FOTBAL:SEPSI OSK SFANTU GHEORGHE-FCSB, SUPERLIGA SUPERBET (29.09.2024)
Antrenorul lui Sepsi trage un semnal de alarmă, după înfrângerea cu FCSB: ”Este îngrijorător”
elias
Verdictul dat de Elias Charalambous, după Sepsi - FCSB 0-1: ”E cel mai bun din România”
Manchester United v Tottenham Hotspur, Premier League, Football, Old Trafford, Manchester, UK, 29 Sep 2024
După ce i-au dat nota 1, englezii l-au văzut la lucru pe Drăgușin cu Man. United și au tras concluzia
Sepsi Sepsi
0 - 1
FCSB FCSB
Du 29.09.2024 21:30

Sepsi - FCSB 0-1. ”Roș-albaștrii” și-au păstrat invincibilitatea în fața covăsnenilor

29.09.2024, 23:28

• Liga 2: Steaua - Csikszereda, luni, 18:00, DGS 1

• SuperLiga: Univ. Craiova - Unirea Slobozia, luni, 21:00, DGS 1

FCSB a învins-o, în Covasna, pe Sepsi Sfântu Gheorghe, scor 1-0, într-un meci din cadrul etapei a 11-a din SuperLiga.

Unicul gol al partidei a fost marcat de Florin Tănase în minutul 15, din pasa decisivă a lui Alexandru Băluță.

În urma acestui rezultat, FCSB și-a păstrat invincibilitatea în meciurile cu Sepsi, formație în fața căreia actuala campioană a României nu a mai pierdut de trei ani.

Sepsi - FCSB 0-1

”Roș-albaștrii” au început în forță duelul de la Sfântu Gheorghe și au marcat în minutul 6 prin Octavian Popescu, dar reușita a fost anulată pentru un ofsaid semnalizat în prealabil la Daniel Popa.

Covăsnenii au dat replica în minutul 14 prin Alimi, însă macedoneanul a tras slab de la marginea careului de 16 metri, iar Târnovanu a reținut balonul fără probleme.

Două minute mai târziu (minutul 16), FCSB a deschis scorul prin Florin Tănase, care a marcat cu o lovitură de cap din interiorul careului, după ce a fost servit excelent de Alexandru Băluță.

Gazdele au ratat o ocazie importantă de a egala pe tabelă în minutul 23 prin Denis Haruț, dar lovitura sa de cap a fost respinsă cu dificultate de Târnovanu peste transversală.

FCSB își putea dubla avantajul cu cinci minute înainte de pauză (minutul 40), dar șutul trimis de Tavi Popescu din interiorul careului s-a dus puțin pe lângă vinclul porții lui Niczuly. În cele din urmă, scorul pauzei a fost 1-0 pentru FCSB.

Repriza a doua a fost începută mai bine tot de către cei de la FCSB, care și-au creat o ocazie importantă de a marca în minutul 48 prin Daniel Bîrligea (intrat pe teren la pauză), dar atacantul a șutat peste poarta lui Niczuly.

Bîrligea a reușit, în cele din urmă, să bage mingea în plasă, dar golul său a fost anulat pentru un ofsaid semnalizat la Dawa în prealabil.

Covăsnenii puteau da lovitura în minutul 90 și să egaleze, dar lovitura de cap a lui Marius Coman din interiorul careului mic a fost parată in extremis de Târnovanu. Astfel că, în cele din urmă, FCSB s-a impus în Covasna în fața celor de la Sepsi cu 1-0.

În urma acestui rezultat, FCSB se află pe locul al 9-lea în SuperLigă, cu 13 puncte acumulate după 10 meciuri (”roș-albaștrii” au un meci mai puțin disputat). De partea cealaltă, Sepsi ocupă poziția a 13-a a ierarhiei, cu 11 puncte obținute după 11 etape.

VIDEO Rezumat Sepsi - FCSB, scor 0-1

Elias Charalambous: ”Chiricheș poate juca mijlocaș central dacă e nevoie”

Prezent la conferința de presă premergătoare partidei, Elias Charalambous (44 de ani) a anunțat că echipa va suferi schimbări față de meciul din Europa League.

Tehnicianul cipriot a dezvăluit că Vlad Chiricheș (34 de ani) ar putea fi folosit pe postul de mijlocaș defensiv.

”Înapoi în campionat, înfruntăm Sepsi, o echipă tare, dar vom face tot posibilul să câștigăm cele 3 puncte. După jocul bun din Europa, trebuie să continuăm cu o victorie în campionat.

Facem rotații mâine, e ceva logic și normal, lotul e numeros, nu contează cine joacă, primul 11 nu contează prea mult, toți care joacă trebuie să o facă bine. Vom vedea mâine cine va fi odihnit.

Șut a jucat fundaș central cu Petrolul, nu se știe niciodată unde ai nevoie de un jucător, e bine că au abilități de a juca în diferite poziții. De ce nu, Chiricheș poate juca mijlocaș central dacă e nevoie”, a spus Charalambous.

Sepsi Sepsi
FCSB FCSB
  • 90+6 fr2

Final de meci!

• 90+2 cg
    Cartonaş galben Sepsi Siger a fost avertizat.
  • 90 s
    Schimbare Sepsi

Sota a fost înlocuit cu Drăghiceanu.

• 90 oc
    Ocazie Sepsi

Oberlin a recentrat în fața porții pentru Coman, însă lovitura sa de cap a fost parată excelent de Târnovanu.