FOTBAL: CIPRU - ROMANIA, LIGA NATIUNILOR (12.12.2024)
Tottenham a reacționat, după ce Radu Drăgușin a marcat primul său gol pentru România
Screenshot 2024-10-13 135407
Exclusiv Ionuț Chirilă, ”dat pe spate” de o fază din Cipru - România: ”De America de Sud, de Boca Juniors”
mircea-lucescu-1
Exclusiv Mircea Lucescu ”nu era conștient că e înregistrat” și a spus exact ce crede despre un ”Tricolor”: ”Nu am fost mulțumit”

Video ”Liga penalty-urilor”! Câte lovituri de la 11 metri au fost acordate în a doua zi din etapa 4

14.10.2024, 23:45

Ziua de luni (14 octombrie) a programat mai multe partide extrem de atractive din Liga Națiunilor

Belgium v France - UEFA Nations League 14/10/2024 BRUSSELS, BELGIUM - OCTOBER 14 : Kolo Muani Randal forward of France s
Randal Kolo Muani, în timp ce a transformat penalty-ul din meciul Belgia - Franța / Foto: Profimedia
  • Nations League: Scoția - Portugalia, marți, 21:45, DGS 1

• Nations League: Spania - Serbia, marți, 21:45, DGS 2

• Multe dintre aceste dueluri, printre care s-au numărat Belgia - Franța, Germania - Olanda sau Ucraina - Cehia, au putut fi urmărite în direct pe canalele Digi Sport

În cele 10 meciuri din Nations League care s-au disputat luni s-au marcat nu mai puțin de 28 de goluri. Însă, o parte din aceste reușite au fost marcate din lovituri de la 11 metri.

Opt penalty-uri acordate luni în Liga Națiunilor: două ratate, șase transformate

În partida Belgia - Franța, câștigată de ”Cocoșii Galici” cu 2-1, au fost acordate două lovituri de pedeapsă, însă doar una dintre ele a fost transformată în gol. Dacă Yuri Tielemans (27 de ani) a ratat în minutul 23 pentru Belgia de la punctul cu var și a trimis peste poartă, Kolo Muani (25 de ani) a șutat năprasnic de la 11 metri în minutul 35.

O altă partidă în care a fost acordată o lovitură de pedeapsă a fost cea dintre Bosnia și Ungaria, pe care maghiarii au câștigat-o în deplasare cu 2-0. Golul secund al trupei pregătite de Marco Rossi (60 de ani) a fost marcat de Dominik Szoboszlai (23 de ani) în minutul 50.

De asemenea, în meciul Italia - Israel (câștigat de italieni cu 4-1), gazdele au beneficiat de o lovitură de la 11 metri în minutul 41 care a fost transformată în gol de atacantul Mateo Retegui (25 de ani) în minutul 41.

La fel ca în Belgia - Franța, și în partida Islanda - Turcia au fost acordate două penalty-uri, ambele pentru naționala din ”Țara Semilunei”. Însă, mijlocașul turc Hakan Calhanoglu (30 de ani) a reușit să înscrie doar o dată de la punctul cu var: a ratat de la 11 metri în minutul 53, dar și-a luat revanșa și a transformat lovitura din minutul 67. Turcia a învins-o pe Islanda cu 4-2.

În duelul Țara Galilor - Muntenegru, galezii s-au impus pe teren propriu cu 1-0, grație unui gol marcat de Harry Wilson (27 de ani) în minutul 36 dintr-o lovitură de la 11 metri.

Un alt meci în care a fost acordat penalty a fost cel dintre Ucraina și Cehia (care s-a disputat în Polonia, la Varșovia), terminat la egalitate, scor 1-1. Golul ucrainenilor a fost marcat în minutul 53 de atacantul Artem Dovbyk de la punctul cu var.

Etichete: penalty , liga natiunilor

Un neozeelandez care a dispărut împreună cu copiii săi a fost zărit în sălbăticie, după trei ani de căutări. Era înarmat și camuflat

Un bărbat din Noua Zeelandă care a dispărut cu trei ani în urmă, după ce s-a certat cu fosta soție...

Screenshot 2024-10-14 092704
UEFA nici n-a vrut să stea la discuții: NU ferm pentru România!

Englezii au folosit un singur cuvânt, când au aflat cât costă Joyskim Dawa
398392373_18166548007293426_3495710479356090146_n
”L-am întrebat dacă știa că e român”. Rupe plasele în străinătate și e dorit de FCSB: 2.500.000 €
03.10.2024, xemx, Fussball UEFA Conference League, 1.FC Heidenheim - Olimpija Ljubljana emspor, v.l. Kevin Mueller (1. F
A fost eliminat, a plecat spre vestiare, iar arbitrul l-a chemat înapoi pe teren ca să-i mai arate o dată cartonașul roșu
diego-pituca
Țiriac a vrut să investească 100.000.000 €, dar i-au spus ”NU”! Miliardarul a luat o decizie radicală: ”Nu mă mai prindeți”
ion-tiriac

Exclusiv Marchează pe bandă rulantă, costă 2.500.000 € și e dorit de FCSB: ”Am rol de joker”
raul-florucz-digisport
Cea mai slabă echipă din Liga Națiunilor: înfrângeri pe linie și golaveraj dezastruos + Se cunoaște prima sfertfinalistă