05 August 2022, Hessen, Frankfurt/Main: Soccer: Bundesliga, Eintracht Frankfurt - Bayern Munich, Matchday 1, Deutsche Bank Park. Munich's goal scorer Joshua Kimmich celebrates the goal for 0:1. Photo: Uwe Anspach/dpa - IMPORTANT NOTE: In accordance with t
Joshua Kimmich și-a ales următoarea echipă
raphinha
"Ești urât, chiar și cu bani!" Sătul de criticile primite, celebrul fotbalist a avut o reacție grosolană
dinamo-slobozia
Live Video&Text Dinamo - Unirea Slobozia 1-0, ACUM, Digi Sport 1. Oaspeții, aproape de egalare pe Arcul de Triumf
LIVE Superliga: Dinamo-Unirea Slobozia
Etapa 9

Video Rayo Vallecano - Barcelona 1-2. Dani Olmo, la debut, le-a adus victoria catalanilor

28.08.2024, 05:01

Barcelona a învins-o, în deplasare, pe Rayo Vallecano, scor 2-1, într-un meci din cadrul etapei a 3-a din La Liga

Rayo Vallecano v FC Barcelona - La Liga EA Sports, Madrid - 27 Aug 2024
Jucătorii Barcelonei, bucurându-se după un gol marcat în poarta lui Rayo Vallecano / Foto: Profimedia
  • SuperLiga: FC Buzău - Oțelul, sâmbătă, 18:45, DGS 1

• SuperLiga: Petrolul - Farul, sâmbătă, 21:30, DGS 1

Pentru trupa la care este legitimat Andrei Rațiu (26 de ani) a marcat Unai Lopez (minutul 10), în timp ce pentru catalani au punctat Pedri (minutul 60) și Dani Olmo, aflat la debut (minutul 82).

În urma acestui rezultat, Barcelona ocupă prima poziție a ierarhiei, cu maximum de puncte, 9 din 9, în timp ce Rayo se află pe locul al 8-lea al clasamentului, cu 4 puncte.

Rayo Vallecano - Barcelona 1-2

Gazdele au început mai bine această partidă și au deschis scorul în minutul 10, prin Unai Lopez, care a fost servit excelent în fața porții de Jorge de Frutos.

Însă, catalanii au reușit să pună presiune în repriza a doua și au egalat pe tabelă în minutul 60 prin Pedri, care a fost găsit bine în careul advers de Raphinha. Catalanii au dat lovitura în minutul 82, când Dani Olmo, aflat la debut pentru echipa blaugrana, a punctat pentru 2-1 cu un șut plasat la colțul lung.

În cele din urmă, Barcelona s-a impus în fața lui Rayo Vallecano, scor 2-1, și are maximum de puncte după primele trei runde din La Liga.

VIDEO Rezumat Rayo Vallecano - Barcelona 1-2

Min. 90+11: Final de meci!

Min. 82: Gool Barcelona! Yamal i-a pasat în careu lui Olmo, care a trimis un șut plasat la colțul lung și a marcat.

Min. 71: Lewandowski a marcat pentru Barcelona, însă golul polonezului a fost anulat pentru un fault comis de Kounde în prealabil.

Min. 60: Gool Barcelona! Pedri l-a învins pe Cardenas cu un șut plasat.

Min. 58: Ocazie Barcelona! Olmo a șutat de la mare distanță, dar a lovit bara transversală.

Min. 50: Ocazie Barcelona! Raphinha i-a centrat în fața porții lui Lewandowski, dar polonezul a ratat întâlnirea cu balonul.

Min. 46: A început repriza a doua!

Min. 45+5: Pauză!

Min. 10: Gool Rayo Vallecano! de Frutos i-a pasat în fața porții lui Lopez, care l-a învins fără emoții pe ter Stegen.

Min. 1: A început partida!

Echipele de start

Rayo Vallecano: Cardenas - Balliu, Lejeune, Mumin, Espino - Lopez, Valentin - de Frutos, Palazon, Garcia - Camello

Rezerve: Batalla, Chavarria, Ciss, Diaz, Embarba, Eto'o, Fernandez, Gumbau, Hernandez, Nteka, Rațiu, Trejo

Barcelona: ter Stegen - Kounde, Cubarsi, Martinez, Martin - Bernal, Pedri - Yamal, Raphinha, Torres - Lewandowski

Rezerve: Astralaga, Balde, Casado, Cuenca, Dominguez, Fort, Lopez, Olmo, Pena, Torre, Victor

Rayo Vallecano și Barcelona au un moral bun înaintea confruntării de marți seară.

Echipa lui Andrei Rațiu are patru puncte după primele două etape din La Liga, în timp ce Barcelona are maximum de puncte, după două jocuri.

Rayo Vallecano se află pe locul opt, în timp ce Barcelona se află pe poziția a treia.

Înaintea acestui meci, situația lui Andrei Rațiu este una incertă. Accidentat la meciul din prima etapă, cu Real Sociedad, scor 2-1, acesta a lipsit de la confruntarea cu Getafe, scor 0-0, din runda a doua.

