Reacția lui Mircea Lucescu, după ce Dinu Gheorghe a decedat
articol scris de Digi Sport29.01.2025, 11:41
Vestea că Dinu Gheorghe a murit miercuri, 29 ianuarie 2025, la vârsta de 69 de ani, a bulversat lumea fotbalului din România.
![FOTBAL: KOSOVO - ROMÂNIA, LIGA NATIUNILOR (06.09.2024)](https://s.iw.ro/gateway/g/ZmlsZVNvdXJjZT1odHRwJTNBJTJGJTJG/c3RvcmFnZTAxZGlnaXMucmNzLXJkcy5y/byUyRnN0b3JhZ2UlMkYyMDI0JTJGMDkl/MkYwNyUyRjIwNjkxMTBfMjA2OTExMF9L/T1NPVk8tUk9NQU5JQS1MSUdBLU5BVElV/TklMT1ItMDZfMDlfMjAyNC0zLTEuanBn/Jnc9MTA2MCZoPTYzNiZoYXNoPTRkZjA3/YzE5MGU0MmFkZmEyYWQ4ODk5ZjA2OTEwODY1.thumb.jpg)
SuperLiga: Poli Iași - CFR Cluj, duminică, 16:00, DGS 1
SuperLiga: Gloria Buzău - FCSB, duminică, 20:45, DGS 1
Din primele informații, cel mai de succes președinte al Rapidului a murit în somn, cu televizorul aprins. A fost găsit fără viață miercuri dimineață, de femeia care făcea menajul.
Mircea Lucescu a vorbit cu Dinu Gheorghe cu câteva ore înaintea decesului
Fostul oficial al grupării din Grant a avut o relație specială cu Mircea Lucescu, iar în 1999 s-au bucurat împreună la câștigarea titlului cu Rapid.
"E incredibil ce s-a întâmplat. Aseară am vorbit cu el, și am vorbit mai mult timp. Era ok, era volubil, a avut și el o problemă, o operație la șold, cum am și eu.
Am vorbit și de asta. Dar nu dădea impresia că ar avea vreo problemă. Am vorbit aseară și azi dimineață am aflat că a murit.
![](https://s.iw.ro/gateway/g/ZmlsZVNvdXJjZT1odHRwcyUzQSUyRiUy/RnN0b3JhZ2UwMWRpZ2lzLnJjcy1yZHMu/cm8lMkZzdG9yYWdlJTJGMjAyNCUyRjAy/JTJGMTklMkYxOTA2ODgyXzE5MDY4ODJf/ZGlnaXNwb3J0LXdoYXRzYXBwLmpwZyZo/YXNoPTlmMDRmYWU3ZWMyYWQxMjEyMDczYWNmMWNkYTQ4ZDk5.jpg)
Nu îmi vine să cred nici acum. Sunt și eu în spital și pur și simplu mă gândesc că acum câteva ore vorbeam cu el, iar acum nu mai e. A fost un om extraordinar, un prieten foarte bun de-ai mei, un om de fotbal de mare valoare.", a spus Mircea Lucescu, conform Fanatik.
Dinu Gheorghe a murit. A fost găsit miercuri dimineață și se pare că a suferit un infarct
În perioadele în care a activat la Rapid, cel poreclit ”Vamă” de pe vremea când lucra la Otopeni a contribuit la câștigarea de către Rapid a două titluri de campioană, trei Cupe ale României și trei Supercupe.
În această iarnă, Dinu Gheorghe trecuse printr-o cumpănă importantă pentru vârsta sa. A căzut de pe scară în timp ce decora bradul și suferise o fractură de șold.
Fostul președinte de la Rapid a ajuns prima dată în Giulești în 1997, când a avut și cel mai lung mandat, până în 2006.
În 2010 a preluat din nou funcția, până în 2011 și a mai fost pentru scurt timp în 2015. Ultima dată la conducerea grupării din Grant a fost în anul 2016.
Era născut pe 28 iunie 1955.
Etichete: mircea lucescu , dinu gheorghe , dinu gheorghe a decedat
Urmărește știrile digisport.ro și pe Google News
![Prima apariție a lui Iohannis după demisie. Unde a fost văzut fostul președinte](https://s.iw.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.thumb.jpg)
Klaus Iohannis și-a făcut prima apariție în spațiul public după ce și-a dat demisia din funcția de...