Ioan Ovidiu Sabău a răbufnit: "Nu suntem respectați!"
Ioan Ovidiu Sabău, lobby pentru un fotbalist: ”E cel mai bun număr 10 din România. Merita să fie convocat”
Petrolul Ploiesti Petrolul Ploiesti
0 - 0
Universitatea Cluj Universitatea Cluj
Lu 12.08.2024 19:00

Petrolul Ploiești - ”U” Cluj 0-0. Remiză ”albă” pe ”Ilie Oană”. Cele mai mari ocazii au fost în prelungiri!

12.08.2024, 21:01

• Liga Națiunilor: Olanda - Germania, marți, 21:45, DGS 1

• Liga Națiunilor: Anglia - Finlanda, marți, 21:45, DGS 2

Petrolul și ”U” Cluj au remizat, scor 0-0, în penultimul meci al etapei a 5-a din SuperLigă, partidă care s-a disputat pe Arena ”Ilie Oană” din Ploiești.

Petrolul - ”U” Cluj 0-0. Remiză ”albă” la Ploiești

”Lupii Galbeni” au avut cele mai mari ocazii de a marca în prima repriză și au ratat două șanse de a înscrie în primul sfert de oră. ”Șepcile roșii” au revenit în joc, dar niciuna dintre echipe nu a reușit să puncteze și au intrat la egalitate la cabine.

Jocul a continuat fără goluri și în repriza secundă, când cele mai mari ocazii de a marca au fost înregistrate după minutele 90. Huja a trimis cu capul pentru Petrolul, dar Gertmonas a intervenit la timp. De cealaltă parte, Iulian Cristea a trimis tot cu capul în urma unui corner executat de Dan Nistor. Zima trimis și el în corner.

În urma acestui rezultat, Petrolul Ploiești se află pe locul opt în clasament, cu șase puncte. De cealaltă parte, ”U” Cluj ocupă poziția a treia, cu nouă puncte, dar poate fi depășită de Dinamo în cazul în care se vor impune în Copou.

VIDEO Rezumatul meciului Petrolul Ploiești - ”U” Cluj 0-0:

Oarecum susprinzător, Ioan Ovidiu Sabău, antrenorul ardelenilor, a declarat că s-ar mulțumi cu un rezultat de egalitate. Are suficientă experiență încât să știe că, mai ales la startul sezonului, echipele nu pot avea un parcurs de metronom și ar prefera să nu piardă, chiar dacă nici nu ar lua toate punctele.

• Abonații Digi România mai pot viziona partida Petrolul - U Cluj pe Aplicația Digi Sport și pe siteul digisport.ro, pe teritoriul României

Acum toţi adversarii ne tratează diferit. Vor fi foarte motivaţi (n.r. cei de la Petrolul) și vor pregăti foarte bine meciul cu noi. Venim după o perioadă foarte bună. Nu pot fi deconectaţi sau relaxaţi cei de la Petrolul.

Sper să ne fi refăcut, să fi găsit metodele potrivite de antrenament, de recuperare și de intensitate. Sper să fi greşit foarte puţin în această săptămână pentru a-i putea aduce la o formă foarte bună din punct de vedere fizic și din punct de vedere mental, pe jucători.

Vreau să-şi dorească să avem continuitate în rezultate şi în joc. Contează foarte mult asta.

Da, m-ar mulţumi şi un punct de la jocul ăsta. Nu e uşor să ai 4 jocuri, dintre care două cu CFR şi FCSB, şi să ai 8 puncte, cu o echipă care a făcut multe modificări și are în componență jucători noi.

Am reuşit totuşi într-un timp destul de scurt să devenim o echipă omogenă. Avem cât de cât o anumită identitate, plus relaţii de joc.

Am avut şi o săptămână puţin complicată, cu 4-5 jucători puţin bolnavi. S-au făcut mari eforturi să îi recuperăm. Acum, să vedem cum vor arăta şi la ora jocului”, a declarat Ioan Ovidiu Sabău, la conferința de presă susținută înaintea deplasării spre Ploiești.

Duelul dintre cele două echipe este, în fine, unul de mare tradiție pe prima scenă a fotbalului românesc. Acolo unde s-au întâlnit de 78 de ori și în care prahovenii au câștigat de 41 de ori și au fost învinși în 22 de maeciuri. De 15 ori s-a terminat la egalitate.

Sezonul trecut, două meciuri s-a încheiat egal, 1-1 și 0-0, iar într-unul Petrolul pregătit la acel moment de Laszlo Balint a câștigat în deplasare, scor 2-1.

• 90+7 final

Final de meci la Ploiești.

• 90+2 oc
    Ocazie

Iulian Cristea a trimis și el cu capul spre poartă, dar Zima a fost la post și a respins în corner.

• 90 oc
    Ocazie Petrolul Ploiesti

Ce ocazie pentru Petrolul! Huja a trimis cu capul spre poartă din centrarea lui Mario Bratu, dar Gertmonas a intervenit la timp și a respins în corner.

• 80 oc
    Ocazie

Baiano a vrut să centreze în careu, dar Alex Chipciu a intervenit la timp și a trimis în afara careului.