Captură de ecran 2024-09-15 191334
Valentin Samungi, campion mondial la handbal, a murit
HANDBAL FEMININ:CSM BUCURESTI-METZ HANDBALL, LIGA CAMPIONILOR (28.04.2024)
Video CSM București - Storhamar 32-28. Victorie fără emoții pentru ”Tigroaice” în a doua etapă din Liga Campionilor
sut proteste
Video Iureș! Ce s-a întâmplat imediat după fluierul final din FCSB - Petrolul + Gigi Becali a văzut imaginile și a reacționat
Stirile Digi Sport

România-Rusia 21-21. Fetele lui Tadici au fost aproape de o mare victorie la primul meci din Serbia

03.12.2012, 11:56

România a debutat cu o remiză la Campionatul European din Serbia. Echipa lui Gheorghe Tadici a încheiat la egalitate partida cu Rusia, scor 21-21.

romania rusia
  • Premier League: Man. City - Arsenal, duminică, 18:30, DGS 1

• SuperLiga: U Cluj - Univ. Craiova, duminică, 21:30, DGS 1

Echipa noastră a dominat meciul până spre final, România având și un avantaj de șase goluri.

Scorul a fost deschis de rusoaice, 0-1 (min. 3), dar egalarea a venit rapid pe mâna lui Brădeanu, 1-1 (min. 4).

Neagu şi Nechita au marcat pentru 3-1 (min. 6), Postnova a redus, 3-2, dar Curea a păstrat diferenţa de două goluri, de la 7 metri, 4-2 (min. 8). Geiger nu i-a dezamăgit pe fanii români, 5-2 (min. 9). Rusoaicele n-au fost, însă, impresionate, în doar două minute au egalat, 5-5.

Meciul a continuat echilibrat, Talida Tolnai având partea ei de aplauze pentru intervenţiile reuşite (5 în minutul 15). Au mai trecut două minute până România a reuşit să revină în avantaj, 7-6, tot după un gol de la 7 metri al Iuliei Curea, iar Rusia a cerut time-out. Tolnai a continuat să apere impecabil, pe fondul unui meci destul de haotic, în care ambele echipe nu au găsit drumul spre gol, tot 7-6 (min. 22). Stanca pe contraatac a mărit la 8-6 (min. 23) şi tot ea a dus scorul la 9-6. Alt time-out Rusia, iar fanii români erau în extaz (min. 25), după minute bune în care apărarea favoritelor a fost de netrecut. Meiroşu a marcat pentru 10-6 (min. 26), Tolnai şi-a continuat recitalul, secondată cu succes de Smedescu de la 7 metri (2 intervenţii reuşite).

La pauză, scorul a fost 12-7 în favoarea României, după o primă repriză excelentă facută de Talida Tolnai.

România a marcat primul gol al reprizei secunde, Curea de la 7 metri, 13-7 (min. 32), arătându-şi ambiţia pentru o victorie preţioasă în faţa Rusiei, după 16 ani.

Patru minute mai târziu, Geiger a marcat în inferioritate, 14-8, şi tot ea a dus scorul la 15-9.

Rusia a scos orgoliul la iveală, 15-11 (min. 42), dar Curea a fost din nou letală de la 7 metri, 16-11 (min. 43).

Două minute mai târziu a venit, însă, rândul României să intre la time-out, după goluri uşoare primite într-un minut, 16-13. Cu 10 minute înainte de final, tabela arăta doar două goluri avantaj pentru tricolore, 18-16, iar în minutul 52, era doar unul, 18-17.

Curea a marcat de la 7 metri, 19-17 (min. 53), Tolnai a continuat cu intervenţiile excelente (19 în total), dar Rusia nu a cedat. Postnova şi-a adus echipa la 19-18, Manea a marcat pentru 20-18, Khmyrova a revenit la 20-19, într-un ritm nebun de joc, cu trei goluri într-un minut.

Curea a marcat pentru 21-19 (min. 58), Makeeva a redus la 21-20 şi Rusia a egalat, când mai erau 30 de secunde, prin Punko.

Marcatoare:

România - Curea 9 goluri, Geiger 3, Meiroşu 2, Stanca 2, Nechita 2, Brădeanu 1, Neagu 1, Manea 1

Rusia - Khmyrova 6 goluri, Postnova 4, Chernoivanenko 3, Punko 2, Makeeva 2, Kuzneţcova 1, Turey 1, Andryushina 1, Yartseva 1.

Miercuri, de la ora 21:15, România va întâlni reprezentativa Islandei, în al doilea meci de la Campionatul European.

