Florin Maxim a vorbit despre viitorul lui la Hunedoara, după ce FRF a anulat dreptul de promovare al Corvinului
Dani Coman, prima reacție după ce clubul său a depus contestație împotriva Corvinului
FOTBAL:RAPID BUCURESTI-DINAMO BUCURESTI, SUPERLIGA SUPERBET (18.08.2024)
CCA a reclamat un jucător important de la Rapid! Riscă o suspendare drastică
LIVE Liga Digi Sport

Video Corvinul Hunedoara - Șelimbăr 1-0. Antoniu Manolache a adus toate punctele pentru gazde

18.09.2024, 18:55

Corvinul Hunedoara a învins-o pe Șelimbăr, scor 1-0, în cadrul unui meci restant din Liga 2.

corvinul-serlimbar
Corvinul - Șelimbăr / Foto: Captură Digi Sport
  • Champions League: AS Monaco - Barcelona, joi, 22:00, DGS 1

• Champions League: Atalanta - Arsenal, joi 22:00, DGS 2

Confrunatarea a putut fi urmărită în direct pe Digi Sport 1, dar și pe digisport.ro și în aplicația Digi Sport, de către abonații Digi România.

Corvinul Hunedoara - Șelimbăr 1-0. Gazdele au câștigat partida restantă din prima etapă

În prima parte a jocului, trupa lui Florin Maxim a presat în jumătatea adversă și a încercat să puncteze pe tabela de marcaj cât mai rapid.

În minutul 23, Manolache a înscris cu capul în urma unui corner executat perfect de către Herghelegiu și hunedorenii treceau în avantaj. Reacția oaspeților a venit 7 minute mai târziu când Hernando a trimis balonul în bară.

După pauză, hunedorenii au încercat să securizeze toate punctele puse în joc, însă Câmpan și Pîrvulescu nu au reușit să îl învingă pe Maluțan. În ultima parte a jocului, oaspeții au alergat după egalare, dar atacurile sterile nu au putut produce nicio modificare pe tabela de marcaj.

Corvinul s-a impus, așadar, cu scorul de 1-0 și a urcat locul 11 în campionat, cu 7 puncte acumulate după 4 etape. De partea cealaltă, Șelimbăr se situează pe locul 19 cu 5 puncte strânse în 6 partide disputate.

VIDEO cu rezumatul meciului Corvinul - Șelimbăr 1-0

Clasament Liga 2

clasament-liga2
Clasament Liga 2 / Foto: captură digisport.ro

Minutul 90+4: Final de meci! Corvinul Hunedoara - Șelimbăr 1-0.

Minutul 74: Ocazie Șelimbăr! Gogor a trimis mingea cu capul pe lângă poarta gazdelor.

Minutul 56: Dublă ocazie pentru Corvinul! Câmpan și Pîrvulescu au încercat pe rând să marcheze, însă Maluțan a păstrat poarta intactă.

Minutul 46: S-a reluat partida.

Minutul 45: Arbitrul a fluierat finalul primei reprize. Corvinul Hunedoara - Șelimbăr 1-0.

Minutul 36: Ocazie Corvinul! Herghelegiu a trimis un șut cu efect din afara careului, însă mingea a depășit cadrul porții lui Maluțan.

Minutul 31: Ocazie Șelimbăr! Hernando a trimis mingea în bară!

Minutul 23: GOOOL Corvinul Hunedoara! Manolache a înscris cu capul în urma unui cornel executat de Herghelegiu.

UPDATE: A început partida.

Echipele de start:

• Corvinul Hunedoara: Lefter - Pîrvulescu, Lică, Manolache, Velisar - Pop, Cărăruș - Lupu, Mehdi, Câmpan - Hergheligiu

Rezerve: Blaga, Gîrbiță, King, Stupu, Grigore, Predică, Ibuchi

• Șelimbăr: Maluțan - Buzan, Gherman, Natea, Șerban - Boboc, Cotogoi - Hernando, Olariu, Bucuroiu - Nerukh

Rezerve: Brașoveanu, Marrone, Soare, Popa, Monea, Butucel, Gogor, Babic, Ayine.

Partida dintre cele două formații ar fi trebuit să se joace în prima etapă a sezonului din Liga a doua, însă meciul a fost reprogramat în urma deciziei luate de Federația Română de Fotbal, deoarece echipa hunedoreană evolua atunci în preliminariile Europa League.

Înaintea meciului direct, echipa antrenată de Florin Maxim (43 de ani) este pe poziția a 19-a în campionat, cu 4 puncte înregistrate, în urma celor trei partide pe care le-a jucat în noul sezon. De cealaltă parte, Șelimbăr este cu un loc deasupra Corvinului, cu 5 puncte obținute.

