mutu
Exclusiv Adrian Mutu a dat verdictul, după România - Lituania: ”Am jucat 9 minute. Echipa se grăbește”
FOTBAL:ROMANIA-SPANIA, PRELIMINARIILE CE 2020 (5.09.2019)
Mesajul naționalei României, după ce Ciprian Tătărușanu și-a anunțat retragerea
adrian10mutu_1719300009_3398057228842829286_179164677
Adrian Mutu a dat răspunsul, după prima ofertă venită din străinătate
LIVE Stirile Digi Sport

Stanciu l-a egalat pe Chivu după victoria la scor cu Kosovo

07.09.2024, 08:58

România a învins-o pe Kosovo, scor 3-0, în Liga Națiunilor, la debutul celui de-al doilea mandat al lui Mircea Lucescu (79 de ani).

nicusor stanciu
Nicușor Stanciu în tricoul naționalei României / Foto: Profimedia
  • SuperLiga: UTA - Hermannstadt, luni, 18:00, DGS 1

• SuperLiga: Rapid - U Cluj, luni, 21:00, DGS 1

Nicușor Stanciu (31 de ani) a bifat al 75-lea meci în tricoul naționalei României și i-a egalat astfel pe fostul căpitan, Cristi Chivu (43 de ani, retras din activitate) și pe Rodion Cămătaru (66 de ani, retras din activitate).

Nicușor Stanciu l-a depășit pe Lupescu și i-a egalat pe Chivu și pe Cămătaru în numărul de selecții

După prezența în meciul cu Priștina, căpitanul "Generației de Suflet" l-a depășit pe Ionuț Lupescu în numărul de selecții, cu care era la egalitate.

Nicușor Stanciu se apropie să-l întreacă și pe Adrian Mutu, care are 77 de partide pentru România, în care a marcat 35 de goluri.

Stanciu a ajuns în top 15 al selecțiilor la prima reprezentativă, top condus de Dorinel Munteanu (56 de ani, retras din activitate) cu 134 de meciuri, urmat de Gică Hagi (59 de ani, retras din activitate) cu 125 și Gică Popescu (56 de ani, retras din activitate) cu 115.

• Nicușor Stanciu a înscris 15 goluri pentru prima reprezentativă a României, în cele 75 de selecții.

Kosovo - România 0-3. Mircea Lucescu a început cu un succes fără emoții pe banca ”Tricolorilor”

Cu Mircea Lucescu pe bancă, naționala României a ratat ocaziile mai importante în prima jumătate a celor 45 de minute.

După ocazii semnate de Mihăilă și Stanciu, Dennis Man a deschis scorul în minutul 40, cu un șut la colțul lung, după o acțiune superbă.

Prima parte a jocului s-a încheiat cu o bară a lui Valentin Mihăilă.

După pauză, Dennis Man a fost faultat în careu de Berisha, în minutul 50. Răzvan Marin a transformat lovitura de la 11 metri în minutul 52.

După ocazii semnate de kosovari, Denis Drăguș a punctat pentru 3-0 în minutul 82, după un șut respins al lui Mihăilă.

În minutul 85, Vojvoda a fost eliminat, iar Kosovo a rămas în 10 oameni. Meciul s-a încheiat 3-0 pentru România.

Astfel, Mircea Lucescu a debutat cu o victorie pe banca naționalei României, la cel de-al doilea său mandat la cârma primei reprezentative.

VIDEO Rezumat Kosovo - România 0-3

Etichete: echipa nationala , nicusor stanciu , romania kosovo

Replica lui Ciolacu după ce Ciucă a spus că PSD e urmașul PCR

Marcel Ciolacu a fost întrebat luni cum cataloghează declarațiile lui Nicolae Ciucă, care a spus că...

chris-smalling
Debut de coșmar: autogol în minutul 6, cartonaș roșu și înfrângere la scor ”de maidan”

Radu Drăgușin, salvat de Real Madrid? Vestea venită chiar înainte de Tottenham - Arsenal
FOTBAL:ANTRENAMENT ROMANIA (6.06.2024)
Până când moartea i-a despărțit, după 51 de ani de căsătorie! Soția lui Gigi Mulțescu: ”Nu mai înţelegeam ce îmi spunea”
gigi-multescu
”Îngrozitor!” Scoțienii, verdict dur după Dundee United - Rangers. Fanii, mesaj pentru Ianis Hagi
Rangers v Greenock Morton, Viaplay Cup, Second Round, Football, Ibrox Stadium, Glasgow, Scotland, UK - 19 Aug 2023
După ce a rămas ”mască” la rugămintea lui Popovici, Țiriac i-a transmis un mesaj ferm campionului olimpic! ”Așa am ajuns?”
tiriac-popovici

Exclusiv Gigi Becali a făcut anunțul: ”4.3 milioane de euro”. Peste câteva secunde, a prezis că mai dă o lovitură financiară
gigi becali palat2
Rapid i-a stabilit prețul lui Claudiu Petrila, după ce a refuzat 1.300.000€
Sorin Cârțu ”a explodat”, după Poli Iași - Universitatea Craiova 2-0: ”Măcar să avem orgoliu”
George Pușcaș nu a mai rezistat! A reacționat după ce s-a spus că nu mai vine la națională: ”Lucruri denigratoare”
Slovacchia vs Romania - Uefa Euro 2024
Decizie ”fără precedent” a justiției, în cazul românului care a provocat scandalul de la meciul cu Kosovo
romaniakosovo
Mix perfect de grație feminină și inocență. Deva Cassel, fiica Monicăi Bellucci și noua stea a modei, pictorial îndrăzneț în Vogue
Am aflat surpriza pe care fanii Rapidului o pregătesc la revenirea acasă a lui Șumudică la meciul cu U Cluj
Marea surpriză pe care Mircea Lucescu o ia în calcul pentru naționala României! A fost la FCSB! „Îl vedeți în curând”
Cum arată și ce face acum Gabrielle din "Xena, prințesa războinică", la 53 de ani. Renee O'Connor nu s-a mai făcut remarcată la Hollywood
Andreea Bănică, poze printre valuri, pe litoral, în costum de baie. A impresionat cu felul în care arată la 46 de ani: Nu îmbătrânești
Boris Becker, tânăr și neliniștit, la 56 de ani: noua sa soție, a treia, mai tânără cu 22 de ani
Recalcularea pensiilor, schimbată. Pensie crescută pentru pensionarii cu grupe de muncă
Indicatorul rutier care le dă mari bătăi de cap șoferilor din România. Mulți nu știu ce să facă în momentul în care îl întâlnesc
Atacantul naționalei, umilit de antrenorul său în Turcia: ”Un eșec”
Ce le-a transmis Mircea Lucescu în vestiar jucătorilor, imediat după victoria 3-1 cu Lituania + Pe cine a remarcat
Prezentare-Mircea-Lucescu3

Cum reușește o pensionară în vârstă de 100 de ani să arate cu 30 de ani mai tânără: „Mă asigur că folosesc întotdeauna cremă”
Momentul când un tigru atacă un porc mistreț în India, surprins de un fotograf. Imaginile sunt greu de urmărit