Scandal la Dinamo! A plecat de la echipă după ce a aruncat cu o sticlă în Zeljko Kopic
Un fotbalist al lui Dinamo s-a accidentat la națională și a primit verdictul! Cât lipsește
Head coach Mircea Lucescu, first official training, Romanian National Football Team, Bucharest, Romania - 01 Sep 2024
Exclusiv Vestea pe care Mircea Lucescu nu voia să o audă înainte de România - Lituania
3 - 2
Dinamo Dinamo
Du 14.07.2024 19:00

CFR Cluj - Dinamo 3-2. Ardelenii au întors spectaculos de la 0-2 și au câștigat cele 3 puncte

14.07.2024, 21:04

• Liga Națiunilor: Danemarca - Serbia, duminică, 19:00, DGS 1

• Liga Națiunilor: Elveția - Spania, duminică, 21:45, DGS 1

CFR Cluj a câștigat, pe teren propriu, scor 3-2, cu Dinamo, în prima etapă a noului sezon al SuperLigii, după ce ”Câinii Roșii” au condus cu 2-0 pe tabela de marcaj.

Golurile din această partidă au fost înscrise de Ciprian Deac (minutul 42 - penalty), Daniel Bîrligea (minutul 52) și Panagiotis Tachtsidis (minutul 90+3) pentru ardeleni, respectiv Cătălin Cîrjan (minutul 14) și Hakim Abdallah (minutul 34) pentru ”alb-roșii”.

CFR Cluj - Dinamo 3-2. Trupa lui Dan Petrescu a întors scorul de la 0-2

Dinamo a început partida mai bine și a părut mai dezinvoltă pe teren. Astfel, în minutul 8, Cătălin Cîrjan, decarul ”Câinilor” a trimis pe lângă poartă, după o centrare periculoasă a lui Abdallah din flancul drept. Dominarea ”alb-roșiilor” a continuat, iar oaspeții au deschis scorul în minutul 14, după ce același Cîrjan l-a depășit ușor pe Kresic, fundașul central al ardelenilor, și l-a lobat pe Sava.

Tot Dinamo a fost cea care a forțat și a reușit să-și dubleze avantajul pe tabelă, după golul marcat de Abdallah în minutul 34, după ce a fost servit excelent în fața porții de Dennis Politic.

Însă, în minutul 40, Andrei Artean, mijlocașul lui CFR, a fost faultat în careu de Politic, iar arbitrul Rareș Vidican a acordat lovitură de la 11 metri pentru ardeleni. Penalty-ul a fost transformat în gol de Ciprian Deac în minutul 42, iar gazdele au redus din diferență. Acesta a fost și scorul primei reprize, 2-1 pentru Dinamo.

În a doua repriză, ardelenii au ieșit mai bine de la cabine și au reușit să împingă jocul spre poarta lui Adnan Golubovic. Pe fondul acestui joc ofensiv, CFR a egalat pe tabelă în minutul 52, după golul înscris de Daniel Bîrligea, atacantul introdus de Dan Petrescu din minutul 46 al partidei. Până la finalul partidei, ”Feroviarii” au mai ratat mai multe șanse importante de a trece în avantaj prin Bîrligea (minutul 64, când a trimis pe lângă poartă din fața porții) și Korenica (minutul 74, când șutul său a fost respins cu dificultate de Golubovic în corner).

În cele din urmă, în minutul 90+3, CFR a dat lovitura și a marcat pentru 3-2, după ce Daniel Bîrligea i-a pasat la marginea careuluide 16 metri lui Tachtsidis, iar grecul a înscris cu un șut plasat în poarta lui Golubovic. Astfel, partida dintre CFR și Dinamo s-a terminat cu victoria ardelenilor, scor 3-2.

VIDEO Rezumat CFR Cluj - Dinamo, scor 3-2

Știrea inițială

Formația din Gruia primește vizita echipei pregătite de Zeljko Kopic, iar partida se anunță una extrem de interesantă. Deși CFR Cluj este cotată ca favorită în această partidă, startul de sezon a fost unul plin de surprize.

Farul Constanța a pierdut în primul meci al sezonului contra celor de la Unirea Slobozia, scor 0-1, în timp ce Universitatea Craiova, Rapid și FCSB au remizat cu trei echipe mai slab cotate, în speță Hermannstadt, UTA Arad și ”U” Cluj.

Ambele formații au făcut mai multe transferuri înainte de noul sezon, iar Dinamo își propune să arate cu totul o altă față. În sezonul precedent, ”Câinii” au evitat retrogradarea la baraj, contra celor de la Csikszereda Miercurea Ciuc.

De partea cealaltă, CFR Cluj își propune să cucerească titlul în acest sezon, după ce în stagiunea 2023/2024 a terminat pe locul doi.

În sezonul trecut, în partida jucată la București, cele două au remizat, scor 1-1. Totuși, la meciul de la Cluj, CFR Cluj a învins-o fără drept de apel, scor 4-0.

Ardelenii și ”Câinii” s-au întâlnit de 56 de ori în Liga 1, iar CFR Cluj stă mai bine în confruntările directe: