Jucătorul plecat de la CFR Cluj în ultima zi de mercato! Anunțul lui Cristi Balaj
LIVE Liga Digi Sport
3 - 0
Unirea Slobozia Unirea Slobozia
Du 11.08.2024 22:00

CFR Cluj - Unirea Slobozia 3-0. ”Feroviarii” au câștigat fără probleme grație ”dublei” lui Louis Munteanu

11.08.2024, 23:53

• Liga Națiunilor: Olanda - Germania, marți, 21:45, DGS 1

• Liga Națiunilor: Anglia - Finlanda, marți, 21:45, DGS 2

CFR Cluj a învins Unirea Slobozia cu scorul de 3-0, pe stadionul Doctor Constantin Rădulescu, într-un meci din cadrul etapei a 5-a din SuperLiga

• Partida dintre cele două formații este a putut fi urmărită pe Digi Sport 1. De asemenea, abonații Digi România au mai putut urmări partida pe aplicația Digi Sport și pe site-ul digisport.ro

CFR Cluj - Unirea Slobozia 3-0. Louis Munteanu, la primele goluri pentru ”Feroviari”

CFR Cluj a domintat partida din Gruia, de la început până la sfârșit. Bolgado a trimis în minutul 5 pe lângă poartă, iar în minutul 28, Nkololo a lovit bara după un șut în forță.

Zece minute mai târziu, Louis Munteanu a ieșit la rampă și a punctat pentru 1-0, din interiorul careului, după o pasă venită de la Nkololo. În minutul 40, Purece a punctat pentru oaspeți cu un șut spectaculos de la marginea careului, însă reușita a fost anulată pentru o poziție de off-side.

În partea a doua a jocului, CFR Cluj a ieșit la fel de montată de la cabine. În minutul 52, Păun a profitat de o greșeală în defensiva oaspeților și a punctat pentru 2-0.

În minutul 64, Louis Munteanu a ”recidivat” după golul marcat în prima parte. Vârful ”Feroviarilor” a reușit ”dubla”, după o execuție spectaculoasă, iar Rusu nu a avut nicio șansă de a para șutul.

Gruparea din Gruia s-a impus, așadar, cu scorul de 3-0 în fața Unirii Slobozia. În urma acestui succes, CFR Cluj a urcat pe locul 6, în timp ce Unirea Slobozia a căzut pe locul 12.

Clasamentul SuperLigii

clasament-superliga-dupa-cfr-slobozia
Clasamentul SuperLigii, după CFR Cluj - Unirea Slobozia 3-0 / Foto: Captură Digi Sport

VIDEO cu rezumatul partidei CFR Cluj - Unirea Slobozia 3-0

Înaintea duelului direct care va avea loc în Gruia, nici CFR Cluj și nici Unirea Slobozia nu se află în cea mai bună formă în campionat. Niciuna dintre cele două formații nu a reușit să câștige în ultimele trei runde.

Astfel, ardelenii și ialomițenii au obținut fiecare câte o singură victorie în actuala ediție a SuperLigii: CFR a învins-o pe Dinamo (3-2), în timp ce Slobozia a câștigat pe terenul Farului (1-0). De altfel, CFR și Unirea Slobozia se află, cel puțin pentru moment, în zona play-out-ului (clujenii pe locul 14 cu 4 puncte, iar ialomițenii pe poziția a 7-a cu 5 puncte).

În această partidă cu Unirea Slobozia, este de așteptat ca Dan Petrescu (56 de ani), antrenorul celor de la CFR, să nu mizeze pe un ”prim 11” format din jucătorii de bază, deoarece, cu siguranță, își va dori să odihnească o parte dintre titulari pentru returul cu Maccabi Petah Tikva din turul III preliminar al Conference League (în tur, ardelenii s-au impus în deplasare cu 1-0 în fața israelienilor).

Până acum, între CFR și Unirea Slobozia nu s-a mai disputat nicio partidă directă.

Echipe probabile

CFR Cluj: Sava - Thaqi, Kresic, Ajeti, Rocha - Păun, Keita, Fică - Nkololo, Munteanu, Kamara

Unirea Slobozia: Rusu – Medina, Dinu, Pospelov, Șerbănică – Lopez, Perianu – Camara, Purece, Aganovic - Gele

clasament-1
Clasament SuperLiga, după Gloria Buzău - Rapid 1-1 / Foto: Captură digisport.ro

VIDEO Rezumat CFR Cluj - ”U” Cluj, scor 2-3

• 90+3 final

Arbitrul a fluierat finalul partidei. CFR Cluj - Unirea Slobozia 3-0.