CONFERINTA PRESA: MARIUS SUMUDICA - ANTRENOR RAPID 1923 BUCURESTI (21.08.2024)
Nici n-a revenit bine în SuperLigă și a fost ”amenințat”! Mesajul primit de Marius Șumudică
A doua ”victimă” în aceeași zi! Mircea Rednic a dat afară încă un jucător de la UTA Arad
FOTBAL:PETROLUL PLOIESTI-FC HERMANNSTADT, SUPERLIGA SUPERBET (13.02.2023)
A jucat un sezon în SuperLigă și ne-a făcut praf la el în țară: "Nu știai dacă e bălegar de porci sau de vaci!"
Petrolul Ploiesti Petrolul Ploiesti
0 - 0
Gloria Buzau Gloria Buzau
Lu 15.07.2024 21:30

Petrolul - Gloria Buzău 0-0. Ploieștenii au trecut pe lângă victorie. Gicu Grozav a ratat un penalty

15.07.2024, 23:26

• MEDIA: Liga Digi Sport, joi, 17:00, DGS 1

• Conference League: CFR - Pafos, joi, 20:30, DGS 1

Petrolul Ploiești și Gloria Buzău au remizat, scor 0-0, în prima etapă a noului sezon de SuperLigă

Astfel, Gloria Buzău, echipă nou-promovată, a început sezonul din SuperLiga cu un punct.

Petrolul - Gloria Buzău 0-0. Gicu Grozav a ratat un penalty în repriza a doua

Buzoienii au început mai bine jocul de la Ploiești. Matos și Dumitru au ratat ocazii pentru oaspeți în minutele 12 și 34.

Mario Bratu a venit cu replica în minutul 45, dar șutul său a fost respins de Greab în corner.

Partea a doua a jocului a început cu cei de la Petrolul în ofensivă. Berisha a înscris în minutul 52, dar reușita a fost anulată pentru ofsaid.

În minutul 57, Călin l-a faultat în careu pe Berisha, iar Istvan Kovacs a acordat lovitură de la 11 metri. Penalty-ul a fost ratat de Gicu Grozav în minutul 58. Acesta a trimis pe lângă poartă.

Ultima ocazie a meciului a fost semnată de tânărul Tolea în minutul 82. Șutul acestuia a fost reținut de Greab.

VIDEO Rezumat Petrolul - Gloria Buzău 0-0

Știrea inițială

Petrolul - Gloria Buzău 0-0. Prahovenii, la primul meci oficial din ”era turcă”

Pentru Petrolul Ploiești, meciul împotriva Gloriei Buzău va fi primul oficial din ”era turcă” (după ce Serhan Cetinsaya și Sertac Guven, doi oameni potenți financiar din Istanbul, au cumpărat aproximativ 30% din acțiunile clubului).

Înaintea partidei care va avea loc pe stadionul Ilie Oană, prahovenii sunt considerați favoriți, în contextul în care ”Lupii galbeni” pregătiți de ”cuplul” Mehmet Topal (38 de ani) și Sanjin Alagic (46 de ani) vor întâlni o echipă nou-promovată în SuperLigă, Gloria Buzău.

Însă, pe teren propriu, Petrolul a înregistrat rezultate modeste în ultimele etape din sezonul trecut (a obținut doar două victorii în ultimele 7 meciuri: 1-0 cu FCU Craiova și 2-1 cu Oțelul Galați). De partea cealaltă, Gloria Buzău a câștigat o singură partidă din ultimele 10 dueluri disputate pe teren străin (1-0 cu Csikszereda Miercurea Ciuc). Astfel, cele două formații nu sunt deloc în formă înainte de startul acestui sezon.

În cele 10 meciuri directe jucate până acum între cele două echipe, Petrolul a obținut două victorii, 5 partide s-au terminat la egalitate, iar Gloria Buzău a reușit 3 succese.

Echipe probabile

Petrolul Ploiești: Zima - Ricardinho, Papp, Huja, Tolea - Hanca, Mateiu, Jyry - Ișfan, Berisha, Grozav

Gloria Buzău: Greab - Feraresso, Turda, Grigore, Sălceanu - Prejmerean, Akhmatov - Keita, Budescu, Șteau - Matos