FOTBAL: CONCORDIA CHIAJNA - POLI IASI, CUPA ROMANIEI BETANO (28.08.2024)
”Ne-am înțeles. Îl aștept la Iași”. Numele-surpriză ales de Poli Iași pentru banca tehnică
WhatsApp Image 2024-09-09 at 15.14.55
Fiul lui Zeljko Kopic s-a transferat în SuperLiga! Cu ce echipă a semnat
olanda germania
Live Video&Score Olanda - Germania 1-0, ACUM, la DGS 1 / Anglia - Finlanda 0-0, ACUM, la DGS 2. Program și clasamente
LIVE Nations League: Tarile de Jos-Germania
Grupe-Etapa 2
Poli Iasi Poli Iasi
2 - 2
Dinamo Dinamo
Lu 12.08.2024 22:00

Poli Iași - Dinamo 2-2. Remiză spectaculoasă în Copou! ”Câinii” ratează șansa să urce pe podium

12.08.2024, 23:58

• Liga Națiunilor: Olanda - Germania, marți, 21:45, DGS 1

• Liga Națiunilor: Anglia - Finlanda, marți, 21:45, DGS 2

Poli Iași și Dinamo au terminat la egalitate, scor 2-2, partida din cadrul etapei a 5-a din SuperLiga României.

După remiza din Copou, ieșenii sunt pe 15, cu 4 puncte, în timp ce Dinamo a urcat pe locul al cincilea, cu 8 puncte.

Poli Iași - Dinamo 2-2

Dinamo a început perfect partida, iar în minutul 2 Astrit Selamni a marcat din penalty. 11 minute mai târziu, Mihai Bordeianu a reușit un șut de zile mari și a egalat.

Poli Iași a intrat în avantaj la cabine, după ce Samayoa a marcat în prelungirile primei reprize.

În cea de-a doua repriză, Dinamo a forțat egalarea, care a venit în minutul 56, după ce Todor Todoroski și-a introdus mingea în propria poartă.

Screenshot 2024-08-13 000623
Clasamentul SuperLigii / Captură Digi Sport

VIDEO cu rezumatul partidei

Înaintea meciului direct din Copou, cele două formații trec prin perioade diferite din punctul de vedere al rezultatelor. Astfel, dacă moldovenii au o singură victorie până acum în acest campionat (1-0 cu FC Botoșani, pe teren propriu), ”Câinii Roșii” au suferit o singură înfrângere în actuala stagiune (2-3, în deplasare, pe terenul CFR-ului)

Din această perspectivă, formația pregătită de Zeljko Kopic (46 de ani) pare ușor favorită în fața echipei pregătite de Tony da Silva (43 de ani). De altfel, Dinamo se află pe locul al 5-lea în SuperLigă, în timp ce Poli Iași ocupă ultima poziție a ierarhiei (16).

Mai mult, la capitolul ”ofensivă”, Dinamo stă mult mai bine decât Poli Iași în acest moment: ”Câinii Roșii” au cel mai bun atac din campionat, cu 11 goluri marcate în patru meciuri, în timp ce ieșenii au cel mai mic număr de goluri marcat din SuperLigă: două, la egalitate cu Petrolul Ploiești.

În meciurile directe disputate în sezonul trecut, Dinamo nu a pierdut în fața moldovenilor: a remizat pe terenul Iașiului, scor 0-0, și a câștigat, pe stadionul Arcul de Triumf din București, scor 1-0

Echipe probabile

Poli Iași (4-1-4-1): Fernandez – Todoroski, F. Ilie, Samayoa, Ispas – Gouet - Ștefanovici, Bordeianu, Roman, Tailson – Harrison

Rezerve: Ailenei, Soares, Silva, Atanaskoski, L. Mihai, Miskovic, Itu, V. Gheorghe, Kamberi, Gheorghiță, M. Tănasă, D. Ciobanu

Antrenor: Tony da Silva

Dinamo (4-3-3): Golubovic - Sivis, Boateng, Homawoo, Opruț - Milanov, Cîrjan, Gnahore - Abdallah, Selmani, Politic

Rezerve: Roșca, Licsandru, Patriche, Neagu, Bani, Irimia, Amzăr, C. Costin, Pașcalău, Rotund, Bordușanu, Caragea

Antrenor: Zeljko Kopic

Clasamentul SuperLigii

clasament-superliga-dupa-cfr-slobozia
Clasamentul SuperLigii, după CFR Cluj - Unirea Slobozia 3-0 / Foto: Captură Digi Sport

VIDEO Rezumat Dinamo - Gloria Buzău, scor 4-1 (etapa precedentă de campionat)