Paris: PSG wins French Football League One Championship
Promisiunea făcută de Hervin Ongenda, după ce a revenit în SuperLiga: ”Mai am multe de dovedit”
FOTBAL: FCU 1948 CRAIOVA - AFC CHINDIA TARGOVISTE, LIGA 2 CASA PARIURILOR (11.08.2024)
Adrian Mititelu a reacționat, după ce Sidibe a așteptat în Gara de Nord și transferul la FCSB a intrat în impas
Head coach Mircea Lucescu, first official training, Romanian National Football Team, Bucharest, Romania - 01 Sep 2024
Exclusiv Vestea pe care Mircea Lucescu nu voia să o audă înainte de România - Lituania
Farul Farul
0 - 1
Unirea Slobozia Unirea Slobozia
Vi 12.07.2024 18:30

Farul Constanța - Unirea Slobozia 0-1. Primul meci, prima surpriză! Florin Purece a adus victoria oaspeților

12.07.2024, 20:22

• Liga Națiunilor: Danemarca - Serbia, duminică, 19:00, DGS 1

• Liga Națiunilor: Elveția - Spania, duminică, 21:45, DGS 1

Farul Constanța a întâlnit-o pe Unirea Slobozia, în primul meci al noului sezon de SuperLigă.

• Partida dintre cele două formații a putut fi urmărită pe Digi Sport 1, dar și în regim LIVE VIDEO pe site-ul digisport.ro.

Farul - Unirea Slobozia 0-1. Prima surpriză în chiar primul meci al sezonului 2024/ 2025 din SuperLigă

Unirea Slobozia a arătat foarte bine împotriva celor de la Farul Constanța. Nou promovata a intrat cu foarte mult curaj în meci și a avut chiar și un gol anulat în primele minute.

La puțin timp distanță, Florin Purece a fost cel care a deblocat tabela și, totodată, a stabilit scorul final al partidei, prin reușita semnată în minutul 19.

Echipa antrenată de Gică Hagi a forțat egalarea în repriza a doua și a fost foarte aproape să înscrie prin Iustin Doicaru, care a lovit bara în minutul 89.

Deși a fost introdus pe teren în minutul 75, Doicaru a fost jucătorul ”Marinarilor” care a produs cel mai mare pericol la poarta adversă.

VIDEO cu rezumatul partidei Farul Constanța - Unirea Slobozia 0-1

Duelul dintre Farul Constanța și Unirea Slobozia, care se va juca pe stadionul Ovidiu, se anunță unul dezechilibrat. Dacă formația gazdă, pregătită de Gheorghe Hagi (59 de ani), a participat în sezonul trecut în play-off și a făcut mai multe transferuri interesante în această vară, gruparea ialomițeană antrenată de Adrian Mihalcea (48 de ani) este nou-promovată în SuperLigă.

În finalul sezonul trecut, dobrogenii au înregistrat rezultate oscilante pe teren propriu. Concret, elevii lui Gică Hagi au obținut doar două victorii în fața propriilor fani din ultimele opt partide. De partea cealaltă, Unirea Slobozia a suferit doar două eșecuri pe teren străin în ultimele 11 meciuri oficiale.

Între Farul și Unirea Slobozia s-au disputat 7 meciuri directe, iar rezultatele înregistrate până acum au fost ușor de partea ialomițenilor: 3 victorii Slobozia, două remize, două victorii Farul.

Rămâne de văzut însă ce se va întâmpla în această seară pe stadionul din Ovidiu în meciul dintre cele două echipe, care marchează începutul unui nou sezon de SuperLigă.

Farul Farul
  • 90+5 fr2

Final de meci! Unirea Slobozia a produs surpriza și a câștigat contra ”Marinarilor”, scor 1-0.

• 90 oc
    Ocazie Farul

Dina Grameni a șutat din el din afara careului, însă puțin peste poarta adversă.

• 90 sp2
    Start prelungiri repriza 2

A doua repriză a fost prelungită cu cinci minute.

• 89 oc

Ocazie mare pentru Farul! Doicaru a avut o incursiune excelentă, finalizată cu șut, însă lovitura sa a nimerit doar bara laterală.

• 85 oc

Ocazie pentru Farul! Ciobanu a șutat violent din afara careului, însă doar pe direcția lui Rusu, care a respins în corner.

• 80 oc

Doicaru a încercat poarta din marginea careului, la colțul lung, însă șutul său a trecut pe lângă.

• 75 s
    Schimbare Farul

Eduard Radaslavescu bifează și el minute în această partidă. A fost trimis pe teren în locul lui Ionuț Cojocaru.

• 75 s

Mihai Popescu a fost schimbat cu Iustin Doicaru.

• 73 s
    Schimbare Unirea Slobozia

Sekou Camara, cel care a pasat decisiv la golul lui Purece, a fost schimbat cu Cristian Bărbuț.

• 73 s

Florin Purece, marcatorul golului, a fost înlocuit cu Adnan Aganovic.

• 63 cg
    Cartonaş galben Unirea Slobozia

Sekou Camara a văzut cartonașul galben în urma unui fault dur.

• 61 s

Diogo Queiros a fost schimbat de Gică Hagi cu Victor Dican.

• 56 oc

Ocazie mare ratată de Farul Constanța! Andrei Ciobanu a centrat excelent, însă Cojocaru a ratat din câțiva metri.

• 55 s

Ionuț Coadă a fost introdus pe teren în locul lui Jordan Gele.

• 55 s

Prima schimbare efectuată și de Adrian Mihalcea! A ieșit Ovidiu Perianu și a intrat Laurențiu Vlăsceanu.

Tot la pauză a fost înlocuit și Ionuț Vînă. În locul său a fost introdus Andrei Ciobanu.

Rivaldinho a fost schimbat la pauză cu Gabi Iancu.

• 45+3 fr1

Prima repriză a ajuns la final, iar, în mod surprinzător, Unirea Slobozia este cea care a intrat cu avantaj la cabine, scor 1-0.

• 45 sr2

A început repriza secundă.

• 45 sp1
    Start prelungiri repriza 1

Prima repriză a fost prelungită cu trei minute!

• 43 cg
    Cartonaş galben Farul

Ionuț Vînă a primit cartonașul galben din partea lui Horațiu Feșnic după ce l-a călcat foarte urât pe Jordan Gele.

• 32 oc

Prima ocazie importantă a constănțenilor! Vînă a șutat puternic de la distanță, dar portarul Rusu a reușit să respingă peste poartă.

• 21 cg

Perianu a fost avertizat în urma unui fault din spate.

• 19 g
    Gol Unirea Slobozia

Goool Unirea Slobozia! Florin Purece a fost găsit excelent în careu, iar acesta a șutat excelent la colțul scurt și l-a învins pe Buzbuchi.

• 17 cg

Primul cartonaș galben al partidei a fost văzut de Rivaldinho, după ce atacantul constănțenilor a avut o intrare dură asupra lui Constantin Toma.

• 4 fm
    Fază meci Unirea Slobozia

Unirea Slobozia a marcat, însă golul a fost anulat pentru un fault la portarul Buzbuchi.

• 2 oc

Prima ocazie a meciului le-a aparținut celor de la Farul! Rivaldinho a trimis cu capul de undeva de la 10 metri, dar pe lângă poarta lui Rusu.

A început partida dintre Farul Constanța și Unirea Slobozia, primul meci din sezonul 2024/2025 al SuperLigii României.