Cele patru cuvinte pe care Clinton N'Jie le-a rostit la prezentarea sa în tricoul Rapidului
9 september 2024, UEFA Nations League, League phase, Matchday 2,League CGroup C2, Romania vs Lituania, Stadionul Steaua
Exclusiv Și-a semnat sentința și e OUT de la națională! Fotbalistul căruia Mircea Lucescu i-a spus direct ”Du-te acasă!”
FCSB FCSB
0 - 1
Poli Iasi Poli Iasi
Sb 17.08.2024 22:00

FCSB - Poli Iași 0-1. Înfrângere pentru campioana României, care a jucat fără Darius Olaru încă din prima repriză

17.08.2024, 23:49

• Handbal: Dinamo - Fredericia, joi, 19:45, DGS 2

• Liga 2: FCU Craiova - Unirea Ungheni, joi, 20:00, DGS 1

FCSB și Poli Iași s-au întâlnit în cadrul unui duel din etapa a șasea din SuperLiga României.

Partida a putut fi urmărită ÎN DIRECT pe Digi Sport 1, în format Live Video pe digisport.ro, dar și din aplicația Digi Sport de către abonații Digi România.

FCSB - Poli Iași 0-1. Înfrângere pentru campioana României

FCSB a avut posesia în prima parte a reprizei, dar Poli Iași a fost cea care a reușit să dea lovitura, după ce șutul deviat al lui Bordeianu (minutul 27) a intrat în poarta lui Târnovanu.

Campioana României a rămas în 10 în prima repriză, după ce Darius Olaru l-a faultat dur pe marcatorul golului ieșenilor. Căpitanul FCSB-ului a fost eliminat după intervenția VAR.

Chiar dacă a efectuat toate cele cinci schimbări încă din minutul 62, FCSB nu a putut întoarce soarta partidei. Astfel, ieșenii au câștigat, scor 1-0, și au plecat cu toate cele trei puncte din Ghencea.

În urma acestui rezultat, Poli Iași a urcat pe locul 8, cu 6 puncte, în timp ce FCSB a rămas pe locul 11, cu 5 puncte, însă și cu un meci mai puțin.

VIDEO cu rezumatul partidei FCSB - Poli Iași 0-1:

După 5 etape jucate, Poli Iași este doar pe locul 15 în Liga 1, penultimul, cu 4 puncte acumulate. Totuși, echipa lui Tony are un moral bun după remiza din Copou, scor 2-2, contra celor de la Dinamo.

De cealaltă parte, FCSB are doar 4 meciuri jucate și se află pe locul al nouălea, cu 5 puncte acumulate.

La conferința de presă premergătoare partidei cu Poli Iași, Elias Charlambous (43 de ani) a recunoscut că Florin Tănase nu este refăcut 100%, însă ar putea prinde câteva minute pe final.

”Vom vedea mâine, mai avem un antrenament, trebuie să vedem că toți sunt în regulă și vom vedea mâine cine va juca. Tănase este o personalitate importantă, este bine că s-a întors la echipă, sunt sigur că ne va ajuta în viitor.

Deocamdată nu este la sută la sută, dar va fi alături de noi și cred că va avea câteva minute mâine”, a spus Elias Charalambous.

FCSB - Poli Iași, LIVE VIDEO, de la 22:00, DGS 1. Echipele probabile

FCSB: Târnovanu - V. Crețu, Dawa, Chiricheș, Panțîru - Alhassan, Edjouma - Ștefănescu, Băluță, Oct. Popescu - D. Popa

• Rezerve: A. Vlad, Haruț, Ad. Șut, Miculescu, Kiki, Lixandru, Pandele, Olaru, Ngezana, Fl. Tănase
  • Antrenor: Elias Charalambous

Poli Iași: Fernandez - Atanaskoski, Todoroski, Samayoa, Claudio Silva - Gouet - Gheorghiță, Bordeianu, A. Roman, Tailson - Kamberi

• Rezerve: Niga, Tănasă, R. Ispas, F. Ilie, Guilherme Santos, Stefanovici, V. Gheorghe, L. Mihai, Miskovic, Harrison, G. Teixeira, D. Popa
  • Antrenor: Tony da Silva
FCSB FCSB
  • 90+8 final

Final de meci! Poli Iași s-a impus în Ghencea, scor 1-0.

• 90+7 cg
    Cartonaş galben FCSB

Adrian Șut, avertizat și el.

• 90+4 cg

Cartonaș galben pentru Octavian Popescu.

• 90+4 oc
    Ocazie FCSB

Adrian Șut și-a încercat norocul de la distanță, însă mingea s-a dus peste poartă.

• 90 sp2
    Start prelungiri repriza 2

5 minute de prelungire!

• 90 cg

William Baeten a primit cartonașul galben.

Ocazie FCSB

FCSB a fost aproape să înscrie prin Baeten, dar portarul oaspeților a avut o intervenție excelentă.

• 82 cg

Florin Tănase a fost avertizat cu cartonașul galben!

• 74 oc
    Ocazie Poli Iasi

Alin Roman a trimis în bară din lovitură liberă!

• 72 oc

Kamberi a ajuns în interiorul careului și a șutat, însă mingea s-a dus peste poartă.

• 62 s
    Schimbare FCSB

Florin Tănase a intrat în locul lui Daniel Popa.

• 60 s

David Popa i-a luat locul lui Andrei Gheorghiță.

• 60 s

Tailson a intrat în locul lui Vali Gheorghe.

• 51 cg

David Atanaskoski a primit cartonașul galben.

Octavian Popescu a intrat în locul lui Pantea.

Baba Alhassan i-a luat locul lui Lixandru.

Băluță, schimbat cu Baeten.

David Miculescu a intrat în locul lui Marius Ștefănescu.

• 45 cg
    Cartonaş galben

Dawa, avertizat și el cu cartonaș galben.

• 45 sr2

A început repriza secundă.

Final de primă repriză! Oaspeții sunt în avantaj după primele 45 de minute, scor 1-0.

• 42 oc
    Ocazie FCSB

Daniel Popa a lovit bara! A fost aproape să restabilească egalitatea înainte de pauză.

• 40 cg

Gheorghiță a primit cartonașul galben.

• 32 cr
    Cartonaş roşu FCSB

Cartonaș roșu pentru Darius Olaru, care l-a faultat dur pe Bordeianu! Arbitrul l-a eliminat după intervenția VAR.

• 27 g
    Gol Poli Iasi

Gool Poli Iași! Șutul deviat al lui Mihai Bordeianu a intrat în poarta lui Târnovanu.

• 21 oc
    Ocazie FCSB

O primă mare ocazie și pentru FCSB! Marius Ștefănescu a fost aproape să deschidă scorul.

• 19 oc

Prima mare ocazie a meciului le-a aparținut celor de la Poli Iași, însă Târnovanu a făcut ca tabela să arate în continuare scorul de 0-0.

• 15
    Info

FCSB controlează partida, însă nu și-a creat nicio situație importantă de a marca.

A început partida dintre FCSB și Poli Iași.