FOTBAL: SC OTELUL GALATI - UNIVERSITATEA CRAIOVA, SUPERLIGA SUPERBET (05.10.2024)
Costel Gâlcă nu și-a iertat elevii, după remiza cu Oțelul: ”Nu s-au ridicat la așteptările pe care le aveam”
FOTBAL: FCSB - SPARTA PRAGA, PRELIMINARII UEFA CHAMPIONS LEAGUE (13.08.2024)
Elias Charalambous a reacționat, după ce Daniel Bîrligea nu a fost convocat la echipa națională
Screenshot 2024-10-05 235544
Video Într-o română aproape perfectă, croatul Diego Zivulic a dat declarația serii, după Oțelul - Universitatea Craiova

• SuperLiga: FCSB - FC Buzău, duminică, 21:00, DGS 1

CFR Cluj a învins-o pe Poli Iași, scor 2-1, într-un meci din cadrul etapei a 12-a din SuperLigă.

• Partida dintre cele două formații a putut fi urmărită pe Digi Sport 1. De asemenea, abonații Digi România au mai putut urmări confruntarea pe aplicația Digi Sport și pe site-ul digisport.ro

CFR Cluj - Poli Iași 2-1. Trupa lui Dan Petrescu a reușit să ia toate punctele

CFR Cluj a început în forță duelul cu Poli Iași. Kamara a deschis scorul în urma unei faze executate de la colțul terenului, în minutul 10. Șase minute mai târziu, Louis Munteanu a dus scorul la 2-0, după ce a înscris din 6 metri.

Până la pauza jocului, Kamberi, Roman, Vali Gheorghe și Stefanovici au încercat, pe rând, să reducă din diferență, însă nu au reușit să îl învingă pe Popa.

În partea secundă a meciului, ieșenii au alergat să revină în meci. În minutul 88, Bordeianu a redus din diferență din penalty, după ce arbitrul a observat, în prealabil, un henț în careul ”Feroviarilor”.

Până la final, scorul de pe tabelă nu s-a mai modificat, iar ardelenii au câștigat toate punctele puse în joc.

În urma acestui succes, CFR Cluj a urcat pe podiumul SuperLigii, cu 18 puncte acumulate după 11 etape. De partea cealaltă, Poli Iași ocupă locul 8, cu 14 puncte strânse în 12 runde.

Clasamentul SuperLigii, după CFR Cluj - Poli Iași 2-1

clasamentul-superligii-dupa-cfr-iasi
Clasamentul SuperLigii, după CFR Cluj - Poli Iași 2-1 / Foto: Captură Digi Sport

VIDEO cu rezumatul meciului CFR Cluj - Poli Iași 2-1

Duelul dintre CFR Cluj și Poli Iași se anunță unul extrem de echilibrat, atât prin prisma locurilor ocupate în clasament de cele două echipe, cât și a rezultatelor înregistrate în ultimele etape de campionat.

Concret, dacă ardelenii pregătiți de Dan Petrescu (56 de ani) se află pe locul al 6-lea cu 15 puncte (după 10 meciuri), Poli Iași ocupă poziția a 8-a a ierarhiei, cu 14 puncte acumulate după 11 etape.

Însă, gruparea moldoveană se află în formă maximă după ce a fost preluată de Emil Săndoi (59 de ani): a obținut două victorii (2-0 cu Universitatea Craiova și 1-0 cu Poli Iași) și o remiză (0-0 cu UTA Arad) în ultimele trei etape.

De partea cealaltă, CFR se află în criză de rezultate: nu a reușit nicio victorie în ultimele trei runde: două remize (2-2 cu FCSB și 0-0 cu Hermannstadt) și o înfrângere (1-3 cu UTA Arad)

În partidele directe dintre CFR și Poli Iași din sezonul trecut, ardelenii au obținut patru puncte în fața ieșenilor: victorie 2-0 în Gruia și remiză 3-3 în Copou.

Echipe probabile

CFR Cluj: Popa - Mogoș, Bolgado, Boben, Rocha - Fică, Keita, Tachtsidis - Korenica, Munteanu, Kamara

Poli Iași: Fernandez - Todoroski, Guilherme, Samayoa, Ispas - Gheorghe, Bordeianu, Gouet, Ștefanovici - Roman - Kamberi

VIDEO Rezumat CFR Cluj - UTA Arad, scor 1-3

• 90+8 final

Arbitrul a fluierat finalul jocului. CFR Cluj - Poli Iași 2-1.