Fiul lui Zeljko Kopic s-a transferat în SuperLiga! Cu ce echipă a semnat
FOTBAL:UNIVERSITATEA CRAIOVA-RAPID BUCURESTI, SUPERLIGA SUPERBET (31.08.2024)
Exclusiv Ultimele două transferuri încercate de Rapid au picat
FOTBAL: KOSOVO - ROMÂNIA, LIGA NATIUNILOR (06.09.2024)
Surpriză! Alegerea făcută de Mircea Lucescu pentru primul 11 al României la meciul cu Lituania
LIVE Fotbal Club
Unirea Slobozia Unirea Slobozia
0 - 1
UTA UTA
Lu 05.08.2024 19:00

Unirea Slobozia - UTA Arad 0-1. ”Bătrâna Doamnă”, la primul succes din acest sezon

05.08.2024, 21:13

• Liga Națiunilor: Franța - Belgia, luni, 21:45, DGS 1

• Liga Națiunilor: Israel - Italia, luni, 21:45, DGS 2

Unirea Slobozia a pierdut în fața formației UTA Arad cu scorul de 0-1, în cadrul unui meci din etapa a patra a SuperLigii României.

Partida a putut fi urmărită ÎN DIRECT pe Digi Sport 1, în format Live Video pe digisport.ro, dar și dinaplicația Digi Sport, de către abonații Digi România de pe teritoriul României.

Unirea Slobozia - UTA Arad 0-1. Mircea Rednic a plecat cu toate punctele de la Clinceni

Arădenii au început bine meciul cu Unirea Slobozia. În minutul 7, Fabry a încercat să îl suprindă pe Rusu, însă șutul său a trecut pe lângă poartă.

Cornel Râpă a încercat și el să deblocheze tabela de marcaj. În minutul 29, fotbalistul oaspeților a șutat cu boltă de pe partea dreaptă, dar goalkeeper-ul Unirii Slobozia a fost atent și a respins în corner.

Replica gazdelor a venit în minutul 36, când Aganovic a tras un șut puternic de la marginea careului. Iliev a reținut balonul și a păstrat poarta intactă.

În partea secundă, jocul a căpătat mai mult dinamism. Mircea Rednic a fost foarte inspirat, când în minutul 62 l-a aruncat în luptă pe Costache, fotbalist proaspăt revenit în SuperLigă. Jucătorul l-a recompensat pe antrenorul ”Bătrânei Doamne”, zece minute mai târziu, când a punctat din interiorul careului după o pasă venită de la Fabry.

Până la finalul jocului, Unirea Slobozia a încercat să egaleze scorul pe tabelă. Arădenii au blocat bine atacurile adverse și partida s-a încheiat cu scorul de 0-1. UTA a câștigat toate cele 3 puncte din acest duel și a bifat prima victorie din acest sezon.

Clasamentul SuperLigii

clasament-superliga
Clasamentul SuperLigii / Foto: Captură Digi Sport

VIDEO cu rezumatul meciului Unirea Slobozia - UTA Arad 0-1

După 3 etape, Unirea Slobozia se află pe locul al șaselea în SuperLiga României, fără înfrângere până în acest moment.

Cu o victorie, echipa lui Adi Mihalcea acumulează opt puncte și ajunge la egalitate cu locurile doi și trei pe care se află Universitatea Craiova și respectiv U Cluj.

De cealaltă parte, UTA este pe penultimul loc în clasament, cu doar două puncte acumulate în 3 etape jucate.

Înainte de meciul direct, Mihalcea a vorbit despre obiectivul echipei: ”

”Obiectivul – să continuăm această serie de rezultate pozitive”

Adrian Mihalcea nu promite lucruri mari înainte de vizita „Bătrânei Doamne” a fotbalului românesc, ci vorbește doar despre prelungirea seriei pozitive a echipei sale. Iar asta ar putea însemna și un rezultat de egalitate în fața unei teamului antrenat de Mirce Rednic”, a spus Mihalcea.

Clasamentul SuperLigii / Foto: Digi Sport

ECHIPELE PROBABILE

Unirea Slobozia: Denis Rusu - Medina, Alex Dinu, Pospelov, Șerbănică - Lopez, Perianu - Camara, Purece, Aganovic - Afalna

UTA: Iliev - Râpă, Conte, Benga, Trif - Costache, Cristian Mihai, Van Dumen, Omondi - Ezekiel, Fabry

UTA UTA
  • 90+5 final

Arbitrul a fluierat finalul partidei. Unirea Slobozia - UTA Arad 0-1.

• 90+4 cg
    Cartonaş galben UTA

Costache a fost avertizat cu un cartonaș galben.