FOTBAL:RAPID BUCURESTI-SEPSI OSK SFANTU GHEORGHE, PLAY OUT LIGA 1 CASA PARIURILOR (23.04.2022)
Exclusiv Nu e Mutu, nici Bergodi! Antrenorul favorit să preia Poli Iași: ”Aștept un răspuns”
A 3-a oară e cu noroc! Dan Șucu a adus la Rapid fotbalistul pe care și-l dorea de mai bine de un an
LIVE Asii Tenisului
0 - 2
Universitatea Craiova Universitatea Craiova
Du 28.07.2024 22:00

CFR Cluj - Universitatea Craiova 0-2. Koljic și Mitriță au adus victoria oltenilor! Ardelenii au jucat în 10 din prima repriză

28.07.2024, 23:55

• Liga Națiunilor: Danemarca - Serbia, duminică, 19:00, DGS 1

• Liga Națiunilor: Elveția - Spania, duminică, 21:45, DGS 1

CFR Cluj a fost învinsă de Universitatea Craiova, scor 0-2, în derby-ul etapei a 3-a din SuperLiga

• Partida dintre cele două formații a putut fi văzută pe Digi Sport 1. De asemenea, abonații RCS-RDS au putut urmări partida pe aplicația Digi Sport și pe site-ul digisport.ro

CFR Cluj - Universitatea Craiova 0-2. Oltenii au câștigat derby-ul etapei cu numărul 3

Meciul a fost foarte echilibrat la început, dar partida a început să încline în favoarea Craiovei odată cu eliminarea lui Mohammed Kamara din minutul 45 al partidei.

Imediat după pauză, oltenii au ieșit mai bine de la vestiare și au profitat de avantajul numeric, iar Elvir Koljic a punctat în minutul 52 al partidei printr-o lovitură de cap excelentă.

Oltenii au mai avut un gol anulat prin Alex Crețu, în minutul 67, după ce Oshima a comis un fault cu câteva secunde înainte.

Clujenii au nimerit bara în prelungiri, iar elevii lui Costel Gâlcă au dat lovitura și au mai punctat o dată, prin Mitriță.

În urma acestui rezultat, Universitatea Craiova a urcat pe prima poziție, cu 7 puncte și golaveraj +4. De partea cealaltă, CFR Cluj a rămas pe locul 8, dar are un golaveraj de -1.

VIDEO cu rezumatul meciului CFR Cluj - Universitatea Craiova 0-2

Înaintea partidei din Gruia, cele două echipe vin după două rezultate modeste înregistrate în cupele europene. Dacă ardelenii au remizat, pe teren propriu, scor 0-0, cu bielorușii de la Neman Grodno, oltenii au pierdut, în deplasare, 0-2, în fața slovenilor de la Maribor.

Astfel, este de așteptat ca în meciul direct din această seară cei doi antrenori să nu introducă pe teren cele mai bune formule de start, pentru a odihni o parte dintre titulari pentru meciurile retur din Conference League, care se anunță unele complicate.

În primele două etape din acest sezon de SuperLigă, atât CFR, cât și Universitatea Craiova au obținut câte 4 puncte (ardelenii au învins-o pe Dinamo, scor 3-2, și au remizat cu Rapid, 2-2 / oltenii au remizat, 0-0 cu Hermannstadt și au învins UTA Arad, 4-2).

CFR Cluj nu s-a mai impus în Gruia în fața Universității Craiova din septembrie 2022, când ardelenii îi învinseseră pe olteni cu scorul de 2-0. De atunci, au mai avut loc trei meciuri pe terenul vicecampioanei României: două s-au terminat la egalitate, iar Craiova a obținut un succes.

Echipe probabile

CFR Cluj: Sava – Thaqi, Kresic, Ilie, Abeid - Artean, Keita, Muhar - Kamara, Michael, Deac

Rezerve: Hidrich, Gal, Camora, Fica, Filip, Korenica, Lucaci, Nkolo, Mogoș, Tachtsidis, Păun

Antrenor: Dan Petrescu

Universitatea Craiova: L. Popescu - Vlădoiu, Zajkov, Maldonado, Ndong - Oshima, Mekvabishvili - Bană, Mitriță, Paradela - Koljic

Rezerve: S. Lung - Crețu, Bancu, Houri, Badelj, Căpățână, Sierra, Barbu, Baiaram, Gașpăr, Mora, A. Ivan

Antrenor: Costel Gâlcă

VIDEO Rezumat CFR Cluj - Neman Grodno, scor 0-0

• 90+6 final
    Final meci Final de meci! Oltenii s-au impus cu scorul de 2-0.
  • 90+5 g
    Gol Universitatea Craiova

Goool Craiova! Mitriță a marcat la ultima fază a meciului.

