Bucharest, Romania. 13th Aug, 2024: Darius Olaru (C) celebrates after score against Sparta during the UEFA Champions League, third qualifying round 2nd leg football match between FCSB and AC Sparta Praha, at Steaua Stadium, in Bucharest. Credit: Lucian Al
Exclusiv Anunțul făcut de Gigi Becali despre Darius Olaru
gigi
Exclusiv Darius Olaru, amenințat de Gigi Becali. ”Poate să iasă din primul 11”
ilie
Exclusiv Ilie Dumitrescu a dat verdictul după primele două meciuri ale României, cu Mircea Lucescu pe bancă

Darius Olaru, un car de nervi după FCSB - Sparta Praga: ”Nu-mi explic! Și adversarii mi-au zis că e clar”

14.08.2024, 11:04

Darius Olaru (26 de ani) a oferit o serie de declarații după meciul FCSB - Sparta Praga 2-3, rezultat care a consemnat eliminarea echipei sale din UEFA Champions League.

FOTBAL: FCSB - SPARTA PRAGA, PRELIMINARII UEFA CHAMPIONS LEAGUE (13.08.2024)
Darius Dumitru Olaru / Foto: Sport Pictures
  • Handbal: Dinamo - Fredericia, joi, 19:45, DGS 2

• Liga 2: FCU Craiova - Unirea Ungheni, joi, 20:00, DGS 1

Căpitanul FCSB-ului crede că echipa a abordat greșit startul de joc și a fost un car de nervi când a vorbit despre faza din minutul 28, când susține că a fost faultat la limita suprafeței de pedeapsă, dar arbitrul a lăsat jocul să continue și ulterior i-a dat cartonaș galben pentru proteste.

Darius Olaru: ”Și adversarii mi-au zis că e fault clar”

Din păcate pentru noi, nu am reușit să ne calificăm. Era obiectivul nostru, am muncit să ajungem aici. Am plătit prețul celor trei goluri încasate în prima repriză - fază fixă, penalty și o execuție extraordinară. La nivelul acesta, fiecare greșeală se plătește. Dacă știam să gestionăm mai bine prima repriză, să nu primim trei goluri, cred că puteam întoarce. În repriza a doua am arătat mult mai bine.

Nu vreau să găsesc alibiuri. Așa a fost, am intrat foarte moi, n-am avut atitudine în prima repriză. Cred că am și intrat în jocul lor. Au marcat din acea fază fixă. Știam că sunt puternici la aceste faze fixe, după ne-am deschis, le-am dat spații și așa au și marcat.

Am simțit că putem reveni. I-am simțit pe ei mult mai moi în repriza a doua, am simțit că putem pasa mult mai bine, ne-am creat și mai multe ocazii, dar trei goluri primite în prima repriză au fost cam multe.

Cred că la penalty, la faza premergătoare, a fost cam aceeași fază în afara careului advers, la Ștefănescu. Așa a decis arbitrul. După, a fost o fază la mine în care nu-mi explic cum mi-a dat mie galben. Normal, am protestat, dar a fost un fault clar. Și adversarii mi-au spus că e fault clar. El nu a dat fault. Nu a fost o tentă, dar undeva la 60-40 pentru ei. Am simțit acest lucru și în partida tur.

Era visul nostru, pentru asta am câștigat campionatul, ca să avem rezultate în Europa. Trebuie să ne revenim, mai avem treabă în campionat, iar apoi trebuie să gestionăm foarte bine play-off-ul Europa League, unde ne va aștepta o dublă foarte grea. Am jucat cu LASK Linz și în iarnă, în amical, o echipă cu forță, care încearcă să își câștige duelurile, agresivă. Trebuie să pregătim bine meciul, să îi analizăm și să trecem. Asta ne-a rămas, Europa League e următorul obiectiv”, a declarat Darius Olaru, citat de sport.ro.

FCSB, în play-off-ul Europa League

După eșecul cu Sparta Praga, FCSB a ”retrogradat” în play-off-ul Europa League, unde o va înfrunta pe LASK Linz.

În cazul unui eșec în fața ocupantei locului trei din sezonul trecut din Austria, FCSB va ajunge în grupele Conference League.

Etichete: darius olaru , fcsb sparta praga

Tudor Chirilă, scandal în public. Poliția Locală Sectorul 1 a intervenit pe Facebook. Filmarea publicată de artist

Tudor Chirilă a fost implicat marți după-amiază într-un scandal, pe o stradă din Sectorul 1, după...

FOOTBALL - UEFA NATIONS LEAGUE - ROMANIA v LITHUANIA, - 09 Sep 2024
Mircea Lucescu a auzit cum s-a plâns selecționerul Lituaniei după meci și i-a dat "șah mat" în câteva cuvinte

România a învins-o cu 3-1 pe Lituania, datorită a două goluri marcate pe finalul partidei din...

România - Lituania 3-1. Două din două pentru Mircea Lucescu! "Tricolorii", punctaj maxim în Liga Națiunilor
FOTBAL:ROMANIA-LITUANIA, LIGA NATIUNILOR (9.09.2024)
Nicolae Stanciu a luat atitudine, după imaginile rușinoase de la România - Lituania
stanciuu
OUT! Lovitură grea primită de FCSB
fcsb
"Mizerabil!" După imaginile rușinoase din Ghencea, Lucescu vrea să mute naționala din București. Primele două variante
ilie

Gigi Becali nu-l iartă pe Dan Șucu! L-a sunat pe Mihai Rotaru înainte să-l transfere pe Cicâldău: ce i-a transmis
becali rotaru
Lovitura primită de Manchester City!
L-a refuzat pe Mircea Lucescu, iar acum ar putea avea parte de o surpriză neplăcută
horatiu moldovan
Exclusiv Gigi Becali: "E foarte tare echipa acum. Ei doi năucesc adversarul!"
gigi becali palat (2)
Demi Moore, fabuloasă la 61 de ani, într-o rochie cu spatele gol: „Trăiesc cea mai frumoasă etapă din viața mea!”
„Meciul din Kosovo a fost ultimul al lui Pușcaș la echipa națională!”. Pe cine va convoca Mircea Lucescu
„Băi, Mircea cel Bătrân, ai început să te vaiți deja?”. Atac dur împotriva lui Lucescu senior după România - Lituania
Lui Sean Penn i-a căzut cu tronc o tânără actriță din Republica Moldova. Săruturi în văzul lumii și plimbări de mână prin Madrid
CRBL și-a asumat relația cu iubita care are jumătate din vârsta lui. Cum se înțelege cu fiica lui, după divorț: "Încercăm, comunicăm"
Sinner, regele dopat. Italianul s-a impus la US Open, dar victoria sa este contestată vehement de un fost lider mondial
Care pensionari vor primi pensia recalculată pe card, cu ÎNTÂRZIERE? Ce documente le lipesc?
Descoperirea surprinzătoare făcută de un bărbat pe Google Maps
Scandal în familia lui Paul Pogba! Frații lui sunt acuzați de vrăjitorie, după ce l-au sechestrat pe fotbalistul suspendat pentru dopaj
Doi titulari, OUT de la FCSB pentru meciul cu UTA! Soluțiile pregătite de Elias Charalambous
FOTBAL:FCSB-UNIVERSITATEA CLUJ, SUPERLIGA SUPERBET (13.07.2024)

De ce doarme un japonez doar 30 de minute pe noapte. Face acest lucru de 12 ani încoace
Împerecherea unor elefanți, surprinsă de un fotograf. Momentul rar i-a fascinat pe internauți