FOTBAL:FARUL CONSTANTA-DINAMO BUCURESTI, SUPERLIGA SUPERBET (4.10.2024)
”Au cerut 3 penalty-uri”. Reacția lui Kopic după meciul controversat cu Farul
Denis Alibec a făcut scandal după Farul - Dinamo 1-1

Farul - Dinamo 1-1. "Câinii" au urcat pe podiumul SuperLigii!

04.10.2024, 22:55

• SuperLiga: CFR - Poli Iași, sâmbătă, 19:00, DGS 1

• SuperLiga: Oțelul - Universitatea Craiova, sâmbătă, 21:30, DGS 1

Farul și Dinamo au remizat, scor 1-1, în partida din cadrul etapei a 12-a din SuperLiga României, ce a putut fi urmărită ÎN DIRECT pe Digi Sport 1.

Golurile partidei de la Ovidiu au fost marcate de Cătălin Cîrjan pentru "Câinii Roșii", în minutul 4, respectiv Grigoryan, în minutul 71, pentru formația antrenată de Gheorghe Hagi.

Farul - Dinamo 1-1. Echipa lui Hagi a cerut penalty de 3 ori, însă arbitrul nu a acordat nimic!

Dinamo a început ca din "tun" partida de la Ovidiu, după ce a reușit să marcheze prin Cătălin Cîrjan, după doar 4 minute de joc, din pasa lui Costin.

Prima fază controversată a meciului a fost în minutul 14, când jucătorii celor de la Farul au cerut penalty, după un fault comis asupra lui Dican, în interiorul careului. "Marinarii" puteau egala chiar înainte de pauză, însă Golubovic a respins balonul de sub tranversală, după lovitura de cap a lui Rivaldinho.

Prima fază importantă a celei de-a doua reprize i-a aparținut lui Andrei Ciobanu, care a trimis mingea în bara din dreapta a porții dinamoviștilor. Egalitatea pe tabela de marcaj a fost stabilită în minutul 71, grație golului lui Grigoryan.

În minutul 72, Denis Alibec a cerut lovitură de la 11, după ce a fost tras de tricou în careul lui Dinamo, însă s-a ales cu un cartonaș galben, din cauza protestelor. La doar 3 minute distanță, atacantul Farului a cerut din nou lovitură de pedeapsă, însă arbitrul Adrian Cojocaru a lăsat faza să continue.

VIDEO rezumat Farul - Dinamo 1-1

Farul - Dinamo, LIVE VIDEO, 21:00, Digi Sport 1. ”Marinarii” sunt abia pe locul 12

După 11 etape jucate în Liga 1, Farul este abia pe locul 12, cu 12 puncte acumulate. Totuși, cu o victorie, echipa ”Regelui” ar egala-o la puncte pe CFR Cluj, echipa care este pe locul șase, ultimul care duce în play-off.

De cealaltă parte, Dinamo vine după semi-eșecul de pe Arcul de Triumf împotriva celor de la FC Botoșani. ”Câinii” au condus cu 2-0, însă formația lui Liviu Ciobotariu a avut puterea să revină și să obțină un punct.

În acest moment, echipa lui Zeljko Kopic este pe locul al patrulea în SuperLiga (17 puncte), la cinci lungimi în spatele liderului Universitatea Cluj.

Captură de ecran 2024-10-04 091201
Clasament Superliga / Captură Digi Sport

”Trebuie să fim pregătiți. Ne-am antrenat bine, ne-am analizat adversarul. Mâine vom mai avea un antrenament și apoi vom decide titularii.

Rezultatul a fost surprinzător (n.r. meciul Buzău - Farul 1-0), dar au avut câteva șanse, au lovit și bara, au fost echipa mai bună.

Știu că vor încerca orice acum acasă să ia cele trei puncte, dar avem ambiția să facem un joc bun acolo”, a declarat Kopic, la conferința de presă.

Farul - Dinamo, LIVE VIDEO, 21:00, Digi Sport 1. Echipele probabile

Farul: Buzbuchi – Sirbu, Gustavo, Tiru, Ganea – Radaslavescu, Dican, Casap – Alibec, Rivaldinho, Grigoryan

• Antrenor: Gică Hagi

Dinamo: Golubovic – Sivis, Patriche, Licsandru, Costin – Cirjan, Gnahore, Olsen – Milanov, Selmani, Politic

Cartonaş galben Farul

Dragoș Nedelcu primește și el cartonașul galben!

• 87 cg

Adnan Golubovic este sancționat de arbitrul partidei!

• 84 oc
    Ocazie Farul

Dragoș Nedelcu trimite un șut periculos spre poartă, însă Golubovic este atent!

• 79 s
    Schimbare Dinamo
  • 79 s
  • 76 fm
    Fază meci Farul

Denis Alibec cere un nou penalty, însă arbitrul Adrian Cojocaru nu oferă nimic!

• 73 cg

Denis Alibec este sancționat, din cauza protestelor, imediat după faza la care a cerut penalty!

• 72 fm

Denis Alibec cade în careu după ce a fost tras de tricou, însă centralul nu acordă lovitură de pedeapsă!

• 71 g
    Gol Farul

Grigoryan marchează și restabilește egalitatea pe tabelă!

• 68 s
    Schimbare Farul
  • 67 s
  • 67 s
  • 63 s
  • 59 oc

Andrei Ciobanu trimite mingea în bară, la doar 4 minute după ce a intrat pe teren!

• 55 s

Rivaldinho cere schimbare după ce a acuzat o problemă musculară.

• 52 oc
    Ocazie Dinamo

Cătălin Cîrjan trimite un șut spre poartă, dar mingea este respinsă fără probleme de portarul Farului

• 45+2 oc

O nouă intervenție a lui Golubovic, după ce Rivaldinho lovește mingea cu capul!

• 45 fr1
  • 45 oc

Golubovic respinge în corner, de sub transversală, după șutul lui Grigoryan! Primul șut pe poartă al celor de la Farul!