• 90+2 oc
    Ocazie CFR Cluj

Clujenii au nimerit bara!

• 90 sp2
    Start prelungiri repriza 2

Partida a fost prelungită cu cinci minute.

• 88 s
    Schimbare CFR Cluj

Karlo Muhar a intrat pe teren în locul lui Arlind Ajeti.

• 80 oc
    Ocazie Universitatea Craiova

Ocazie pentru Universitatea Craiova! Andrei Ivan a încercat o execuție cu exteriorul, însă mingea s-a dus pe lângă.

• 80 s
    Schimbare Universitatea Craiova

Elvir Koljic s-a accidentat și a avut nevoie de schimbare. Carlos Mora i-a luat locul.

• 75 s

Bîrligea i-a luat locul lui Nkololo.

• 73 s

Andrei Ivan, intrat în locul lui Paradela.

• 73 s

Ștefan Bana a intrat pe teren în locul lui Baiaram.

• 67 cg
    Cartonaş galben CFR Cluj

Arlind Ajeti a primit cartonașul galben pentru proteste.

• 67
    Info

Gol anulat pentru Craiova! Crețu a majorat diferența printr-un șut superb, care l-a lăsat fără replică pe Sava. Reușita a fost anulată pentru un fault făcut de Oshima cu câteva secunde înainte.

• 61 s

Korenica a fost introdus în locul lui Alex Păun.

• 61 s

Virgil Postolachi i-a luat locul lui Peter Michael.

• 58 oc

Ocazie mare pentru Universitatea Craiova, după ce Răzvan Sava a bâlbâit o centrare trimisă de Mitriță. Ulterior, s-a semnalizat poziție de ofsaid.

• 57 cg
    Cartonaş galben Universitatea Craiova

Abia intrat pe teren, Crețu a văzut cartonașul galben.

• 56 s

Alex Crețu a fost introdus și el pe teren. Mekvabishvili este cel înlocuit.

• 56 s

Alex Mitriță i-a luat locul lui Lyes Houri.

• 52 g

Goool Craiova! Elvir Koljic a deschis scorul printr-o lovitură de cap excelentă.

• 47 cg

Ștefan Vlădoiu a primit cartonașul galben pentru o lovire cu cotul.

Kader Keita i-a luat locul lui Alin Fica.

• 45+5 fr1

Final de primă repriză. Cele două sunt la egalitate, scor 0-0.

• 45 sr2

A început repriza a doua dintre CFR Cluj și Universitatea Craiova.

• 45 sp1
    Start prelungiri repriza 1

Prima repriză a fost prelungită cu patru minute.

• 45 cgr
    Cartonaş galben-roşu CFR Cluj

Mohammed Kamara a văzut al doilea cartonaș galben și a fost eliminat, după ce l-a lovit cu crampoanele pe Paradela.

• 34 cg

Anton Kresic a văzut și el cartonașul galben după ce l-a lovit cu antebrațul în față pe Elvir Koljic.

• 29 cg

Mohammed Kamara este primul jucător avertizat al partidei.

• 24 oc

Ocazie CFR! Fică a prins un șut sănătos, însă Laurențiu Popescu a avut un reflex bun și a respins în corner.

• 17 oc

Prima ocazie a meciului! Kamara și-a depășit adversarul și a șutat spre poartă, însă mingea s-a dus pe lângă.

• 16 fm
    Fază meci CFR Cluj

Mingea a ajuns la Adrian Păun, care a șutat foarte slab dintr-o poziție bună.

• 10
    Info

Niciuna dintre cele două echipe nu și-a creat nicio ocazie importantă până în acest moment.

A început confruntarea dintre CFR Cluj și Universitatea Craiova.