piti
Exclusiv Echipa remarcată de Victor Pițurcă în acest start de sezon al SuperLigii
George Becali to Sell FCSB Soccer Team, Bucharest, Romania - 24 Apr 2023
Gigi Becali și-a făcut calculele și a spus cine intră în play-off: ”O să fie bătaie între Rapid și Dinamo”
boupendza interviu
Video Primele declarații ale lui Aaron Boupendza, noul atacant al Rapidului
Digi Sport Special
3 - 0
FC Botosani FC Botosani
Du 25.08.2024 19:00

CFR Cluj - FC Botoșani 3-0. ”Feroviarii” au câștigat fără emoții în fața moldovenilor

25.08.2024, 20:55

• SuperLiga: Sepsi - FC Botoșani, vineri, 18:00, DGS 1

• SuperLiga: Dinamo - Unirea Slobozia, vineri, 21:00, DGS 1

CFR Cluj a învins-o pe FC Botoșani cu scorul de 3-0, în cadrul etapei a șaptea din SuperLiga României.

Partida de pe stadionul ”Dr. Constantin Rădulescu” a putut fi urmărită ÎN DIRECT pe Digi Sport 1, în format LIVE VIDEO pe digisport.ro, dar și din aplicația Digi Sport de către abonații Digi România.

CFR Cluj - FC Botoșani 3-0. Gazdele au trecut pe loc de play-off

CFR Cluj a început în forță meciul din Gruia. Louis Munteanu și Kamara au încercat pe rând să deblocheze tabela, însă Kukic a fost de fiecare la post.

În partea a doua a jocului, ”Feroviarii” s-au descătușat. În minutul 52, Nkololo a marcat după o pasă primită de la Kamara. Același Nkololo a încercat în minutul 66 să înscrie din lovitură liberă, însă Kukic a respins în corner.

Patru minute mai târziu, portarul oaspeților nu a mai avut nicio șansă după ce Djokovic a trimis o ”torpilă” din afara careului și a punctat pentru 2-0.

În minutul 87, Filip a închis tabela de marcaj la 3-0, după ce a primit o pasă în centrul careului de la Louis Munteanu.

În urma acestui rezultat, CFR Cluj a urcat pe locul 5, cu 10 puncte acumulate. De partea cealaltă, FC Botoșani a rămas cu 6 puncte și ocupă momentan, locul 13 în SuperLigă.

Clasamentul SuperLigii

Screenshot 2024-08-25 at 21.08.25
Clasamentul SuperLigii / Foto: Captură Digi Sport

VIDEO cu rezumatul meciului CFR Cluj - FC Botoșani

Ambele formații se află pe loc de play-out, însă cu câte un meci mai puțin jucat. Astfel, FC Botoșani este pe poziția a 12-a, cu 6 puncte acumulate în cele 5 meciuri jucate.

De cealaltă parte, CFR Cluj este pe locul al nouălea în clasament, cu 7 puncte. Cu o victorie, ambele formații pot ajunge pe loc de play-off. În acest moment, Rapid are 8 puncte și e pe șase.

Dan Petrescu (56 de ani) s-a enervat la conferința de presă premergătoare partidei. Unul dintre jurnaliștii prezenți la conferință l-a întrebat pe tehnicianul grupării din Gruia dacă transferul lui Flavius Iacob (23 de ani) de la Corvinul Hunedoara va rezolva problemele din apărarea CFR-ului, moment în care ”Bursucul” a răbufnit pentru prima dată.

Ce întrebare e asta? E o întrebare aiurea, nu mi se pare, nu, poate dacă reformulezi întrebarea, da, dar așa ce să îți răspund? Iacob e un jucător bun, a jucat numai în Liga 2, nu a jucat în Liga 1, ce probleme să rezolvăm?

Problemele din apărare au fost doar în campionat. Cei care au fost nu au jucat împreună în viața lor. Cum a zis și Iacob, dacă joacă mâine, când să lucrezi cu el ceva? Are un antrenament și s-ar putea să joace titular. E un băiat tânăr, de perspectivă, sper că, dacă joacă, să facă față”, a fost replica lui Dan Petrescu.

CFR Cluj - FC Botoșani, LIVE VIDEO, 19:00, Digi Sport 1. Echipele probabile

CFR Cluj: M. Popa – Abeid, Graovac, Bolgado, Rocha – Fica, Djokovic, Ad. Păun – Deac, L. Munteanu, Kamara.

Botoșani: Kukic – Matricardi, Miron, Sadiku – Diez, Ferreira, Florescu, Țigănașu – Friday, E. Lopez, Bodișteanu.

• 90+5 final

Arbitrul a fluierat finalul partidei. CFR Cluj - FC Botoșani 3-0.

• 87 g
    Gol CFR Cluj

GOOOL CFR Cluj! Filip a șutat spectaculos din pasa lui Munteanu și a punctat pentru 3-0.

• 86 cg
    Cartonaş galben FC Botosani

Matricardi a fost avertizat cu un cartonaș galben.