Screenshot 2024-10-06 at 00.14.38
Fără milă! Ce a spus Dorinel Munteanu despre Universitatea Craiova, după egalul de la Galați
FOTBAL: SC OTELUL GALATI - UNIVERSITATEA CRAIOVA, SUPERLIGA SUPERBET (05.10.2024)
Costel Gâlcă nu și-a iertat elevii, după remiza cu Oțelul: ”Nu s-au ridicat la așteptările pe care le aveam”
Screenshot 2024-10-05 235544
Video Într-o română aproape perfectă, croatul Diego Zivulic a dat declarația serii, după Oțelul - Universitatea Craiova
Otelul Galati Otelul Galati
1 - 1
Universitatea Craiova Universitatea Craiova
Sb 05.10.2024 21:30

Oțelul Galați – Universitatea Craiova 1-1. Remiză între locurile 2 și 3 din SuperLiga! Moldovenii rămân neînvinși

05.10.2024, 23:23

• SuperLiga: FC Botoșani - Rapid, duminică, 18:15, DGS 1

• SuperLiga: FCSB - FC Buzău, duminică, 21:00, DGS 1

Oțelul Galați și Universitatea Craiova au terminat la egalitate, scor 1-1, partida din cadrul etapei a 12-a din SuperLiga României.

• Partida a putut fi urmărită ÎN DIRECT la Digi Sport 1, dar și pe site-ul digisport.ro și în aplicația Digi Sport, de către abonații Digi România.

Oțelul Galați – Universitatea Craiova 1-1

Echipa lui Dorinel Munteanu a început perfect partida, iar Stipe Juric a înscris superb în minutul 3 al partidei.

Universitatea Craiova nu s-a lăsat, iar Ștefan Baiaram a marcat în minutul 14, după o deviere spectaculoasă a lui Badelj.

În cea de-a doua repriză, cele două formații au încercat să marcheze golul victoriei, însă nu fără folos.

Scor final 0-0, iar Oțelul rămâne neînvinsă și pe locul al treilea, în timp ce Universitatea Craiova este pe poziția a doua.

WhatsApp Image 2024-10-05 at 23.26.41
Statistici Oțelul - Universitatea Craiova / Foto: Digi Sport & SofaScore

Clasament SuperLiga

Screenshot 2024-10-05 233216
Clasament SuperLiga / Captură Digi Sport

VIDEO cu rezumatul partidei

Înainte de acest meci Universitatea Craiova și Oțelul Galați sunt despărțite de doar un punct în clasament și ocupă locurile doi și patru în SuperLigă. Dinamo, care a remizat cu Farul, scor 1-1, se află pe poziția a treia, la egalitate de puncte cu moldovenii.

Formația lui Dorinel Munteanu vine după trei rezultate de egalitate, iar în două meciuri nu a reușit să marcheze niciun gol. De cealaltă parte, elevii lui Costel Gâlcă au învins-o la scor pe Unirea Slobozia, 3-0, în etapa precedentă.

Ultimul meci direct din SuperLigă s-a încheiat cu victoria oltenilor, în deplasare, scor 3-1. Este important de precizat că cele două echipe s-au întâlnit și în sferturile de finală ale Cupei României din sezonul precedent, când Oțeul a marcat în prima repriză de prelungiri și s-a calificat în semifinale.

Costel Gâlcă: "Paradela este în afara lotului, la fel și Elvir care are probleme la umăr"

Înaintea partidei de la Galați, formația antrenată de Costel Gâlcă (52 de ani) ocupă poziția a doua în clasament, cu 19 puncte, după ce în ultima etapă au câștigat cu Unirea Slobozia, scor 3-0.

Tehnicianul oltenilor a transmis că nu se va putea baza pe Elvir Koljic și Luis Paradela, în duelul cu Oțelul, pe care o vede o echipă "agresivă".

"Cunoaştem Oţelul Galaţi, e o echipă cu intensitate, cu agresivitate, care a jucat de la egal la egal toate meciurile şi şi-a impus acest joc. Şi în Giuleşti au fost foarte aproape să câştige.

Şi noi trebuie să fim la o anumită intensitate, să avem agresivitate ca echipă, să fim compacţi, să nu lăsăm spaţii. La fiecare meci ne creăm ocazii, dar îmi doresc să le şi finalizăm.

Paradela este în afara lotului, la fel și Elvir care are probleme la umăr. Sunt mici răceli și dureri la fiecare.

Era foarte important să câştigăm meciul cu Unirea Slobozia având în vedere că nu câştigasem de patru meciuri.

Mi-aş fi dorit să marcăm mult mai mult, dar până la urmă a fost o victorie, am câştigat cu 3-0, jucătorii au intrat foarte hotărâţi în meci.", a declarat Costel Gâlcă, la conferința de presă, de pe pagina oficială de Facebook a oltenilor.

• 90+5 final
  • 90+3 oc
    Ocazie Universitatea Craiova

Alex Mitriță șutează din careu, dar balonul e prins de Iustin Popescu!

• 89 s
    Schimbare Otelul Galati

Mihai Adascaliței intră în locul lui David Maftei!

• 89 s

Pop este înlocuit de Djuric!

• 85 s
    Schimbare Universitatea Craiova

Takuto Oshima este înlocuit de Vladimir Screciu!

• 82 oc
    Ocazie Otelul Galati

Zivulic lovește cu capul din careu, dar balonul trece puțin pe lângă poartă!

• 76 oc

Alex Mitriță șutează de la marginea careului și trimite peste poartă!

• 72 s

Frederic Maciel este înlocuit de Tănasă!

• 72 s

Ștefan Bană intră în locul lui Ștefan Baiaram!

• 67 oc

Juric reia din careu balonul, dar trimite peste poarta lui Popescu!

• 61 s

Carlos Mora intră în locul lui Mihai Căpățînă!

• 61 s

Iago Lopez îl înlocuiește pe Ștefan Vlădoiu!

• 61 s

Andrei Ivan este înlocuit de Alex Mitriță!

• 38 cg
    Cartonaş galben Otelul Galati

Lameira este avertizat!

• 34 oc

Miguel Silva șutează la colțul lung, dar balonul lovește doar bara!

• 26 oc

David Maftei centrează periculos, dar Vlădoiu respinge în corner!

• 14 g
    Gol Universitatea Craiova

După un corner executat, mingea ajunge la Baiaram, iar ”decarul” înscrie simplu din fața porții goale!