Min. 46: GOL ROMÂNIA! Înscrie cu o lovitură puternică Punko

Min. 45:11 GOL ROMÂNIA! Curea, de la șapte metri, procentaj 100% la aceste aruncări

Talida Tolnai are procentaj 50%, ea a apărat 6 din 12 aruncări

Min. 17:06: GOL ROMÂNIA! Curea de la șapte metri, al treilea gol, procentaj 100%

LOTURILE DE START

România: Mihaela Smedescu, Talida Tolnai- Adriana Țăcălie, Elena Pintea, Ada Nechita, Cristina Neagu, Aurelia Brădeanu, Ionela Stanca, Oana Manea, Adina Meiroșu, Iulia Curea, Nicoleta Dincă, Clara Vădineanu, Melinda Geiger, Magda Paraschiv. Antrenor: Gheorghe Tadici

Rusia: Maria Basarab, Maria Sidorova- Polina Kuznețova, Tatiana Hmirova, Liudmila Postnova, Anna Sen, Alexandra Strepanova, Ksenia Milova, Marina Yartseva, Ekaterina Andriușina, Ksenia Makeeva, Anna Punko, Emiliia Turei, Victoria Jilinskayte, Olga Cernoivanenko, Ekaterina Ilina. Antrenor: Vitaly Krohin

Etichete: romania handbal , euro 2012 serbia , handbal romania , handbal feminin euro 2012

Un cunoscut model transsexual din Georgia a fost ucis la numai o zi după ce a fost adoptată legea anti-LGBTQ

Un cunoscut model transsexual georgian a fost ucis, au declarat oficialii locali, la o zi după ce...

lilly-gerrard
Are 20 de ani, e iubita fiului unui ”interlop” arestat și câștigă o avere în fiecare lună. Tatăl ei a scos oamenii pe străzi

Jucătorul pe care Gigi Becali nu vrea să-l mai vadă la FCSB: ”Să plece câinele de la măcelărie?”. Ce salariu are
david-kiki
Scene "incredibile": ce i-a făcut Dorinel Munteanu tânărului de 20 de ani împrumutat de la Farul
dorinel
FCSB - Petrolul Ploiești 1-1. În 10 oameni timp de 60 de minute, campioana României a fost egalată la ultima fază
FOTBAL:FCSB-PETROLUL PLOIESTI, SUPERLIGA SUPERBET (21.09.2024)
Niță a luat 4 goluri, Stanciu a făcut spectacol! Ce a ieșit la meciul contra lui Toney, Mahrez și Firmino
nita

Italienii s-au convins de Dennis Man după ”nebunia” din Lecce - Parma și i-au dat o nouă poreclă
Soccer : Serie A 2024 2025 : Parma 2-3 Udinese
Comunicatul emis de Jandarmeria Capitalei, după ce s-au folosit gaze lacrimogene la FCSB - Petrolul 1-1
Exclusiv Gigi Becali l-a sunat pe Mihai Stoica la pauza meciului cu Petrolul pentru a certa un jucător
Cum s-a descurcat Bîrligea la debutul la FCSB! 17:33 minute, inexistent și doar 9 atingeri! Gigi Becali l-a scos la pauză
L-a desființat pe Nicolae Dică după ce l-a demis: „Va rămâne poreclit `Zece Zero`. Noul antrenor va fi o mare surpriză”
A rupt tăcerea după 30 de ani. Sharon Stone a spus cine este producătorul care a sfătuit-o să întrețină relații intime cu partenerul de film, pentru o mai bună chimie pe ecrane
Cum comentează Lady Gaga zvonurile conform cărora ar fi de fapt bărbat: „M-am obișnuit să se spună minciuni despre mine!”
Florin Niță, erou la arabi, chiar dacă a luat 4 goluri. Echipa lui Cosmin Contra, mitraliată de vedetele lui Al Ahli
Pensie crescută și cu 90% pentru pensionarii cu grupe de muncă și condiții grele. Când se întâmplă?
Răsturnare de situație în cazul lui Mario Iorgulescu. De ce i s-a anulat condamnarea la 13 ani de închisoare. Ce urmează pentru tânărul milionar
”Nu a contat”. Gigi Becali, nemulțumit de cel mai scump transfer al verii: ”Să vedem”
Video&Foto Wisla Plock - Dinamo 26-28 | ”Dulăii”, evoluție entuziasmantă în Polonia. Bucureștenii, lideri în Liga Campionilor
EHF Champions League - Orlen Wisla Plock v Dinamo Bucuresti, Poland - 18 Sep 2024

Cât de nocive sunt pentru sănătate uscătoarele de rufe pe care le avem acasă. Avertismentul lansat de oamenii de știință
Autoritățile au crezut că au găsit un vultur rănit, dar când l-au analizat, au izbucnit în râs. Ce avea, de fapt, pasărea prădătoare