Exclusiv Cristi Borcea a făcut anunțul: ”Atunci o să fie gata stadionul Dinamo”
articol scris de Digi Sport25.02.2025, 18:11
De mai mulți ani, șefii lui Dinamo lucrează la demolarea vechiului stadion din ”Ștefan cel Mare” și la construirea unei arene ultramoderne.

SuperLiga: Petrolul - Farul, luni, 18:00, DGS 1
SuperLiga: Dinamo - CFR Cluj, luni, 21:00, DGS 1
Cristi Borcea: ”Eu zic că în trei ani o să fie gata stadionul Dinamo”
Totuși, bucureștenii au primit o adevărată lovitură, atunci când companie a contestat rezultatul licitației în urma căreia a fost desemnată firma care se va ocupa de ridicarea noului stadion al lui Dinamo.
Astfel, se amână construirea noului Stadion Dinamo, iar Cristi Borcea (55 de ani) a vorbit despre momentul în care ”Câinii” vor avea o arenă nouă.
”Eu zic că în trei ani o să fie gata stadionul Dinamo. Prin vară (n.r. încep demolările). Va fi emulație din toate punctele de vedere, suporteri, sponsori.
Aș juca doar pe Arcul de Triumf pentru a crea presiune. Aș face tot posibilul să se facă gazonul, pentru le place posesia”, a spus Cristi Borcea, la Digi Sport Special.

Proiectul, care poate fi văzut în galeria foto de mai jos, cuprinde un complex sportiv, cu un stadion de 25.000 de locuri, spații de cazare și de mâncare pentru sportivi, săli de antrenament pentru diverse discipline sportive, centru de recuperare și spațiul expozițional.
Galerie Foto
Galerie Foto
Costurile sunt estimate la 580 de milioane de lei, aproximativ 117 milioane de euro, și vor fi suportate de Ministerul Dezvoltării.
Cristi Borcea o vede pe FCSB favorită la titlu
Cristi Borcea crede că FCSB este favorită la titlu.
De asemenea, Cristi Borcea a ținut să evidențieze parcursul FCSB-ului din Europa, unde echipa campioană a ajuns în optimile Europa League.
”(n.r. Cine ia titlul în acest sezon, Cristi?) Eu zic că prima șansă tot FCSB-ul o are. Ca lot, ca echipă, ca moral.
(n.r. Face schimbări bune nașul?) Deocamdată face cele mai bune schimbări, nu vezi că în campionat e pe primul loc și în Europa League a ajuns de toți ne uităm și ne crucim, ce să mai? A bătut atâtea echipe, a bătut-o pe PAOK de trei ori”, a spus Cristi Borcea, la Digi Sport Special.
Etichete: liga 1 , dinamo , cristi borcea , stadion dinamo , superliga
Urmărește știrile digisport.ro și pe Google News

Melania Trump l-a salvat pe Donald Trump de o gafă diplomatică la înmormântarea Papei Francisc...