În etapa a șasea, Corvinul a câștigat, scor 3-1, pe terenul celor de la Viitor Târgu-Jiu, în timp ce sibienii au fost învinși, scor 0-1, de către CS Afumați.

În ultima întâlnire directă, în sezonul trecut, Corvinul a câștigat partida cu Șelimbăr, scor 3-1, pe 29 aprilie.

• Corvinul Hunedoara mai are de disputat alte două restanțe, cu Unirea Ungheni, din etapa a doua, respectiv cu  CS Afumați, din etapa a treia.

Șelimbăr, o singură victorie în 5 meciuri

Formația antrenată de Constantin Schumacher (48 de ani) are o singură victorie în noul sezon, obținută în fața celor de la Metaloglobus, scor 3-1, în etapa a doua.

De atunci, sibienii au mai înregistrat două înfrângeri, 1-2, pe terenul Chindiei, respectiv 0-1, la Afumați și două egaluri, 1-1 cu FCU Craiova și 0-0 cu Unirea Ungheni.

În cele trei partide ale Corvinului, hunedorenii au înregistrat o victorie cu Viitorul Tg. Jiu, un egal cu Ceahlăul, scor 1-1 și o înfrângere cu Voluntari, scor 0-2.

Etichete: corvinul hunedoara , selimbar , corvinul selimbar

Șoșoacă, în Parlamentul European: „Dumnezeu nu e vaccinat, în România 88% nu sunt vaccinaţi”. I-au tăiat microfonul

Eurodeputata Diana Șoșoacă a avut miercuri un discurs puternic antivaccinist în Parlamentul...

viorel tudose
Se naște o nouă forță în România? ”Eu asta îmi doresc, să preiau clubul!”

"Ridicol". Cât primește Ianis Hagi pe lună de la Rangers, deși nu mai joacă nici la echipa a doua
ianis-hagi-digisport
S-a lăudat că n-a fost demis niciodată în 26 de ani, iar a doua zi a fost dat afară
FC Internazionale v Shakhtar Donetsk - UEFA Europa League Semi Final
Guvernul României, lovitură grea pentru 'U' Cluj! Ordonanța de Urgență a fost aprobată
ucluj
Radu Drăgușin, 97 de minute jucate la Tottenham într-un meci absolut dramatic! Nota primită la final
Coventry City v Tottenham Hotspur, EFL Carabao Cup, Third Round, Football, Coventry Building Society Arena, Coventry, UK, 18 Sep 2024

De la jucător al academiei la antrenor principal al seniorilor într-un singur an
david hubert
Jignit de Gigi Becali, Louis Munteanu n-a fost iertat nici de Bănel Nicoliță
louisica
Oficial OUT! Rușinea din UEFA Champions League i-a fost ”fatală”. Președintele clubului: ”Să fim decenți”
jakirovic
Exclusiv Ioan Andone a vorbit despre situația de la Corvinul: "Au riscat foarte mult"
andone
Corvinul a adus doi jucători în locul celor patru pierduți
FOTBAL:CORVINUL HUNEDOARA-OTELUL GALATI, FINALA CUPEI ROMANIEI BETANO (15.05.2024)
Demi Moore pare la fel de tânără ca fiicele sale, în cele mai noi poze de pe covorul roșu. Cele 4, un grup elegant, care atrage priviri
Costel Pantilimon, sumă mare câștigată la TAS. Contractul secret cu o adversară a FCSB din Europa League
Prețul real pentru atacantul căruia Gigi Becali i-a pus o clauză de 500.000.000 de euro
Ce i-a răspuns Sebastian Stan unui reporter care l-a numit „monstru” pe colegul său din „A Different Man”. Imaginile sunt virale
Alina Eremia și-a etalat silueta într-un costum de baie îndrăzneț, în ciuda temperaturilor scăzute: „Trebuie să-mi cresc rezistența”
Cu ce se ocupă Octavian Bellu, la 8 ani după ce a renunțat la lotul național de gimnastică. În ce țară s-a stabilit
Cum a refuzat Casa de Pensii o creștere de pensie la Mica recalculare? Umilit după 33 de ani munciți
Cum afli cu 25 de secunde înainte să se producă un cutremur în România. Aplicația de care ai nevoie ca să te adăpostești
Cum au fost surprinși Naomi Osaka și Patrick Mouratoglou
Video FC Argeș - Csikszereda 0-1. Piteștenii, la al doilea eșec consecutiv! Rezultatele complete din etapa a 4-a și clasamentul

Care sunt alimentele și băuturile care ar putea reduce riscul de apariție a demenței. Nu sunt dificil de introdus în dietă
Momentul adorabil când un pui de urs polar își îmbrățișează mama. Imaginile au făcut înconjurul lumii