Horia Tecău, eliminat în semifinalele turneului de dublu mixt la Roland Garros
03.06.2015, 19:53Perechea româno-slovenă Horia Tecău/Katarina Srebonik a ratat calificarea în finala probei de dublu mixt la turneul de tenis de la Roland Garros, al doilea de Mare Şlem al anului, după ce a fost învinsă, miercuri, în semifinale, de cuplul american Mike Byan/Bethanie Mattek-Sands, cu 6-4, 3-6, 8-10.

SuperLiga: Petrolul - Farul, luni, 18:00, DGS 1
SuperLiga: Dinamo - CFR Cluj, luni, 21:00, DGS 1
În cealaltă semifinală se vor înfrunta perechile Henri Kontinen (Finlanda)/Jie Zheng (China) - Marcin Matkowski (Polonia)/Lucie Hradecka (Cehia).
Perechea Tecău/Srebotnik va primi un cec de 28.000 de euro.
Tecău are un titlu de Mare Şlem la dublu mixt, în 2012 la Australian Open, alături de americanca Bethanie Mattek-Sands, jucând din nou finala la Melbourne în 2014, alături de Sania Mirza (India).
Cuplul româno-olandez Horia Tecău/Jean-Julien Rojer, cap de serie numărul cinci, va juca în semifinalele probei masculine de dublu, contra perechii Ivan Dodig (Croaţia)/Marcelo Melo (Brazilia), a treia favorită. Tecău şi Rojer, la cea mai bună performanţă a lor la Roland Garros, şi-au asigurat un cec de 112.500 euro şi 720 de puncte ATP.
Etichete: semifinale , horia tecau , eliminare , roland garros , dublu mixt , ratat calificarea , katarina srebonik
Urmărește știrile digisport.ro și pe Google News

Melania Trump l-a salvat pe Donald Trump de o gafă diplomatică la înmormântarea Papei Francisc...