Gabriela Ruse, învinsă la Madrid de locul 625 WTA. Anca Todoni a abandonat
articol scris de Digi Sport21.04.2025, 22:48
Jucătoarele române de tenis Gabriela Ruse şi Anca Todoni au fost eliminate, luni, încă din calificările turneului WTA 1.000 de la Madrid, dotat cu premii totale de 7.854.000 de euro.

SuperLiga: FCSB - Universitatea Craiova, sâmbătă, 20:00, DGS 1
SuperLiga: Dinamo - ”U” Cluj, vineri, 21:00, DGS 1
Ruse (27 ani, 85 WTA) a fost învinsă în primul tur preliminar de o sârboaică de 17 ani, Teodora Kostovic (625 WTA), care s-a impus cu 6-4, 2-6, 7-6 (7/3), după aproape trei ore de joc (2 h 54 min).
Gabriela Ruse și Anca Todoni, eliminate în calificări la Madrid
Todoni (20 ani, 89 WTA) a abandonat după 33 de minute, la scorul de 3-3 cu franţuzoaica Elsa Jacquemot (21 ani, 143 WTA).
Româncele vor primi 6.270 de euro şi 2 puncte WTA pentru participare.
Pe tabloul principal se află trei românce, Jaqueline Cristian urmând să joace contra britanicei Sonay Kartal, Irina Begu va întâlni o adversară venită din calificări, iar Sorana Cîrstea o va înfrunta pe americanca Hailey Baptiste, scrie Agerpres.
Etichete: gabriela ruse , anca todoni
Urmărește știrile digisport.ro și pe Google News

Nicușor Dan prezintă scuze Franței, pentru declarațiile contracandidatului său la alegerile...