În funcție de decizia antrenorului de la Rayo Vallecano, Andrei Rațiu s-ar putea afla în lot pentru acest joc, dar titular ca fundaș dreapta va fi, cel mai probabil, albanezul Balliu, anunță Union Rayo.

Echipele probabile ale meciului Rayo Vallecano - Barcelona

Rayo Vallecano: Cardenas - Balliu, Lejeune, Mumin, Espino - Valentin, Ciss - De Frutos, Palazon, Embarba - Camello

Barcelona: Ter Stegen - Kounde, Cubarsi, I Martinez, Balde - Bernal, Pedri - Yamal, F Lopez, Raphinha - Lewandowski

Andrei Rațiu, cel mai rapid jucător din La Liga, după meciurile din prima etapă

După prima etapă din La Liga, Andrei Rațiu a ieșit drept cel mai rapid jucător din campionat, cu o viteză de 35.34 de km/h.

Fundașul dreapta român este urmat în această ierarhie de Thierry Correia de la Valencia, cu 34.69 km/h, Sheraldo Becker de la Real Sociedad, cu 34.64, Abdel Abqar de la Alaves, cu 34.44, Johan Mujica de la Mallorca, cu 34.39 și Arnaut Danjuma de la Villarreal, cu 34.27.

Titular cu Real Sociedad, Andrei Rațiu a rezistat pe teren contra bascilor 80 de minute. Acesta a acuzat o mică accidentare și a fost înlocuit cu albanezul Balliu.

Etichete: barcelona , rayo vallecano , rayo vallecano barcelona , andrei ratiu

Unul dintre cei temuți interlopi români din Spania a fost găsit mort în închisoare

Unul dintre cei temuți interlopi români din Spania a fost găsit mort, în închisoare. Cristian...

Screenshot 2024-08-31 121634
Scoțienii au folosit un singur cuvânt, după ce au aflat cum s-a terminat "telenovela" Ianis Hagi

Ianis Hagi (25 de ani) a revenit la Rangers, clubul de care aparține, după meciurile naționalei...

Cuvintele care l-au făcut pe Pușcaș să spună "Îmi fac bagajul și plec acasă"! Reacția lui Mircea Lucescu
mircea
Cum ”i-a obținut” soția transferul lui Joyskim Dawa. Patronul a recunoscut: ”L-am dat cu 300.000 €. Mă urmărea gândul ei”
sofya-dawa
E gata: viitorul lui Ianis Hagi a fost decis! Nu mai există cale de întoarcere
9 september 2024, UEFA Nations League, League phase, Matchday 2,League C,Group C2, Romania vs Lituania, Stadionul Steaua
Răsturnare de situație: Nadia Comăneci s-a răzgândit în cazul Sabrinei Voinea
anuntul

Exclusiv Daniel Pancu: ”L-am înjurat pe Mircea Lucescu de la Iași până la București”. Lecția pe care a învățat-o
daniel pancu
Exclusiv ”Extraordinar! Fantastic!”. Ce ”l-a dat pe spate” pe Florin Prunea, după prima repriză din Dinamo - Unirea Slobozia
florin prunea
Gardoș, după retragerea lui Tătărușanu: ”Am avut impresia că mă privește ciudat. Câteva luni mai târziu am aflat de ce”
Screenshot 2024-09-13 at 21.54.39
Probleme la FCSB: ar putea merge la CFR Cluj fără 4 titulari! "Doi dintre jucători nu vor face sigur deplasarea"
Spaniolul Iago Lopez este transferul cu care Costel Gâlcă vrea să dea lovitura la Universitatea Craiova!
Liz Hurley, decolteu abisal la petrecerea fostului ei iubit, Hugh Grant. Au rămas în relații bune, chiar dacă el a înșelat-o
Loredana Groza, fără niciun rid pe față, la 54 de ani: "E mai tânără ca fiică-sa". Pozele care au creat discuții printre fani
Gimnastica traumatizează: drama Sabrinei Voinea, povestită de mama ei, arată gravitatea situației
Amendă de peste 1.300 de lei pentru șoferii care fac această manevră în trafic. Rămâi și fără permis
Descoperirea surprinzătoare făcută de un bărbat pe Google Maps
”Nu are sens să continuăm”. Antrenorul lui Rangers a vorbit despre situația lui Ianis Hagi: ”Nu e doar decizia mea”
Exclusiv Titular de bază la echipa națională a României, păcălit de echipa de club. ”Nu te poți juca așa cu sentimentele”
Slovacchia vs Romania - Uefa Euro 2024

Loredana Groza, fără niciun rid pe față, la 54 de ani:
Ce a declanșat vibrații de 9 zile, care au zguduit Pământul, și valuri tsunami înalte cât Statuia Libertății. Investigația a durat un an
Momentul când un tigru atacă un porc mistreț în India, surprins de un fotograf. Imaginile sunt greu de urmărit