Anfield, Liverpool on Sunday 25th August 2024. Mohamed Salah of Liverpool celebrates after scoring their second goal during the Premier League match between Liverpool and Brentford at Anfield, Liverpool on Sunday 25th August 2024. (Photo: Steven Halliwell
Începe licitația! Cine vrea să îl transfere pe Salah, după anunțul "A fost ultimul meu meci aici"
Naples, Italy. 31 Aug, 2024. Dennis Man of Parma Calcio during the Serie A match between SSC Napoli and Parma Calcio at Stadio Diego Armando Maradona Naples Italy on 31 August 2024. Credit: Franco Romano/Alamy Live News
Francezii au anunțat ce sumă ar plăti Lyon pentru transferul lui Dennis Man
ilie
Exclusiv Ilie Dumitrescu a auzit ce jucător a transferat Rapidul și a reacționat: ”E 'out of this world'!”
LIVE Fotbal Club

Le Havre - PSG 1-4. Parizienii au obținut primul succes din era ”post-Mbappe”

16.08.2024, 23:49

Paris Saint-Germain a început perfect noul sezon din Ligue 1 și a învins-o categoric, în deplasare, scor 4-1, pe Le Havre, în prima etapă.

Lee Kang In ( 19 - PSG ) celebrates with teammates during the Ligue 1 match between Havre AC and Paris Saint Germain at
Lee Kang In, sărbătorind golul marcat împotriva lui Le Havre / Foto: Profimedia
  • Handbal: Dinamo - Fredericia, joi, 19:45, DGS 2

• Liga 2: FCU Craiova - Unirea Ungheni, joi, 20:00, DGS 1

Astfel, formația pregătită de Luis Enrique (54 de ani) a câștigat la primul meci din era ”post-Mbappe”.

PSG, victorie la primul meci după era ”Kylian Mbappe”

Chiar și fără Kylian Mbappe (25 de ani) în lot, care s-a transferat în această vară la Real Madrid, PSG a început foarte bine meciul cu Le Havre și a deschis scorul în minutul 3, după reușita lui Kang-in Lee (23 de ani) din pasa decisivă a lui Goncalo Ramos (23 de ani).

Pâmă la finalul primei reprize parizienii nu i-au mai pus probleme serioase lui Arthur Desmas (30 de ani), portarul gazdelor, astfel că scorul după primele 45 de minute a fost 1-0 pentru PSG.

Însă, în repriza secundă, gazdele au început perfect și au reușit să egaleze pe tabela de marcaj în minutul 48, după golul înscris cu capul de Gautier Lloris, după o centrare perfectă a lui Christopher Operi. Le Havre a continuat să atace la poarta lui Gianluigi Donnarumma și a marcat imediat și cel de-al doilea gol în minutul 54 prin Josue Casimir, dar reușita fotbalistului din Guadeloupe a fost anulată de VAR pentru henț.

După ce Luis Enrique a decis în minutul 71 să introducă pe teren mai mulți titulari din sezonul trecut (Dembele, Barcola, Marquinhos), PSG s-a dezlănțuit și a marcat trei goluri în poarta lui Desmas în decurs de cinci minute. ”Furtuna” de la poarta gazdelor a început în minutul 85, când Dembele a dus scorul la 2-1 pentru PSG și a fost continuată de Barcola (care a marcat pentru 3-1) și de Kolo Muani (care a transformat un penalty pentru parizieni în minutul 90).

În cele din urmă, PSG s-a impus în fața lui Le Havre, scor 4-1, și a început cum nu se poate mai bine noua ediție din Ligue 1.

Echipele de start ale celor două echipe

Le Havre: Desmas - Nego, Kinkoue, Lloris, Operi - Kuzyaev, Toure, Ndiaye - Kechta, Casimir, Joujou

Rezerve: Bodmer, Bouneb, Diawara, Gorgelin, Grandsir, Mosengo, Ngoura, Salmier, Zouaoui

PSG: Donnarumma - Hakimi, Pacho, Beraldo, Zague - Zaire-Emery, Vitinha, Lee - Asensio, Ramos, Mbaye

Rezerve: Barcola, Dembele, Muani, Marquinhos, Mayulu, Neves, Safonov, Skriniar, Soler

Etichete: ligue 1 , psg , le havre , luis enrique , kylian mbappe

Cum au „citit” experții limbajul corpului în timpul dezbaterii Harris-Trump. Ce mesaje au transmis cei doi candidați prin gesturile lor

Tonul și limbajul corpului la dezbaterea Harris-Trump s-au făcut la fel de auzite ca mesajele...

Screenshot 2024-09-10 105219
OUT de la națională! Primul jucător pe care Mircea Lucescu nu-l va mai convoca la următoarele acțiuni

România a învins-o pe Lituania, scor 3-1, în cadrul etapei a doua din Liga Națiunilor.

ADIO, Rangers! Răsturnare de situație: Ianis Hagi, aproape de un acord
ianis-hagi
Mircea Lucescu a auzit cum s-a plâns selecționerul Lituaniei după meci și i-a dat "șah mat" în câteva cuvinte
FOOTBALL - UEFA NATIONS LEAGUE - ROMANIA v LITHUANIA, - 09 Sep 2024
"Mizerabil!" După imaginile rușinoase din Ghencea, Lucescu vrea să mute naționala din București. Primele două variante
FOTBAL:ROMANIA-LITUANIA, LIGA NATIUNILOR (9.09.2024)
Ce a spus Ianis Hagi despre Mircea Lucescu, după ce a fost trimis pe teren în minutul 70 și a schimbat soarta partidei
ilie

Foto Ce schimbare! Cum a apărut Sabrina Voinea la întâlnirea cu Klaus Iohannis și singurul cuvânt pe care i l-a zis președintelui
Screenshot 2024-09-11 at 18.34.28
Exclusiv Șumudică este entuziasmat de Boupendza și N'Jie, dar nu se va baza prea repede pe ei
FOTBAL:UNIVERSITATEA CRAIOVA-RAPID BUCURESTI, SUPERLIGA SUPERBET (31.08.2024)
Exclusiv Afacere pentru Gică Hagi? Rapid a dezvăluit clauza din contractul lui Dina Grameni
Screenshot 2024-08-07 at 21.45.00
De ce n-a reușit Clinton N'Jie la Tottenham. Mauricio Pochettino a dezvăluit ce probleme a avut noul jucător al Rapidului
Giovanni Becali a reacționat după ce a apărut informația că Borussia Dortmund vrea să-l transfere pe Dennis Man
De ce a plâns Salma Hayek în timpul filmărilor cu Antonio Banderas la "Desperado". Ce relație au cei doi în prezent
Cum arată astăzi bărbatul de care Madonna s-a îndrăgostit când l-a văzut alergând prin parc. L-a făcut tată, dar relația s-a rupt
David Popovici și carul cu boi, varianta modernă. Imaginile postate de campionul olimpic au stârnit reacții amuzante
De ce unii șoferi bagă apă, pe lângă aer, în cauciucuri? „Perfomanța vehiculului se îmbunătățește”
Descoperirea surprinzătoare făcută de un bărbat pe Google Maps
Ciprian Tătărușanu, printre cei mai importanți jucători români de după Generația de Aur! Ce carieră lasă în spate fostul portar al naționalei