a:1:{i:0;s:10:"News Alert";} CFR Cluj a fost depunctată din nou. Ardelenii pot face recurs în maxim două zile
23.02.2016, 09:41Veștile proaste continuă pentru CFR Cluj. După ce TAS a respins apelul clujenilor și a menținut sancțiunea de 6 puncte aplicată de Comisia de Disciplină a FRF la începutul sezonuui, fosta campioană a României a mai fost penalizată cu 4 puncte, motivul fiind același: datoriile față de jucători.
![cfr cluj](https://s.iw.ro/gateway/g/ZmlsZVNvdXJjZT1odHRwJTNBJTJGJTJG/c3RvcmFnZTAxdHJhbnNjb2Rlci5yY3Mt/cmRzLnJvJTJGc3RvcmFnZSUyRjIwMTYl/MkYwMiUyRjIzJTJGNTY2MjkwXzU2NjI5/MF9jZnJfY2x1ai5qcGcmdz0xMDYwJmg9/NjM2Jmhhc2g9ZDM5YzBjNmJmZjc5MDAxODIwMzQ2NTNhODRlMDRjYjg=.thumb.jpg)
SuperLiga: Poli Iași - CFR Cluj, duminică, 16:00, DGS 1
SuperLiga: Gloria Buzău - FCSB, duminică, 20:45, DGS 1
Informația a fost publicată pe site-ul oficial al FRF care precizează următoarele decizii ale Comisii de Disciplină:
"- Respinge excepția dovezii calității de reprezentant invocată de FC CFR 1907 Cluj SA
- Admite în parte excepția tardivității invocate de FC CFR 1907 Cluj SA cu privire la termenul din 5 noiembrie 2015
- Admite în parte sesizarea formulată de Administrația de Monitorizare din cadrul Federației Române de Fotbal privind incalcarea de - catre CFR Cluj a prevederilor art. 54.3. si 55.3. din RNLCFF si dispune sancționarea Fotbal Club CFR 1907 Cluj SA cu deducerea a 4 puncte din clasamentul sezonului aflat in desfășurare
- Cu drept de recurs în termen de 2(două) zile de la comunicare" a anunțat FRF pe site-ul oficial.
Dacă se va menține decizia, CFR coboară practic un singur loc, de pe 9 pe 10, ardelenii rămânând cu 24 de puncte. În etapa 10 când au câștigat în Ștefan cel Mare cu 2-0, clujenii aveau șanse la câștigarea campionatului, iar în acest moment "au intrat în horă" cu Timișoara și FC Voluntari. În total, echipa lui Toni Conceicao a fost penalizată cu 10 puncte în actuala stagiune.
CFR, la fel ca Petrolul Ploiești, a fost sancționată de către comisiile FRF cu câte 6 puncte de penalizare pentru neîndeplinirea manualului de licențiere, mai exact a capitolului cu privire la datorii către jucători și terți. Ambele cluburi au făcut apel la toate comisiile la care aveau dreptul în România, dar nu au avut câștig de cauză.
![](https://s.iw.ro/gateway/g/ZmlsZVNvdXJjZT1odHRwcyUzQSUyRiUy/RnN0b3JhZ2UwMWRpZ2lzLnJjcy1yZHMu/cm8lMkZzdG9yYWdlJTJGMjAyNCUyRjAy/JTJGMTklMkYxOTA2ODgyXzE5MDY4ODJf/ZGlnaXNwb3J0LXdoYXRzYXBwLmpwZyZo/YXNoPTlmMDRmYWU3ZWMyYWQxMjEyMDczYWNmMWNkYTQ4ZDk5.jpg)
Același lucru s-a întâmplat și la TAS, acolo unde numai CFR a făct recurs. Acum, ardelenii sunt penalizați din nou pentru același motiv. De altfel, atunci când a venit verdictul de la TAS, Adrian Stângaciu, şeful departamentului juridic din cadrul FRF a precizat că nu e exclus ca ardelenii să sufere și alte penalizări, lucru care în cele din urmă s-a întâmplat.
Etichete: liga 1 , cfr cluj , penalizare cfr cluj , cfr cluj tas
Urmărește știrile digisport.ro și pe Google News
![Prima apariție a lui Iohannis după demisie. Unde a fost văzut fostul președinte](https://s.iw.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.thumb.jpg)
Klaus Iohannis și-a făcut prima apariție în spațiul public după ce și-a dat demisia din funcția de...