ilie-dumitrescu
Exclusiv Ilie Dumitrescu e convins, după ce FCSB a ajuns pe locul 12 în SuperLigă: ”N-ai cum!”
LPF a anunțat programul etapei a 11-a din SuperLiga: când joacă Dinamo, CFR, Rapid, FCSB și Universitatea Craiova
cfr uta
Live Video&Text CFR Cluj - UTA Arad 1-1, ACUM, la Digi Sport 1. ”Feroviarii” au egalat imediat după pauză
LIVE Superliga: CFR Cluj-UTA Arad
Etapa 11
Poli Iasi Poli Iasi
1 - 0
Universitatea Cluj Universitatea Cluj
Sb 28.09.2024 16:45

Poli Iași - ”U” Cluj 1-0. Liderul SuperLigii pierde primul său meci al sezonului

28.09.2024, 18:40

• SuperLiga: CFR - UTA, sâmbătă, 19:00, DGS 1

• SuperLiga: Rapid - Oțelul, sâmbătă, 21:30, DGS 1

Poli Iași a reușit să producă surpriza etapei cu numărul 11 și să o învingă pe Universitatea Cluj, scor 1-0.

• Partida a putut fi urmărită ÎN DIRECT pe Digi Sport 1, în format Live Video pe digispor.ro, dar și din aplicația Digi Sport.

Poli Iași - ”U” Cluj 1-0

După o primă repriză lipsită de ocazii, ieșenii au ieșit mult mai montați de la cabine și au deschis scorul. În minutul 50 al partidei, Guilherme a lovit excelent cu capul și l-a învins pe Gertmonas.

Elevii lui Ioan Ovidiu Sabău au încercat să revină pe tabelă, dar fără noroc, iar Poli Iași a obținut toate cele trei puncte.

• Astfel, U Cluj, liderul SuperLigii, a pierdut primul său meci al sezonului în Liga 1.
clasamentul superligii
Clasamentul SuperLigii / Foto: Digi Sport

VIDEO cu rezumatul partidei:

Dar avantajul clar este doar la prima vedere pentru că odată cu sosirea lui Emil Săndoi (59 de ani) la Poli Iași fața echipei s-a schimbat în bine.

Chiar dacă au fost condiții speciale cu Universitatea Craiova, scor 2-0, echipa a demonstrat că este pe un trend ascendent și la Arad, scor 0-0 cu UTA, la un meci în care egalul nu a fost deloc unul norocos pentru oaspeți.

În plus, moldovenii au un ascendent față de echipa din Cluj.

În cele doar 7 meciuri disputate în SuperLigă de cele două echipe, Poli a învins de 5 ori și a pierdut doar de două ori, ceea ce înseamnă că niciun joc direct nu s-a terminat la egalitate.