VIDEO Oltchim - CSM București 34-25. Paula Ungureanu a fost cea mai bună jucătoare a meciului
23.09.2012, 13:51Ca de obicei, Oltchim domină Liga Națională de handbal feminin. În etapa a treia a întrecerii interne, vâlcencele au trecut de CSM București, scor 34-25.
![paula ungureanu](https://s.iw.ro/gateway/g/ZmlsZVNvdXJjZT1odHRwJTNBJTJGJTJG/c3RvcmFnZTAxdHJhbnNjb2Rlci5yY3Mt/cmRzLnJvJTJGc3RvcmFnZSUyRjIwMTIl/MkYxMiUyRjA1JTJGMTE1MzJfMTE1MzJf/cGF1bGFfdW5ndXJlYW51LmpwZyZ3PTEw/NjAmaD02MzYmaGFzaD1lMTdiMzY1YWY5MGZiZjdkZmI5ZDU4MDcyY2M3YjBkMg==.thumb.jpg)
SuperLiga: Poli Iași - CFR Cluj, duminică, 16:00, DGS 1
SuperLiga: Gloria Buzău - FCSB, duminică, 20:45, DGS 1
A fost reîntâlnirea Cristinei Vărzaru cu colegele de la națională, de data aceasta din postura de adversară, după o pauză de doi ani. În 2010, Vărzaru, care atunci evolua la Viborg, a câștigat finala Ligii Campionilor, în fața Oltchimului.
Elevele lui Jakob Vestergaard au dominat partida, dar nu s-au întrebuințat prea mult. Handbalistele campioane au marcat, practic, când a fost momentul. Dintr-un joc relaxant s-au desprins, însă, și mai multe momente de slăbiciune ale vâlcencelor, de care au încercat să contribuie bucureștencele. Conduse excelent de Alina Dobrin, fosta extremă de aur a României, handbalistele de la CSM au tras tare și au reușit egalarea până la pauză (14-14).
Muștruluite serios la pauză de antrenorul danez, fetele de la Oltchim au început în forță partea a doua și au luat rapid un avans de cinci goluri. Contraatacul, dus in special de extremele Nechita si Curea, a funcționat perfect și a stabilit și scorul final: 34-25 pentru vâlcence.
Indiscutabil, omul meciului a fost Paula Ungureanu. Portărița Oltchimului nu numai că a scos la foc automat mingile pe care scria gol, dar a dat și o mână de ajutor în atac. În minutul 21 s-a petrecut faza meciului. Ungureanu a aruncat mingea direct spre poarta adversă, aceasta a lovit bara, apoi capul portăriței de la CSM, apoi iar în bară. A fost ratarea partidei.
În tribunele Sălii “Traian“ din Râmnicu Vâlcea a fost prezent și Florin Costea, iubitul Adei Nechita. Liber de contract, după despărțirea de Steaua, Costea are suficient timp liber încât să fie alături de prietena sa.
Liga Națională feminină
![](https://s.iw.ro/gateway/g/ZmlsZVNvdXJjZT1odHRwcyUzQSUyRiUy/RnN0b3JhZ2UwMWRpZ2lzLnJjcy1yZHMu/cm8lMkZzdG9yYWdlJTJGMjAyNCUyRjAy/JTJGMTklMkYxOTA2ODgyXzE5MDY4ODJf/ZGlnaXNwb3J0LXdoYXRzYXBwLmpwZyZo/YXNoPTlmMDRmYWU3ZWMyYWQxMjEyMDczYWNmMWNkYTQ4ZDk5.jpg)
Rezultatele etapei a 4 a:
Dunarea Braila - Danubius Galati 23 - 18 (12-8)
Oltchim Rimnicu Vilcea - CSM Bucuresti 34 - 25 (14-14)
SCM Craiova - HCM Roman 15 - 23 (7 - 11)
HC Zalau - CSM Ploiesti 24 - 14 (11-5)
Etichete: liga nationala de handbal feminin , oltchim , csm bucuresti , oltchim-csm bucuresti 34-25
Urmărește știrile digisport.ro și pe Google News
![Prima apariție a lui Iohannis după demisie. Unde a fost văzut fostul președinte](https://s.iw.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.thumb.jpg)
Klaus Iohannis și-a făcut prima apariție în spațiul public după ce și-a dat demisia din funcția de...