Video Andrey Rublev, campion la Doha
articol scris de Digi Sport22.02.2025, 21:27
Rusul Andrey Rublev (27 de ani, 5 ATP) a cucerit titlul de la Doha. În finala din Qatar, el l-a învins pe Jack Draper (23 de ani, 15 ATP).

Liga 2: FC Argeș - Steaua, joi, 17:30, DGS 1
Cupa României: CFR Cluj - Farul, joi, 20:30, DGS 1
Rublev, campion la ATP Doha
Andrey Rublev și-a respectat statutul de favorit în finala de la Doha. Ocupantul locului 10 l-a întâlnit în ultimul act pe Jack Draper. Primul set a fost echilibrat: Rublev a reușit singurul break în game-ul 12 și și-a adjudecat actul de debut cu 7-5.
Setul al doilea a avut o desfășurare similară: de această dată Draper s-a impus cu 7-5 și a trimis finala în decisiv. Ultimul set a curs într-o singură direcție: Rublev a cedat un singur game.
După victoria cu 7-5, 5-7, 6-1, Rublev și-a trecut în cont al 17-lea titlu ATP al carierei, al doilea la Doha, după cel din 2020.

”A fost o săptămână extraordinară. M-am simțit foarte bine, m-am bucurat de tenis. Fizic a fost greu, am avut meciuri dificile.
Sunt fericit și mândru de cum am trecut de fiecare meci și am reușit să câștig titlul”, a spus Andrey Rublev, după titlul de la Doha, pentru Digi Sport
Interviul pe larg oferit de Rublev pentru Digi Sport va putea fi văzut duminică, de la ora 13:30, în cadrul emisiunii "Așii tenisului".
Etichete: atp doha , andrey rublev , jack draper
Urmărește știrile digisport.ro și pe Google News

SUA așteaptă miercuri răspunsul Ucrainei la un cadru de pace care include recunoașterea de către...