Cum a comentat Nicolae Stanciu selecția făcută de Mircea Lucescu: ”Atmosfera e diferită”
Hibernian v Celtic - Scottish Cup Quarter Final
Head coach Mircea Lucescu, first official training, Romanian National Football Team, Bucharest, Romania - 01 Sep 2024
Exclusiv Vestea pe care Mircea Lucescu nu voia să o audă înainte de România - Lituania
UTA UTA
1 - 1
Rapid Rapid
Sb 13.07.2024 19:15

UTA Arad - Rapid 1-1. Giuleștenii au fost salvați de VAR în minutul 90. Neil Nennon, remiză la debutul în SuperLiga

13.07.2024, 21:15

• Liga Națiunilor: Danemarca - Serbia, duminică, 19:00, DGS 1

• Liga Națiunilor: Elveția - Spania, duminică, 21:45, DGS 1

UTA Arad și Rapid au remizat, scor 1-1, pe stadionul Francisc Neuman, în prima etapă a noului sezon al SuperLigii

Golurile din această partidă au fost marcate de George Cîmpanu (minutul 60) pentru arădeni, respectiv Christopher Braun (minutul 23) pentru giuleșteni.

UTA - Rapid 1-1. Gazdele au avut un gol anulat în minutul 90

Rapid a început mai bine această partidă și și-a creat mai multe ocazii de a marca la poarta apărată de Robert Popa. Concret, în minutul 5, Albion Rrahmani a șutat puternic spre poarta adversă, însă goalkeeperul celor de la UTA a respins balonul în lateral. Ulterior, după câteva secunde, mingea a ajuns la Florent Hasani, care a șutat din afara careului de 16 metri puțin peste bara transversală.

Giuleștenii au continuat să preseze și au reușit, în cele din urmă, să deschidă scorul în minutul 23, după o acțiune personală a lui Rrahmani. După ce a fost blocat de defensiva adversă, kosovarul, aflat pe jos, i-a pasat în fața porții lui Christopher Braun, care a marcat cu latul în poarta lui Popa. Același Rrahmani a șutat puternic în minutul 29 pe spațiul porții adverse, însă Popa a respins în corner. Scorul primei reprize a fost 1-0 pentru Rapid.

În repriza a doua, gazdele au ieșit mult mai bine de la cabine și au reușit să-și creeze mai multe situații periculoase la buturile lui Marian Aioani. Astfel, în minutul 57, Johana Omondi a trimis năprasnic pe spațiul porții, dar goalkeeperul Rapidului a respins în corner. Ulterior, trei minute mai târziu (60), același Omondi a încercat să se infiltreze în careu, însă mingea a ajuns la Cîmpanu, care l-a învins pe Popa din poziție ideală.

În partea a doua a reprizei secunde, tot arădenii au fost cei aflați la conducerea jocului și, după ce și-au creat încă câteva ocazii de a înscrie, au dat lovitura în minutul 90, când Omondi a introdus balonul în plasa giuleștenilor. Însă, reușita jucătorului kenyan a fost anulată de arbitrul Sebastian Colțescu, în urma vizionării fazei la VAR, pentru un presupus fault în atac comis de Loai Halaf asupra lui Filip Blazek într-o fază premergătoare golului.

În cele din urmă, partida dintre cele două formații s-a terminat la egalitate, scor 1-1.

VIDEO Rezumat UTA - Rapid 1-1

Mircea Rednic versus Neil Lennon

Mircea Rednic este una dintre figurile de marcă ale Rapidului, a câștigat titlul ca jucător și ca antrenor, dar de câte ori are ocazia încearcă să-și învingă fosta echipă pentru a demonstra o dată în plus că merita mai mult decât a primit în Giulești.

Este un antrenor cu o experiență enormă, cu 418 meciuri antrenate doar în SuperLigă.

Dacă este să comparăm performanțele celor doi antrenori, unele remarcabile, Lennon poate fi considerat în avantaj. Românul are două titluri câștigate, câte unul cu Rapid și cu Dinamo, plus alte patru trofee, în timp ce britanicul are cinci titluri de campion, cu Celtic, plus alte cinci trofee.

Neil Lennon (53 de ani) este primul antrenor nord-irlandez care activează în fotbalul românesc. Este al cincilea care conduce Rapidul după revenirea în SuperLigă, în 2021. Până acum au fost Mihai Iosif (2021-2022), Adrian Mutu (2022-2023), Cristiano Bergodi (2023-2024) și Bogdan Lobonț (2024).