2.FOTBAL:STEAUA BUCURESTI-AJAX AMSTERDAM 2-0,LIGA EUROPA (21.02.2013)
Foto Îmbrăcat în echipamenul FCSB-ului, Ciprian Tătărușanu a anunțat: ”Vă aștept”
kopic-dinamo
Zeljko Kopic ”și-a înțepat” adversarii: ”Toate echipele așteaptă meciul cu Dinamo ca pe un derby”
viorel tudose
Se naște o nouă forță în România? ”Eu asta îmi doresc, să preiau clubul!”
LIVE Champions League: Bologna-Sahtior Donetk
Etapa 1
Poli Iasi Poli Iasi
2 - 0
Universitatea Craiova Universitatea Craiova
Du 15.09.2024 18:15

Poli Iași - Universitatea Craiova 2-0. Emil Săndoi își învinge echipa de suflet și debutează cu victorie în Copou

15.09.2024, 20:19

• Champions League: Bologna - Șahtior, miercuri, 19:45, DGS 1

• Champions League: Manchester City - Inter, miercuri, 22:00, DGS 1

Poli Iași a reușit să o învingă pe Universitatea Craiova, scor 2-0, în cadrul etapei a noua din SuperLiga României.

• Partida dintre cele două formații a putut fi urmărită în direct pe Digi Sport 1. De asemenea, abonații Digi România au putut urmări partida din aplicația Digi Sport și de pe site-ul digisport.ro

Poli Iași - Universitatea Craiova 2-0

Poli Iași a început mult mai bine partida, iar Florian Kamberi a deschis scorul în minutul 30 și a stabilit rezultatul pauzei.

În minutul 58, Alex Mitriță putea egala, însă a irosit un penalty pe care l-a trimis peste poartă. Craiova a alergat după egalare, însă Iași a făcut 2-0 în minutul 90+10.

După meciul din Copou, Craiova a căzut pe locul patru în clasament, în timp ce echipa lui Emil Săndoi este acum pe 10.

Screenshot 2024-09-15 202710
Clasament SuperLiga / Captură Digi Sport

VIDEO cu rezumatul partidei

Înaintea duelului care va avea loc în Moldova, cele două echipe nu traversează cea mai bună formă. Concret, atât Poli Iași, cât și Universitatea Craiova, nu au reușit să câștige în ultimele două etape de campionat.

Dacă Poli Iași a pierdut cu Rapid (scor 1-2, pe teren propriu) și a fost ”spulberată” de Hermannstadt (scor 2-6, în deplasare), trupa lui Costel Gâlcă (52 de ani) ”a cedat” pe terenul lui Dinamo (1-2) și a remizat cu Rapid (1-1, pe stadionul Ion Oblemenco).

În urma înfrângerii categorice pe care Iași a suferit-o la Sibiu, Tony da Silva (43 de ani) a decis să-și dea demisia din funcția de antrenor principal al echipei. În locul a fost instalat Emil Săndoi (59 de ani), care revine pe bancă în SuperLigă după o pauză de doi ani - ultima oară a antrenat-o pe Chindia în primul eșalon).

Însă, în clasament, cele două echipe se află la poli opuși: Craiova se află pe locul al 3-lea al SuperLigii, cu 15 puncte, în timp ce Iași ocupă poziția a 14-a a ierarhiei, cu 7 puncte.

Echipele probabile

Poli Iași (4-2-3-1): J. Fernandez – Todoroski, F. Ilie, Samayoa, Ispas – Bordeianu, Gouet – Gheorghiță, Roman, Teixeira – Kamberi

Antrenor: Emil Săndoi

Universitatea Craiova (4-2-3-1): L. Popescu - Vlădoiu, Maldonado, Sierra, Bancu - Oshima, Căpățînă - Baiaram, Mitriță, Mora - Koljic

Gol Poli Iasi

Tailson marchează cu poarta goală, după ratarea lui Florian Kamberi!