FOTBAL: FCU 1948 CRAIOVA - AFC CHINDIA TARGOVISTE, LIGA 2 CASA PARIURILOR (11.08.2024)
Adrian Mititelu a reacționat, după ce Sidibe a așteptat în Gara de Nord și transferul la FCSB a intrat în impas
FOTBAL:FCSB-UNIVERSITATEA CRAIOVA, PLAY OFF SUPERLIGA SUPERBET (18.03.2023)
Oficial Primul transfer bifat de Eugen Neagoe la Gloria Buzău: căpitanul de la FCU Craiova
FOTBAL:ROMANIA-LITUANIA, LIGA NATIUNILOR (9.09.2024)
”Interzis de VAR”. Presa din Lituania a reacționat după victoria României. Arbitrajul video a intervenit decisiv

CSM Reșița - FCU Craiova 2-0. Oltenii, început ”de coșmar” în Liga a 2-a. Reacția antrenorului Marius Croitoru

06.08.2024, 20:06

FCU Craiova a pierdut, în deplasare, scor 0-2, în fața celor de la CSM Reșița, în prima etapă a noului sezon al Ligii a 2-a

Marius Croitoru / Foto: Sport Pictures
  • Liga Națiunilor: Franța - Belgia, luni, 21:45, DGS 1

• Liga Națiunilor: Israel - Italia, luni, 21:45, DGS 2

Golurile bănățenilor din acest meci au fost marcate de Andrei Lașcu (minutul 2) și Florian Haită (minutul 6 - penalty). Oltenii au evoluat în inferioritate numerică, după ce Tudor Oltean a fost eliminat în minutul 12 pentru primirea a două cartonașe galbene.

FCU Craiova, eșec la primul meci din acest sezon în Liga a 2-a

Meciul dintre CSM Reșița și FCU Craiova a început cum nu se poate mai prost pentru olteni. Concret, în minutul doi al duelului, Andrei Lașcu (23 de ani), mijlocașul celor de la Reșița, a reluat în poarta apărată de Codruț Sandu, după o lovitură liberă bătută excelent în bară de Marius Cioiu.

Ulterior, două minute mai târziu, situația trupei pregătite de Marius Croitoru (43 de ani) s-a îngreunat și mai mult, după ce Radu Negru (25 de ani), fundașul dreapta al celor de la FCU Craiova, l-a faultat în careu pe Alexandru Negru (20 de ani), mijlocașul gazdelor. În urma acestei faze, arbitrul a acordat penalty pentru Reșița. Astfel, în minutul 6, gazdele aveau să conducă cu 2-0 pe tabelă, după ce lovitura de la 11 metri a fost transformată de Florian Haită.

Din minutul 12, oaspeții de la FCU Craiova au rămas și în inferioritate numerică, după ce Tudor Oltean (21 de ani), fundașul stânga al oltenilor, a fost eliminat pentru două cartonașe galbene încă din primul sfert de oră al partidei.

Oltenii puteau reveni pe tabela de marcaj în minutul 72, când Jibril Ibrahim, atacantul lui FCU Craiova, a trimis mingea în bară, nemarcat, din interiorul careului. Însă, pe final, Reșița putea să puncteze pentru 3-0 prin puștiul Ianis Doană (16 de ani), care a trimis puțin pe lângă poartă din mijlocul careului. În cele din urmă, CSM Reșița s-a impus împotriva celor de la FCU Craiova, scor 2-0.

Marius Croitoru, antrenorul celor de la FCU Craiova, la conferința de presă după înfrângerea cu CSM Reșița

”Am făcut greșeli, în principiu de joc, în primele 4 minute. E foarte greu să joci împotriva unei echipe bune, precum Reșița, în 10 oameni și cu un dezavantaj de două goluri. Ne-a luat prin surprindere evoluția scorului, dar și a adversarilor noștri.

Din păcate, ăsta este lotul. Suntem obligați să reușim în situația dată (n.r. să promovăm în SuperLiga). Sperăm să mai aducem unul sau doi jucători în perioada următoare. Este un campionat lung, greu. Puncte se vor mai pierde, dar diferența o va face atitudinea, dăruirea. Meciurile nu sunt câștigate de la început.

Sunt 5-6-7 echipe care vor lupta pentru promovare. Reșița, Chiajna, Voluntari, FC Argeș, Corvinul Hunedoara. Asta este soarta, asta este viața, suntem în B. Pentru a promova, trebuie să nu mai facem asemenea greșeli pe care le-am făcut în primele 4 minute. Avem obligația de a readuce echipa în prima ligă”, a spus Croitoru, la conferința de presă după partida cu CSM Reșița.

VIDEO Rezumat CSM Reșița - FCU Craiova, scor 2-0

Etichete: liga 2 , marius croitoru , fcu craiova , csm resita

Ancheta în cazul dentistei ucise în Brăila se apropie de final. Suspectul este acuzat de încă o faptă. Motivul crimei

Noi detalii din ancheta uciderii doctoriței din Brăila. Bărbatul acuzat că a ucis dentista este...

Drammen 20211012.Norway's Tobias Christensen during the U21 international match in football between Norway and Estonia at Marienlyst Stadium.Photo: Hkon Mosvold Larsen / NTB
MERCATO 2024 | Toate transferurile verii sunt AICI. Rapid, lovitură de 700.000 de euro

MERCATO 2024 | Fereastra de transferuri din vara acestui an a fost una electrizantă.

”Vreau 100.000.000 de euro pentru că mi-au distrus viața”. Ion Țiriac, dezamăgit că n-a fost ascultat
tiriac
Presa din Lituania i-a caracterizat pe români în două cuvinte, înaintea meciului de la București
FOTBAL:SLOVACIA-ROMANIA, EURO 2024 (26.06.2024)
Cum l-a numit selecționerul Lituaniei pe Mircea Lucescu, în fața jurnaliștilor
lucescu jankauskas
L-a interzis pe Ion Țiriac fără să stea pe gânduri! ”I-am spus că e handicapat”
irina-deleanu

Ce a spus Mircea Lucescu despre Alex Mitriță și Ianis Hagi, după 3-1 cu Lituania + Nemulțumit de gazon: ”Execrabil”
Video Mutu a pus punctul pe ”i” după victoria cu emoții a României. ”E foarte rău”
mutu
Ianis Hagi și-a decis viitorul! A făcut anunțul imediat după România - Lituania: ”Nu am dezamăgit pe nimeni”
ianis-hagi
Neverosimil! Gică Hagi a renunțat la fotbalistul pe care l-a transferat în urmă cu o lună
Alexandru Cicâldău revine la Universitatea Craiova! Mihai Rotaru s-a înţeles cu Galatasaray: detaliile afacerii
Jennifer Lopez, prima apariție publică de la divorț. Actrița, fabuloasă la premiera noului său film, într-o rochie a „răzbunării”
Antonia, dans la bară doar în lenjerie: "S-a închis la non-stop". Lecție de senzualitate în clipul piesei "Ploi de tequila"
Lucescu tratează „boala noastră cronică“: greșeala românească pe care o tot repetăm, fără să învățăm nimic
Ce amendă riscă șoferii dacă fac asta într-un sens giratoriu? De ce este periculos?
A murit Sonia Iovan, prima gimnastă din România care a obținut o medalie olimpică
Un gigant din Franța, gata să îl cumpere pe Dennis Man! Cât sunt dispuși să plătească în schimbul lui
Oficial Au dat lovitura! Un fotbalist cu aproape 100 de meciuri în Serie A a semnat cu o echipă din România