FOTBAL: FCU 1948 CRAIOVA - AFC CHINDIA TARGOVISTE, LIGA 2 CASA PARIURILOR (11.08.2024)
Adrian Mititelu a reacționat, după ce Sidibe a așteptat în Gara de Nord și transferul la FCSB a intrat în impas
hervin-ongenda
O echipă din SuperLiga e convinsă că a dat lovitura cu ultimul transfer: ”Arată excepțional”
Du 21.07.2024 19:00

”U” Cluj - Hermannstadt 3-1. ”Șepcile Roșii” și-au adjudecat victoria încă din prima repriză

21.07.2024, 20:59

• Nations League: Kazahstan - Norvegia, vineri, 17:00, DGS 1

• Nations League: Franța - Italia, vineri, 21:45, DGS 1

”U” Cluj a învins-o pe Hermannstadt, scor 3-1, în etapa a 2-a a SuperLigii.

Rezultatul partidei dintre ”U” Cluj și Hermannstadt a fost stabilit încă din primele 45 de minute.

”U” Cluj, victorie fără emoții cu Hermannstadt, în etapa a 2-a a SuperLigii

Prima repriză a meciului a început cu golul lui Vladislav Blănuță din minutul 7. Acesta a înscris cu o lovitură puternică de cap, la un corner.

După o ocazie semnată de Masoero, ”U” Cluj a făcut 2-0 în minutul 20. Dan Nistor a punctat din penalty-ul obținut de Vadim Rață la hențul comis de Goncalves.

Vladislav Blănuță a reușit dubla în minutul 37, cu un șut simplu din șase metri. Prima parte a jocului s-a încheiat cu golul lui Florin Bejan, din minutul 41.

În partea a doua a jocului, Hermannstadt a semnat singura ocazie majoră. Biceanu a șutat din marginea careului mare, dar Gertmonas a fost la post.

Astfel, meciul s-a încheiat cu victoria lui ”U” Cluj, scor 3-1. După două runde, ”Șepcile Roșii” au patru puncte în clasament, în timp ce Hermannstadt are un singur punct.

VIDEO Rezumat ”U” Cluj - Hermannstadt 3-1

Știrea inițială

UPDATE 18:10: Startul meciului dintre ”U” Cluj și Hermannstadt ar putea fi amânat, anunță gsp.ro. În Ardeal a plouat ore bune, iar gazonul de pe Cluj Arena a avut și el de suferit. Instalația de drenaj a fost depășită, iar mingea abia sare la firul ierbii.

În acest moment se fac eforturi considerabile din partea organizatorilor pentru ca meciul să se dispute la ora stabilită inițial.

cluj arena gazon
Gazonul de pe Cluj Arena, înainte de ”U” Cluj - Hermannstadt / Foto: captură Digi Sport

”U” Cluj - Hermannstadt, LIVE VIDEO, 19:00, pe Digi Sport 1

”U” Cluj vine după remiza cu FCSB, scor 1-1, în timp ce FC Hermannstadt a remizat cu Universitatea Craiova, scor 0-0.

În întâlnirile directe, sibienii nu au mai reușit să îi învingă pe ardeleni de doi ani. În luna mai a anului 2022 a obținut FC Hermannstadt ultimul succes în fața lui ”U” Cluj, în Liga 2.

Ioan Ovidiu Sabău: ”Mă aștept să nu mergem cu superstiții la meciul cu Hermannstadt!

”Mă aștept să nu mergem cu superstiții la meciul cu Hermannstadt, că am tot câștigat. Să nu mai pierdem puncte importante cu echipele ce nu mai sunt favorite la play-off. Cu echipele așa-zise care nu sunt de play-off, ne-am încurcat. Nu vreau să jignesc!

Trebuie să fim mai echilibrați la astfel de jocuri, să nu ne avântăm, să nu considerăm că adversarul nu ne poate pune probleme. Venim după un rezultat bun cu FCSB, n-am arătat rău cu campioana României, ar trebui să avem un moral bun.”, a declarat Ioan Ovidiu Sabău, în cadrul conferinței de presă.