Reacția clară a lui Ioan Ovidiu Sabău, după ce ”U” Cluj s-a distanțat la șapte puncte în fruntea SuperLigii
liviu-ciobotariu
FC Botoșani a condus liderul, însă n-a luat niciun punct! Liviu Ciobotariu: ”Asta le-am reproșat”. Jucătorul menționat
situatie
Live Text Gala Balonului de Aur 2024. Lamine Yamal, primul premiu important al serii. Cine va fi marele câștigător?
LIVE Superliga: Farul Constanta-Universitatea Craiova
Etapa 14
FC Botosani FC Botosani
1 - 2
Universitatea Cluj Universitatea Cluj
Lu 28.10.2024 18:00

FC Botoșani - ”U” Cluj 1-2. ”Șepcile Roșii” au revenit de la 0-1 și și-au consolidat prima poziție

28.10.2024, 19:56

• Cupa României: Poli Iași - UTA, marți, 18:00, DGS 1

• Cupa României: FC Argeș - CFR Cluj, marți, 21:00, DGS 1

”U” Cluj a învins-o, în deplasare, pe FC Botoșani, scor 2-1,  în etapa a 14-a din SuperLiga.

Pentru moldoveni a marcat Ștefan Bodișteanu (minutul 3), în timp ce pentru ardeleni au înscris Iulian Cristea (minutul 45) și Artur Miranyan (minutul 88).

FC Botoșani - ”U” Cluj 1-2

Moldovenii au început excelent acest duel și au reușit să deschidă scorul încă din minutul 3 prin Ștefan Bodișteanu, care l-a învins pe Gertmonas cu un șut pe jos.

Clujenii au fost foarte aproape de a restabili egalitatea pe tabela de marcaj în minutul 25, când Ovidiu Popescu a șutat din prima din interiorul careului direct în bara transversală.

În cele din urmă, ”Șepcile Roșii” au marcat pentru 1-1 chiar înainte de pauză, în minutul 45, prin fundașul central Iulian Cristea, care a reluat cu capul în plasa porții lui Anestis.

Din minutul 80 gazdele au evoluat în inferioritate numerică, după de Friday Adams a văzut direct cartonașul roșu pentru un fault dur comis asupra lui Vadim Rață. Pe fondul acestei superiorități, clujenii au reușit să dea lovitura în minutul 88, când Artur Miranyan a trimis în plasă cu o lovitură de cap, după o centrare ideală a lui Nistor.

În urma acestui rezultat, ”U” Cluj și-a consolidat prima poziție din clasament, cu 29 de puncte, la șapte lungimi în fața ocupantei locului secund, Petrolul Ploiești (22 de puncte). De partea cealaltă, FC Botoșani ocupă ultima poziție a ierarhiei, cu 12 puncte acumulate după 13 runde.

VIDEO Rezumat FC Botoșani - Universitatea Cluj, scor 1-2

Ce a spus Liviu Ciobotariu despre meciul cu ”U” Cluj

Întâlnim ocupanta primului loc în momentul de față în campionatul nostru. O echipă într-o formă foarte bună și nu o spun numai eu, o spune și clasamentul.

E o echipă care în componență jucători de calitate, jucători cu experiență. Aici mă refer la Chipciu, Dan Nistor, Bic, Thiam, un jucător care la fel, se află într-o formă bună. Deci, cu siguranță vom avea un meci dificil, știm lucru ăsta”, a spus Liviu Ciobotariu, la conferința de presă.

Ioan Ovidiu Sabău, înaintea meciului de la Botoșani

Vedem ce se va întâmpla, dar sigur trebuie să abordăm diferit acest joc, mai echilibrați puțin. Sperăm că și terenul ne va permite să putem juca, să putem controla mingea, să putem pasa. Dacă e terenul foarte greu, va fi mai mult un meci de luptă, pe tranziții, bazat pe așezare tactică, să surprindem adversarul, cum probabil vor încerca și ei.

Sunt o echipă care nu va fi ușor de învins, cu un antrenor cu multă experiență, pe care îl apreciez foarte mult. E un om foarte serios, știe să pregătească foarte bine din punct de vedere tactic echipele pe unde a fost și ne așteaptă un meci între două echipe diferite, noi cu un obiectiv, ei cu un alt obiectiv.

Ei în cam toate meciurile au arătat bine și clar că vor avea reacție, vor fi agresivi, sportiv bineînțeles. Vor fi foarte disciplinați, joacă cu echipa de pe primul loc.

E normal ca toată lumea să-și dorească atunci când joacă cu noi să fie o echipă care așteaptă jocul, se vor lupta, sunt în dificultate și din punct de vedere fizic și mental așa ar fi normal să fie, să ne așteptăm la o reacție. Să nu ne surprindă că vor fi foarte agresivi și vor lupta pentru fiecare minge”, a spus Ioan Ovidiu Sabău, la conferință

• 90+6 fr2

Final de meci!

• 90+4 oc
    Ocazie Universitatea Cluj

Rață a șutat, dar a trimis în bara porții lui Anestis.

• 88 g
    Gol Universitatea Cluj

Nistor i-a centrat lui Miranyan, iar armeanul a trimis în poartă cu o lovitură de cap.