cfr logo
Jucătorul plecat de la CFR Cluj în ultima zi de mercato! Anunțul lui Cristi Balaj
birligea4
Exclusiv ”E capul de afiș”. Gigi Becali a plătit 2.000.000€ pe final de mercato și a rezolvat o problemă la FCSB
Mihai Stoica
MM Stoica a răbufnit: ”Incompetenți”. Ce l-a nemulțumit după meciul naționalei cu Lituania
LIVE Liga Digi Sport
Sepsi Sepsi
1 - 2
Universitatea Craiova Universitatea Craiova
Du 11.08.2024 19:00

Sepsi - Universitatea Craiova 1-2. Alex Mitriță le aduce victoria oltenilor! Crețu, eliminat în prelungiri

11.08.2024, 21:00

• Liga Națiunilor: Olanda - Germania, marți, 21:45, DGS 1

• Liga Națiunilor: Anglia - Finlanda, marți, 21:45, DGS 2

Sepsi a fost învinsă de Universitatea Craiova, scor 1-2, în cadrul etapei cu numărul 5 a SuperLigii României

Partida dintre cele două formații a putut fi urmărit în direct pe Digi Sport 1, dar și pe site-ul digisport.ro și în aplicația Digi Sport, de către abonații Digi România.

Sepsi - Universitatea Craiova 1-2. Alex Mitriță a reușit o ”dublă” și aduce victoria oltenilor

Universitatea Craiova a început mai bine meciul și a deschis scorul după 30 de minute prin Alex Mitriță, care l-a învins pe Niczuly cu o ”scăriță”. Niciuna dintre cele două formații nu au mai reușit să puncteze în această repriză și au intrat la egalitate la cabine.

Partea a doua a jocului a fost mult mai atractivă, iar cele două echipe au ratat ocazii după ocazii. În cele din urmă, Sepsi a reușit să restabilească egalitatea prin Debeljuh, în minutul 69, după o fază destul de complicată. Arbitrul din camera VAR a intervenit și a decis că reușita covăsnenilor a fost valabilă, după ce inițial a părut că balonul a fost atins cu mâna de un jucător covăsnean.

Alexandru Mitriță a mai punctat încă o dată pentru Universitatea Craiova, minutul 82, după ce a trimis mingea superb la colțul lung.

Oltenii au rămas în 10 oameni cu mai puțin de două minute înainte de finalul jocului. Alex Crețu a primit al doilea galben pentru un fault asupra lui Drăghiceanu și a fost eliminat.

În urma acestui rezultat, oltenii au urcat pe primul loc în SuperLigă, la egalitate de puncte cu Oțelul Galați, 11 puncte, dar cu un golaveraj mai bun (8-3 față de 7-3). De cealaltă parte, Sepsi ocupă poziția a patra, cu opt puncte, la egalitate cu ”U” Cluj, care închide podiumul.

VIDEO Rezumatul meciului Sepsi - Universitatea Craiova 1-2:

Sepsi are în acest sezon două victorii (1-0 cu Poli Iași / 2-1 cu Gloria Buzău) și două remize (1-1 cu Dinamo / 2-2 cu Rapid). Același parcurs l-a înregistrat și Universitatea Craiova, dar cu adversari mai puternici: 4-2 cu UTA, 2-0 cu CFR Cluj, 0-0 cu Hermannstadt și 0-0 cu Petrolul.

În ediția trecută a SuperLigii, oltenii au câștigat ambele întâlniri, 3-1 și 3-2. Și în sezonul 2022/2023 Sepsi n-a putut evita eșecul împotriva Craiovei: 1-2 în tur și 1-3 în retur.

Sepsi Sepsi
  • 90+8 final
    Final meci

Arbitrul a fluierat finalul meciului.

• 90+5 cgr
    Cartonaş galben-roşu Universitatea Craiova

Alex Crețu a primit al doilea cartonaș galben și astfel este eliminat pentru cumul.

• 85 s
    Schimbare Sepsi

Sota Mino a fost înlocuit de Hajdin.

• 82 g
    Gol Universitatea Craiova

Alex Mitriță a făcut ”dubla” cu un șut din interiorul la colțul lung. Niczuly nu a putut interveni și mingea s-a dus în vinclu.

• 78 cg
    Cartonaş galben Universitatea Craiova

Cartonaș galben pentru Bancu.

• 76 oc
    Ocazie Universitatea Craiova

Carlos Mora a trimis din interiorul careului spre poartă, dar Niczuly a respins în corner.

• 74 s
    Schimbare Universitatea Craiova

Bancu l-a înlocuit pe Paradela.

• 69 g
    Gol Sepsi

Debelju a restabilit egalitatea, după o fază complicată. Reușita a avut nevoie de verificarea VAR.

• 67 cg

Laurențiu Popescu a primit cartonașul galben pentru tragere de timp.

• 65 s

Oroian a intrat în locul lui Oroian.

• 65 s

Drăghiceanu a intrat în locul lui Neskovic.

• 65 s

Kallaku a fost înlocuit de Siger.

• 58 s

Carlos Mora l-a înlocuit pe Koljic.

• 55 fm
    Fază meci Sepsi

Sepsi a cerut din nou lovitură de la 11 metri, după un duel între Crețu și Alimi în careu. Jocul a fost lăsat să continue.

• 54 oc

Ce ocazie a ratat Mitriță! Fotbalistul a scăpat singur pe contraatac, dar nu a reușit să îl învingă pe Niczuly după două încercări.

• 50 s

Crețu l-a înlocuit pe Oshima.

• 49 oc
    Ocazie Sepsi

Florin Ștefan a centrat foarte bine în careu, dar Coman nu a reușit să ajungă la minge și Maldonado a trimis în corner.

Barbu a intrat în locul lui Baiaram.

Coman l-a înlocuit pe Breij.

A început partea a doua a jocului de la Sfântu Gheorghe.

• 45+5 fr1

Arbitrul a fluierat finalul primei părți.

• 45+4 cg
    Cartonaş galben Sepsi

Mino a primit cartonașul galben.

• 45+2 oc

Denis Ciobotariu i-a centrat în careu lui Neskovic, dar lovitura de cap a jucătorului covăsnean a fost respinsă de Popescu.

• 43 oc

Dublă ocazie pentru Sepsi! Neskovic a șutat pe centrul porții, dar Popescu a reușit să respingă. Balonul a ajuns la Debeljuk care nici el nu a putut să îl învingă pe portarul oltenilor.

• 38 cg

Ndong Basilio a primit cartonașul galben.

• 32 g

Alex Mitriță a deschis scorul cu o ”scăriță”!

• 30 oc

Alimi a șutat spre poarta lui Laurențiu Popescu din marginea careului, dar balonul a fost respins de Sierra în corner.

• 16 oc

Alex Mitriță i-a pasat excelent lui Baiaram, dar jucătorul Universității Craiova nu a putut profita de de această ocazie și mingea a fost trimisă în corner de apărarea lui Sepsi.

• 12 fm

Kallaku s-a prăbușit în careu în urma unui duel cu Vlădoiu, dar arbitrul a lăsat jocul să continue. Sepsi a cerut lovitură de la 11 metri.