FOTBAL:SEPSI OSK SFANTU GHEORGHE-FCSB, SUPERLIGA SUPERBET (29.09.2024)
Antrenorul lui Sepsi trage un semnal de alarmă, după înfrângerea cu FCSB: ”Este îngrijorător”
elias
Verdictul dat de Elias Charalambous, după Sepsi - FCSB 0-1: ”E cel mai bun din România”
Bari, Italy. 01st May, 2024. Valentin Mihaila of Parma Calcio and Dennis Man of Parma Calcio celebrates the victory during SSC Bari vs Parma Calcio, Italian soccer Serie B match in Bari, Italy, May 01 2024 Credit: Independent Photo Agency/Alamy Live News
Live Video&Score Bologna - Parma, LIVE VIDEO 0-0, ACUM pe Digi Sport 3. Dennis Man, titular! Valentin Mihăilă, rezervă
LIVE Premier League: Aston Villa-Manchester United
Etapa 7
Hermannstadt Hermannstadt
0 - 4
Sepsi Sepsi
Du 06.10.2024 13:30

Hermannstadt - Sepsi 0-4. ”Ploaie de goluri” la Sibiu. Covăsnenii au ”demolat” formația lui Marius Măldărășanu!

06.10.2024, 15:27

• SuperLiga: FC Botoșani - Rapid, duminică, 18:15, DGS 1

• SuperLiga: FCSB - FC Buzău, duminică, 21:00, DGS 1

Hermannstadt a fost învinsă la scor de Sepsi Sfântu Gheorghe în etapa cu numărul 12 din SuperLiga României.

Tot azi în se vor mai disputa două partide: FC Botoșani - Rapid și FCSB - Gloria Buzău. Toate cele trei meciuri pot fi urmărite în direct pe Digi Sport 1, pe site-ul digisport.ro, cât și în aplicația Digi Sport, de abonații Digi România.

Hermannstadt - Sepsi Sfântu Gheorghe 0-4. Covăsnenii s-au impus la scor

Sepsi a început mai bine partida și a ratat o primă ocazie importantă prin Cosmin Matei. În cele din urmă, Omar El Sawy a deschis scorul cu o lovitură de cap în minutul 14. Florin Ștefan a punctat pentru 2-0 în minutul 42 din pasa lui El Sawy și covăsnenii au intrat cu avantaj la cabine.

Hermannstadt a punctat în al doilea minut al reprizei secunde, dar golul lui Murgia a fost anulat pentru un ofsaid. În minutul 69 al meciului Mihajlo Neskovic a fost faultat de Alexadru Oroian în careu, iar arbitrul a arătat punctul cu var. Alimi a transformat lovitura de la 11 metri și scorul a devenit 3-0.

Neskovic și-a trecut și el numele pe lista marcatorilor în prelungiri și a stabilit scorul final.

În urma acestui rezultat, Sepsi a urcat pe locul opt în clasament, cu 14 puncte, la egalitate cu Poli Iași. De cealaltă parte, Hermannstadt rămâne pe locul 13, cu 12 puncte.

Clasament SuperLiga

clasament-s
Clasament SuperLiga, după FC Hermannstadt - Sepsi / Foto: Captură digisport.ro

VIDEO Rezumatul partidei

Înainte de această partidă, sibienii se află pe locul nouă în clasament, cu 13 puncte. De cealaltă parte, formația din Sfântu Gheorghe are cu două puncte mai puțin și ocupă poziția a 14-a în SuperLiga.

În cazul unei victorii, elevii lui Marius Măldărășanu se vor apropia de locurile de play-off, și o vor depăși pe UTA Arad, care ocupă locul 7, cu 15 puncte. De asemenea, Sepsi speră și ea să câștige cele trei puncte pentru a urca în clasament.

Ambele echipe vin după înfrângeri în campionat. Hermannstadt are trei meciuri fără victorie și în runda precedentă a fost învinsă de Petrolul, scor 1-4. În același timp, Sepsi are două eșecuri la rând, cu Farul Constanța, scor 1-2, și cu FCSB, scor 0-1.

Ultimele trei meciuri directe dintre cele două echipe s-au încheiat cu același scor, 1-1.

Sepsi Sepsi
  • 90+9 final

Arbitrul a fluierat finalul meciului.

• 90+8 g
    Gol Sepsi

Neskovic a stabilit scorul final al partidei.