WhatsApp Image 2024-10-21 at 22.53.06
”Poate nu o să mai fiu pe bancă”. Anunțul făcut de Gică Hagi, după Rapid - Farul 5-0
FOTBAL:RAPID BUCURESTI-FARUL CONSTANTA, SUPERLIGA SUPERBET (21.10.2024)
Denis Alibec, fără cuvinte după dezastrul cu Rapid: "E cea mai dureroasă înfrângere din cariera mea!"
Marius Șumudică, ”altă persoană”: discurs complet neașteptat după 5-0 cu Farul! Cum a numit-o pe FCSB
Rapid Rapid
5 - 0
Farul Farul
Lu 21.10.2024 21:00

Rapid - Farul 5-0. Giuleștenii au făcut show. Umilință pentru trupa lui Gică Hagi

21.10.2024, 22:59

• UCL: Milan - Brugge, marți, 19:45, DGS 1

• UCL: Real Madrid - Borussia Dortmund, marți, 22:00, DGS 1

Rapid a învins-o clar pe Farul Constanța, scor 5-0, pe stadionul Giulești, într-un meci din cadrul etapei a 13-a din SuperLigă.

Golurile giuleștenilor din această partidă au fost marcate de Andrei Borza (minutul 13), Claudiu Petrila (minutul 30), Alexandru Pașcanu (minutul 40) și Alexandru Dobre (minutele 72 și 90+5).

Rapid - Farul 5-0

Giuleștenii au început în forță acest duel și au reușit să deschidă scorul încă din minutul 13, când Andrei Borza a trimis în plasă de la marginea careului de 16 metri cu un șut plasat.

Dobrogenii puteau egala pe tabelă în minutul 21, dar Radaslavescu, scăpat singur cu portarul Siegrist, a fost blocat în ultimul moment de Cristi Manea.

Rapid și-a dublat avantajul pe tabelă în minutul 30, în urma unei erori comise de Victor Dican, prin Claudiu Petrila, care a fost servit excelent în careu de Tobias Christensen.

Giuleștenii au fost foarte aproape să facă 3-0 în minutul 39 la șutul puternic al lui Alex Pașcanu de la mare distanță, dar ”torpila” stoperului ”alb-vișiniu” a fost respinsă în corner de Buzbuchi. Însă, la faza imediat următoare, același Pașcanu a reușit să se revanșeze și a punctat în poarta Farului cu un șut trimis din interiorul careului.

Denis Alibec a marcat în minutul 64 pentru Farul, dar reușita sa a fost anulată pentru ofsaid. Rapid a fost aproape de 4-0 în minutul 69, dar șutul puternic al lui Onea de la peste 25 de metri a fost respins în bara transversală de Buzbuchi.

În cele din urmă, Rapid a dus scorul la 4-0 doar două minute mai târziu (minutul 71), când Alex Dobre s-a infiltrat în careul advers și a șutat cu stângul, plasat, în plasa porții dobrogenilor.

Din minutul 82, oaspeții au evoluat în 10 oameni, după ce Dănuleasă, introdus doar cu un minutn în urmă, a fost eliminat pentru un fault comis din postura de ultim apărător asupra lui Boupendza. Însă, și giuleștenii au evoluat în inferioritate numerică din minutul 89, când Hromada a încasat cartonașul roșu pentru un fault dur comis asupra lui Nicolas Popescu.

Rapid a încheiat balul în minutul 90+5, când Dobre, servit excelent în fața porții de Claudiu Micovschi, a dus scorul la 5-0.

În urma acestui rezultat, Rapid se află pe locul al 10-lea al ierarhiei, cu 16 puncte, în timp ce Farul ocupă poziția a 12-a a clasamentului, cu 13 puncte.

Clasamentul SuperLigii

clasamentul superligii
Clasamentul SuperLigii, după Rapid - Farul 5-0 / Foto: Digi Sport

VIDEO Rezumat Rapid - Farul 5-0

ȘTIREA INIȚIALĂ

Înaintea acestei partide, cele două formații sunt la egalitate perfectă în clasament: ambele au 13 puncte obținute în primele 12 etape și golaveraj -3.

Farul Constanța vine la acest meci după o remiză, 1-1 cu Dinamo și speră la un rezultat pozitiv, după ce în sezonul trecut a câștigat ambele meciuri din play-off cu Rapid, 2-1 și 3-1.

De partea cealaltă, Rapid a suferit o înfrângere surprinzătoare în ultima etapă, scor 0-2 cu FC Botoșani. Giuleștenii nu au câștigat niciun meci pe teren propriu în acest sezon și speră să spargă gheața în disputa cu Farul Constanța.

De-a lungul timpului au avut loc 14 întâlniri directe între cele două formații, iar balanța înclină puțin în favoarea ”Marinarilor”.

• patru victorii Rapid
  • cinci rezultate de egalitate
  • cinci victorii Farul

Gică Hagi, despre Marius Șumudică, înainte de Rapid - Farul: ”Are tot respectul meu. E un antrenor foarte bun”

”Șumudică e un antrenor foarte, foarte experimentat. A antrenat și afară (n.r. în străinătate). S-a descurcat bine și afară. Are tot respectul meu. Mă așteaptă un meci unde trebuie să analizez și să văd multe meciuri ale lor.

Antrenorul e foarte bun, iar clubul (n.r. Rapid) a făcut sacrificii și a investit mult. Și noi suntem buni, și noi avem echipă bună, și noi avem internaționali mulți.

Este un meci în deplasare contra unui adversar cu care ne cunoaștem. Știm că ne așteaptă un meci greu, suntem pregătiți și am avut timp să ne pregătim în această pauză. Suntem gata să facem un meci foarte bun”, a declarat Gheorghe Hagi, în cadrul unei conferințe de presă.

Rapid Rapid
Farul Farul
  • 90+6 fr2

Final de meci!

• 90+5 g
    Gol Rapid

Dobre a făcut ”dubla”, după ce a fost servit excelent de Micovschi.

• 89 cr
    Cartonaş roşu Rapid

Hromada a fost eliminat pentru un fault dur comis asupra lui Popescu.