FOTBAL: FC CFR 1907 CLUJ - SEPSI OSK SFANTU GHEORGHE, SUPERLIGA SUPERBET (25.10.2024)
”Dacă jucătorii se tem, mai bine se lasă de pe acum”. Nu i-a iertat pe covăsneni, după CFR Cluj - Sepsi 3-3
Screenshot 2024-10-22 at 16.31.02
Foto Cum a fost surprins Louis Munteanu, la primul meci al CFR-ului după scandalul cu Dan Petrescu
varga
Exclusiv CFR Cluj a smuls un punct în minutul 90+3, dar Ioan Varga a fost un car de nervi la final: ”Am informații”

• SuperLiga: Hermannstadt - Dinamo, sâmbătă, 19:00, DGS 1

CFR Cluj și Sepsi Sfântu Gheorghe au terminat la egalitate, scor 3-3, partida din cadrul etapei a 14-a din SuperLiga României.

• Disputa dintre cele două formații a putut fi urmărită ÎN DIRECT pe Digi Sport 1, pe digisport.ro, dar și în aplicația Digi Sport, de către abonații Digi România.

CFR Cluj - Sepsi Sf. Gheorghe 3-3

Sepsi a reușit să deschidă scorul în minutul 37 prin Marius Coman, cel care a fructificat pasa lui Cosmin Matei.

Cea de-a doua repriză a fost ”de foc”. CFR Cluj a egalat în minutul 55 prin Kamara, însă după doar 3 minute, covăsnenii au revenit în avantaj, după reușita lui Denis Ciobotariu.

În minutul 83, Florin Ștefan a înscris un gol superb, iar echipa lui Valentin Suciu părea că va obține toate cele trei puncte. Ardelenii nu s-au lăsat, iar Postolachi a înscris o dublă, minutele 86 și 90+3, și meciul s-a încheiat la egalitate.

Screenshot 2024-10-25 230114
Clasament SuperLiga / Foto: Flashscore

VIDEO cu rezumatul partidei

Înaintea duelului direct din Gruia, elevii antrenați de Dan Petrescu ocupă poziția a 3-a în clasamentul cu SuperLigii, cu 19 puncte înregistrate, dar cu un meci mai puțin jucat, în timp ce covăsnenii sunt pe 8, cu 17 puncte obținute.

În ultima etapă, CFR Cluj a remizat, scor 0-0, în partida din deplasare cu Petrolul Ploiești, într-un meci marcat de conflictul care a avut loc între antrenorul clujenilor și Louis Munteanu, după ce atacantul a fost schimbat.

De cealaltă parte, Sepsi vine după victoria de pe teren propriu cu UTA Arad, scor 1-0.

• Ultima partidă directă dintre cele două formații a fost în play-off-ul sezonului trecut, pe 28 aprilie și s-a încheiat cu victoria clujenilor, scor 2-1.

Clasamentul SuperLigii

VIDEO rezumat Petrolul - CFR Cluj 0-0

VIDEO rezumat Sepsi - UTA Arada 1-0

Louis Munteanu, despre incidentul cu Dan Petrecu din meciul cu Petrolul

Internaționalul U21 nu a mers la flash-interviul de după jocul de la Ploiești și, după 5 zile de la duelul cu Petrolul, a rupt tăcerea. Louis Munteanu a explicat ce s-a întâmplat și și-a prezentat în mai multe rânduri scuzele față de Petrescu, staff-ul CFR-ului și coechipierii săi.

"Vreau să vorbesc și eu despre ce s-a întâmplat la meciul cu Petrolul. Am vrut să vin în fața dumneavoastră pentru că n-am avut o reacție corectă față de Mister. Vreau să spun și public că îmi pare rău față de Panin, față de Mister, față de colegi și față de toți oamenii din club.

N-am avut o reacție bună. A fost o reacție urâtă care nu mă caracterizează. Într-adevăr, am simțit la picior că am o leziune. N-am avut în viața mea o problemă musculară și n-am știut să gestionez situația cum trebuie. Probabil că și d-asta m-a scos Mister din teren, pentru că îmi vrea binele. Știu că el m-a dorit foarte mult aici și cu siguranță nu a vrut să îmi facă rău.

Îmi cer scuze față de toată lumea din club. Nu a fost o reacție corectă. Îmi place să câștig, cu mentalitatea asta am fost de mic, să fiu câștigător. Probabil și d-asta am avut această reacție. Îmi pare rău încă o dată.

N-am putut să mă uit la imagini. Nu mă recunoșteam. Eu nu sunt acel tip de jucător. Mie îmi place să câștig, nu îmi place să pierd deloc. Probabil au fost mai mulți factori, am avut multe meciuri, inclusiv la echipa națională, a mai fost și problema la picior și poate din acest motiv am reacționat așa.

Eu joc fotbal de plăcere, sunt cu inima deschisă la CFR și îmi doresc să câștig fiecare meci. Nu e nicio presiune. Sunt așteptări, dar eu spun că am făcut-o cu brio până acum, am jucat foarte bine și cu siguranță o să joc și mai bine de acum încolo.

Trebuie să fiu mai calm în situațiile astea, să nu mai reacționez la cald. Era mai bine dacă vorbeam după cu Mister, nu de față cu toată lumea. A fost normal să merg la el și să-mi cer scuze.

Nu a fost o reacție corectă. Trebuia să merg la el după meci sau a doua zi. Cu siguranță nu ar mai fi ieșit atât de rău. Așa cum am mai spus, îmi pare rău.

În primă fază am crezut că am o febră musculară, dar de prin minutul 60 simțeam din ce în ce mai tare. Am o leziune de gradul 1 și sper să revin cât mai repede posibil. Mă simt din ce în ce mai bine și sper să revin rapid", a spus Louis Munteanu.

Sepsi Sepsi
  • 90+5 final
  • 90+3 g
    Gol CFR Cluj

Virgiliu Postolachi deviază perfect balonul din careu și face 3-3!

• 90+2 s
    Schimbare CFR Cluj

Matei Ilie este înlocuit de Robert Filip!

• 86 g

Simao șutează de la marginea careului, Postolachi deviază cu capul și reduce din diferență!

• 83 g
    Gol Sepsi

Florin Ștefan șutează perfect de la distanță și îl învinge pe Mihai Popa!

• 82 s
    Schimbare Sepsi

Marius Coman este înlocuit de Stefan Hajdin!

• 78 s

Vasile Mogoș intră în locul lui Mario Camora!

• 75 s

Cosmin Matei este înlocuit de David Siger!

• 71 oc
    Ocazie CFR Cluj

După un corner executat, Kamara lovește cu capul, dar Gyenge prinde!

• 71 s

Fică este înlocuit de Tachtsidis!

• 67 s

Darius Oroian intră în locul lui Omar El Sawy!

• 67 s

Isnik Alimi este înlocuit de Sherif Kallaku!