Exclusiv ”Am fost huiduit și înjurat”. Mihalcea, mesaj despre actualii jucători de la Dinamo: ”Nu simt ce înseamnă cu adevărat”
Unirea Slobozia Unirea Slobozia
2 - 1
Gloria Buzau Gloria Buzau
Lu 02.09.2024 19:00

Unirea Slobozia - Gloria Buzău 2-1. Gazdele s-au impus grație ”dublei” lui Pospelov

02.09.2024, 20:59

• Premier League: Tottenham - Arsenal, duminică, 16:00, DGS 1

• SuperLiga: CFR Cluj - FCSB, duminică, 21:00, DGS 1

Unirea Slobozia a învins Gloria Buzău cu scorul de 2-1, în etapa a 8-a din SuperLiga României, pe stadionul "1 Mai", din Slobozia, într-o partidă ce a putut fi urmărită ÎN DIRECT pe Digi Sport 1. De asemenea, abonații Digi România au mai putut viziona partida pe site-ul digisport.ro, dar și în aplicația Digi Sport.

Unirea Slobozia - Gloria Buzău 2-1. Gazdele s-au apropiat de play-off

În prima parte a jocului, ambele echipe și-au împărțit numărul de ocazii. Matos și Antoche au semnat cele mai mari ocazii pentru buzoieni, respectiv slobozeni, însă golul a venit abia în finalul primei reprize.

Călin a lovit mingea cu mâna, în careu, iar arbitrul a dictat o lovitură de la 11 metri pentru gazde, după ce a consultat sistemul VAR. Pospelov a înscris din penalty, iar Unirea Slobozia a intrat cu avantaj la cabine.

Partea a doua a jocului a fost mult mai animată. Gloria Buzău a căutat egalarea în partea secundă, iar Stan a înscris cu capul în poarta lui Rusu, în minutul 65, după doar 3 minute de la intrarea pe teren.

Buzoienii au forțat victoria, iar Dumitru a trimis mingea în bară, în minutul 69. Cinci minute mai târziu, Camara a punctat pentru Unirea Slobozia, însă reușita a fost anulată pentru o poziție de off-side.

Finalul de meci le-a aparținut gazdelor. Pospelov a punctat în urma unei lovituri cu capul, după o centrare venită din corner, iar slobozenii au cu câștigat toate punctele puse în joc.

VIDEO cu rezumatul partidei Unirea Slobozia - Gloria Buzău 2-1

Clasamentul SuperLigii, după Unirea Slobozia - Gloria Buzău 2-1

clasament-superliga
Clasamentul SuperLigii / Foto: Captură Digi Sport

Înaintea partidei din Superligă, Unirea Slobozia se află pe locul 11, cu 8 puncte obținute, după ce în ultima etapă a învins-o pe Sepsi Sf. Gheorghe, în deplasare, scor 1-0

De partea cealaltă, Gloria Buzău este pe ultimul loc în campionat, cu 5 puncte obținute, după ce în ultima etapă echipa antrenată de Andrei Prepeliță (38 de ani) a pierdut, scor 0-2, pe terenul celor de la U Cluj.

• De asemenea, partida dintre cele două nou-promovate va mai putea fi vizionată de către abonații Digi România pe aplicația Digi Sport și pe site-ul digisport.ro, pe teritoriul României

Până acum, Slobozia a obținut două victorii, două egaluri și trei înfrângeri, în timp ce Gloria Buzău are patru înfrângeri, două egaluri și o victorie, în primele etape din campionat.

Cele două echipe se întâlnesc pentru prima dată în primul eșalon din România. De altfel, fiecare dintre cele două nou-promovate are pe prima scenă a fotbalului românesc doar meciurile jucate în acest sezon, câte 7 adică.

În Liga a 2-a, Buzăul a fost peste Slobozia

În sezonul trecut al Ligii a doua, Buzăul și Slobozia s-au întâlnit de trei ori, două partide le-a câștigat Gloria, scor 1-1, respectiv 3-0, în timp ce o partidă s-a încheiat la egalitate, scor 1-1.

La nivelul antrenorilor, Adrian Mihalcea (48 de ani), tehnicianul celor de la Unirea Slobozia, are 22 de partide pe banca unei echipe în Superligă, în timp ce Andrei Prepeliță a strâns 86 de meciuri în prima divizie, iar cea mai notabilă performanță a avut-o pe banca celor de la FC Argeș, pe care i-a calificat în play-off, în sezonul 2021-2022.

Partida din Unirea Slobozia și Gloria Buzău va fi arbitrată de centralul Cristian Moldoveanu.

• 90+5 final
    Final meci Arbitrul a fluierat finalul jocului. Unirea Slobozia - Gloria Buzău 2-1.
  • 90+3 g
    Gol Unirea Slobozia

GOOOL Unirea Slobozia! Pospelov a punctat în urma unei lovituri cu capul, după o centrare venită din corner.

• 90+2 cg
    Cartonaş galben Unirea Slobozia

Pacionel a văzut cartonașul galben.

• 74 oc
    Ocazie Unirea Slobozia

Camara a marcat, însă arbitrul a anulat reușita pentru o poziție de off-side.