Alexandru Chipciu, sincer înaintea ”dublei” cu Kosovo și Lituania: ”Nu a fost un scop al carierei mele”
Head coach Mircea Lucescu, first official training, Romanian National Football Team, Bucharest, Romania - 01 Sep 2024
Exclusiv Vestea pe care Mircea Lucescu nu voia să o audă înainte de România - Lituania

FCSB - ”U” Cluj 1-1. Campioana României, pas greșit la debutul în SuperLiga

13.07.2024, 23:55

• Liga Națiunilor: Danemarca - Serbia, duminică, 19:00, DGS 1

• Liga Națiunilor: Elveția - Spania, duminică, 21:45, DGS 1

FCSB - U Cluj s-a încheiat la egalitate, scor 1-1.

FCSB - U Cluj, din prima etapă a SuperLigii, a fost în direct la Digi Sport 1. Meciul a putut fi urmărit și în aplicația Digi Sport, dar și în format Live Video&Text pe digisport.ro.

FCSB - U Cluj 1-1

După o primă repriză ”ștearsă” în Ghencea, roș-albaștrii au intrat montați în repriza a doua. Alexandru Musi a deschis scorul, în minutul 51, cu un șut superb.

Avantajul roș-albaștrilor nu a durat mult. După doar 6 minute, ardelenii au primit penalty, după ce Malcom Edjouma a faultat în careu, iar Dan Nistor a egalat și a stabilit scorul final.

VIDEO cu rezumatul meciului FCSB - U Cluj 1-1

Întâlnirea, care se va juca pe Stadionul Steaua, deoarece Arena Națională este ”închisă” fotbalului în această perioadă, va începe la ora 22:00 și va fi transmisă în direct la Digi Sport 1.

• FCSB - U Cluj, din prima etapă a SuperLigii, se va juca de la ora 22:00 și va fi în direct la Digi Sport 1. Meciul va putea fi urmărit și în aplicația Digi Sport, dar și în format Live Video&Text pe digisport.ro

Ambele combatante sunt decise să obțină puncte în acest meci, astfel că duelul se anunță unul extrem de interesant. Roș-albaștrii au prima șansă și pentru că vor evolua în fața propriilor suporteri, dar și pentru că statistica este de partea lor.

Până acum, FCSB și U Cluj s-au întâlnit de 16 ori în SuperLiga, iar de 11 ori s-a impus echipa patronată de către Gigi Becali (66 de ani).

FCSB - U Cluj Live Video, 22:00, Digi Sport 1 | Echipele probabile

”Șepcile roșii” s-au impus doar de două ori și trei partide s-au terminat la egalitate.

Revenind la meciul de azi, FCSB se va putea baza pe Vlad Chiricheș, cel care nu a jucat în Europa cu Virtus, scor 1-7, fiind suspendat, la fel ca și Marius Ștefănescu.

FCSB: Târnovanu - Antwi, Ngezana, Chiricheș, Radunovic- Șut, Olaru, Lixandru - Ștefănescu, Al. Băluță, Musi
Antrenor: Elias Charalambous

U Cluj: Gertmonas - Boboc, Iulian Cristea, Masoero, Chipciu - Ovidiu Popescu, Rață - Silaghi, Nistor, Berto - Bettaieb
Rezerve: Ioan Ovidiu Sabău

Stadion: ”Steaua”, Ghencea
Arbitru: Adrian Viorel Cojocaru (Galați) / A1: Ovidiu Artene (Vaslui) / A2: Alexandru Filip (Constanța) / Arbitru VAR: Cătăln Popa (Pitești) / Arbitru AVAR: Iulian Călin (Ștefănești - Argeș) / R1: George Cătălin Găman (Craiova) / Observator arbitri: Adrian Comănescu (Râmnicu Vâlcea)

Elias Charalambous l-a contrazis pe Gigi Becali privind regula U21: ”Eu cred că este benefică”

Elias Charalambous a fost întrebat și despre regula U21 contestată în repetate rânduri de patronul FCSB-ului Gigi Becali.

Antrenorul campioanei României l-a contrazis pe Becali și a susținut că această regulă este una bună. Totuși, cipriotul a subliniat că jucătorii sub 21 de ani ar putea juca la echipele lor și dacă această regulă nu ar exista.

”Este o regulă impusă de Federație. Am respectat-o, chiar dacă patronul nostru are opinia lui.

Eu cred că este benefică, însă jucătorii tineri pot juca și fără această regulă. Așa văd eu lucrurile”, a spus Elias Charalambous despre regula U21.

Elias Charalambous, răspuns pentru Gică Hagi: ”Radaslavescu a avut multe şanse!”

Înaintea debutului în SuperLigă contra celor de la ”U” Cluj, care va putea fi văzut pe Digi Sport 1 sâmbătă, 13 iulie, de la ora 22:00, Elias Charalambous a susținut o conferință de presă.

Printre altele, antrenorul cipriot a fost întrebat în legătură cu afirmațiile făcute de Gică Hagi despre jucătorul care a fost în ”curtea” FCSB-ului în ultimele două sezoane.

”A avut multe şanse! A jucat mult! Bine, nu a fost titular în multe meciuri, dar a avut şanse aici Radaslavescu. Oricine poate avea opinii. Noi vedem meciul în felul nostru, alţi antrenor văd în felul lor. Eu nu judec pe nimeni. Respect toate opiniile.

Nu vreau să discut despre astfel de lucruri, sunt aici să vorbesc despre fotbal şi despre echipa mea. Nu îi voi judeca niciodată pe ceilalţi antrenori în legătură cu postul în care pun anumiţi jucători… în special pe Gică Hagi, o legendă a fotbalului din România. Nu sunt omul potrivit să judec un astfel de om. Este o legendă, îl respect.

Avem mulţi jucători. În loc să rămână aici şi să nu joace multe minute, a fost mai bine pentru el să meargă la un club la care să joace mai mult. Îi doresc tot binele şi să joace mai multe minute”, a declarat Elias Charalambous.

Eduard Radaslavescu utilizat de Gică Hagi la o zi de la transferul de la FCSB

La o zi de la revenirea la Farul, Eduard Radaslavescu a jucat în meciul pierdut de Farul lui Gică Hagi în fața celor de la Unirea Slobozia, scor 0-1, în prima etapă a noului sezon din SuperLiga.

Eduard Radaslavescu a fost introdus de Gică Hagi în partea a doua a jocului de la Ovidiu, în locul lui Ionuț Cojocaru.

Fostul fotbalist de la FCSB nu a reușit să-și ajute colegii prea mult, iar Farul a început noul sezon cu o înfrângere.

FCSB FCSB
  • 90+5 final

Fluier final în Ghencea, scor 1-1.

• 84 oc
    Ocazie FCSB

David Miculescu a trimis cu capul, dar mingea a trecut pe lângă poartă.