cretu
Video Cel mai aclamat jucător de la FCSB, la sosirea autocarului la stadion: reacția fotbalistului
adrian ilie
Adrian Ilie a prezis scorul derby-ului FCSB - Rapid
fcsb - rapid
Live Video&Text FCSB - Rapid 0-0, ACUM, pe DGS 1. 721 de zile de la cel mai recent succes al ”roș-albaștrilor”
Otelul Galati Otelul Galati
0 - 2
Unirea Slobozia Unirea Slobozia
Du 27.10.2024 16:00

Oțelul Galați - Unirea Slobozia 0-2. Ialomițenii nu mai sunt ”lanterna roșie”

27.10.2024, 17:59

• SuperLiga: FC Botoșani - 'U' Cluj, luni, 18:30, DGS 1

• SuperLiga: Farul - Universitatea Craiova, luni, 21:00, DGS 1

Oțelul Galați a cedat pe teren propriu în fața celor de la Unirea Slobozia, scor 0-2, în etapa a 14-a din SuperLiga României.

• Partida dintre cele două formații a putut fi urmărită în direct pe Digi Sport 1. De asemenea, abonații Digi România au mai putut urmări partida pe aplicația Digi Sport și pe site-ul digisport.ro.

Oțelul Galați - Unirea Slobozia 0-2. Trupa lui Adrian Mihalcea a câștigat toate punctele puse în joc

Unirea Slobozia a prestat un joc foarte bun pe terenul gălățenilor, încă din începutul partidei.

Purece și Afalna au încercat să îl învingă pe Popescu, însă goalkeeper-ul gazdelor a păstrat poarta intactă, în prima repriză.

În partea a doua a jocului, ialomițenii au deschis scorul rapid, în minutul 47, când Perianu a înscris cu capul, din interiorul careului.

În minutul 73, arbitrul partidei a acordat un penalty pentru oaspeți, după ce Coadă a fost tras în careu de Stevanovici. Toma nu a fost inspirat și a tras slab, iar Popescu a parat lovitura de la 11 metri.

Până la finalul jocului, ialomițenii au majorat scorul la 2-0, după ce Șerbănică a punctat în urma unui contraatac.

Unirea Slobozia a reușit, așadar, să se impună pe terenul celor de la Galați și a ieșit din ”zona roșie” a SuperLigii. În urma succesului din deplasare, ialomițenii au urcat pe locul 12, cu 15 puncte acumulate după 14 etape. De partea cealaltă, Oțelul se află acum pe locul 7, cu 19 puncte strânse până în prezent.

VIDEO cu rezumatul meciului Oțelul - Unirea Slobozia 0-2

Clasamentul SuperLigii

clasamentul-superligii
Clasamentul SuperLigii / Foto: flashscore.ro

Oțelul Galați ocupă locul 6, înaintea meciului, ultima poziție ce asigură prezența în play-off, cu 19 puncte, la egalitate cu FCSB. De cealaltă parte, Unirea Slobozia ocupă ultima poziție în clasament, cu 12 puncte, la egalitate cu FC Botoșani, dar cu un meci în minus disputat.

Moldovenii nu au nicio victorie în ultimele cinci partide, după ce au înregistrat patru egaluri și o înfrângere. Nici ialomițenii nu au nicio victorie în ultimele cinci partide, însă aceștia au un egal și patru înfrângeri.

Ultima confruntare directă a celor două echipe a avut loc în luna noiembrie a anului 2022, în Liga 2, și s-a încheiat cu victoria Sloboziei, scor 1-0.

• 90+6 final

Arbitrul a fluierat finalul partidei. Oțelul - Unirea Slobozia 0-2.

• 85 g
    Gol Unirea Slobozia

GOOOL Unirea Slobozia! Șerbănică a majorat scorul.