Regula jucătorului U21, atacată la CNCD: "Foarte mulţi se simt discriminaţi, vor face plângere"
07.08.2016, 15:11Laurenţiu Reghecampf avertizează că mai mulţi fotbalişti din Liga 1 se pregătesc să trimită plângeri către Consiliul Naţional pentru Combaterea Discriminării (CNCD). Scopul lor este să obţină renunţarea la regula jucătorului U21.

Champions League: Rapid - CSM București, sâmbătă, 19:00, DGS 1
Preliminarii CM 2026: Cehia - Insulele Feroe, sâmbătă, 21:45, DGS 1
Din acest sezon, echipele din prima ligă sunt obligate să aibă tot timpul pe teren un fotbalist de sub 21 de ani, o regulă care nu este pe placul tuturor.
Antrenorul Stelei, Laurenţiu Reghecampf, este unul dintre nemulţumiţi, tehnicianul văzându-se obligat la meciurile de campionat să renunţe la titularul obişnuit al postului de portar, Florin Niţă, pentru a-l folosi pe Valentin Cojocaru.
Reghe susţine că şi mulţi dintre jucătorii din Liga 1 nu acceptă noua regulă şi sunt pregătiţi să ia măsuri.
"Sunt foarte mulţi jucători din campionatul României care vor face plângere scrisă către CNCD. Mulţi dintre ei se simt discriminaţi. Nu e normal. Jucăm fotbal, nu se poate ca cineva să îţi impună un jucător sub 21 de ani.

Încerc să rezolv şi problema cu Niţă. Îmi pare rău pentru el, dar asta e situaţia acum", a declarat Reghecampf.
În afara lui Cojocaru, antrenorul Stelei i-a mai folosit în acest sezon pe Vlad Mihalcea şi Alexandru Tudorie, dintre jucătorii sub 21 de ani pe care îi are în lot.
Etichete: steaua , laurentiu reghecampf , cncd , florin nita , valentin cojocaru , discriminare , jucator u21
Urmărește știrile digisport.ro și pe Google News

O educatoare din Treviso, a fost suspendată din funcție după ce autoritățile școlii au descoperit...