Galerie Foto Mirel Rădoi a intrat deja în ”pâine” la Universitatea Craiova! A condus primul antrenament
articol scris de Digi Sport28.01.2025, 19:06
Mirel Rădoi (43 de ani) este noul antrenor al Universității Craiova.

SuperLiga: Poli Iași - UTA, duminică, 15:00, DGS 1
SuperLiga: Dinamo - FCSB, duminică, 20:30, DGS 1
Noul manager din Bănie l-a înlocuit pe banca tehnică pe Costel Gâlcă (52 de ani).
Mirel Rădoi a condus primul antrenament la Universitatea Craiova, după revenirea în Bănie
Galerie Foto
Nemulțumiți de rezultatele Universitații Craiova de la reluarea SuperLigii, conducătorii grupării din Bănie au luat decizia de a se despărți de antrenorul Costel Gâlcă, în cursul zilei de marți, 28 ianuarie.
În aceeași zi, șefii de la gruparea olteană l-au instalat la cârma echipei pe Mirel Rădoi, tehnician care a antrenat-o ultima dată pe Al Jazira, în Emiratele Arabe Unite.

Universitatea Craiova a anunțat revenirea lui Mirel Rădoi în Bănie prin intermediul unui mesaj postat pe rețelele sociale. Tehnicianul a semnat un contract valabil până în vara lui 2026.
Rădoi a intrat în ”pâine” încă din prima zi la gruparea olteană și a condus primul antrenament de la revenirea sa în Bănie, după cum se poate observa în galeria FOTO de mai sus.
- Mirel Rădoi a mai antrenat-o pe Universitatea Craiova, în perioada august 2022 - decembrie 2022, cu un total de 20 de meciuri.
Sorin Cârțu, după revenirea lui Mirel Rădoi la Universitatea Craiova: ”A avut un regret când a plecat. Nici noi n-am înțeles atunci. Nu l-a dat nimeni afară”
Precedentul mandat al lui Mirel Rădoi la Universitatea Craiova s-a încheiat cu un scandal cu Sorin Cârțu, și atunci președintele clubului, căruia i-a reproșat public criticile la adresa jocului echipei.
La mai bine de doi ani de la acel moment, Sorin Cârțu a transmis că a dat uitării cele întâmplate la finalul lui 2022. De asemenea, oficialul Universității Craiova a spus care este relația lui cu Mirel Rădoi.
”A fost acum vreo doi ani. A fost niște adrenalină fotbalistică. Eu am uitat. Nu vreau să trăiesc în trecut, e principiul meu de viață. Nu întâmplător am 69 de ani și vorbesc de fotbal, de destinele Universității Craiova.
Pun la spate ce nu îmi convine. Ne-am întâlnit acum. Am stat vreo două-trei ore la discuții. Am mers la cantonamentul echipei, ne-am întâlnit cu domnul Rotaru, cu toți cei din conducere.
Nu am vorbit, e prima dată față în față. Doar prin mesaje în ultimii doi ani. Când a fost ziua mea m-a felicitat, când au fost sărbătorile. Cred că și-a făcut o analiză pertinentă la ce s-a întâmplat. Nu întâmplător a revenit.
A avut un regret când a plecat. Nici noi n-am înțeles atunci. Nu l-a dat nimeni afară. E singurul antrenor care a plecat din proprie voință de la Craiova. Eu așa cred. A început o treabă, a lăsat un lucru neterminat și are o revanșă de luat.
Așteptăm o reacție pozitivă. A fost singurul loc din care a plecat fără să plătească despăgubiri. Chiar glumea pe seama asta. Pe unde a mai fost și a plecat a plătit despăgubiri.
A venit pe la ora 13:00, am stat împreună la discuții. O să își impună stilul lui. E un antrenor care știe să accentueze ce trebuie prin modul lui de a se comporta”, a declarat Sorin Cârțu.
Etichete: universitatea craiova , mirel radoi , costel galca , antrenament universitatea craiova , antrenament mirel radoi
Urmărește știrile digisport.ro și pe Google News

Secretarul american al Apărării, Pete Hegseth, a trimis un document secret în cadrul Pentagonului...