Barcelona și-a stabilit ținta numărul 1 pentru perioada de transferuri din iarnă
articol scris de Digi Sport11.09.2022, 08:31
Barcelona a fost una dintre formațiile de top care s-a întărit cel mai mult în această vară, cu jucători precum Robert Lewandowski, Jules Kounde sau Raphinha ajungând pe Camp Nou.
![The FC Barcelona Club Badge](https://s.iw.ro/gateway/g/ZmlsZVNvdXJjZT1odHRwJTNBJTJGJTJG/c3RvcmFnZTAxZGlnaXMucmNzLXJkcy5y/byUyRnN0b3JhZ2UlMkYyMDIyJTJGMDEl/MkYwOCUyRjE0NDA3NjZfMTQ0MDc2Nl9H/ZXR0eUltYWdlcy0xMjU3NDAwOTQ4Lmpw/ZyZ3PTEwNjAmaD02MzYmaGFzaD00OTkx/ZmUxODc3MjU4ZWU2NDY3M2ZiOWZmNTRlYWFmMA==.thumb.jpg)
SuperLiga: Poli Iași - CFR Cluj, duminică, 16:00, DGS 1
SuperLiga: Gloria Buzău - FCSB, duminică, 20:45, DGS 1
Catalanii nu vor însă să se oprească aici, iar Xavi știe deja care este ținta numărul 1 pentru perioada de transferuri din iarnă.
Barcelona are deja în gând un transfer pentru iarnă
Xavi a insistat pentru aducerea lui Bernardo Silva de la Manchester City, dar în cele din urmă lusitanul a rămas în Premier League. Mutarea a depins și de o eventuare plecare a lui Frenkie De Jong, însă batavul a refuzat ofertele venite de la Manchester United și Chelsea.
Presa iberică scrie că Barcelona nu a renunțat la ideea de a-l lua pe Bernardo Silva, iar portughezul a devenit ținta numărul 1 pentru perioada de mercato din iarnă, atunci când catalanii speră că vor reuși să-l "fure" pe lusitan de la Manchester City.
"Cetățenii" au cerut 80 de milioane de euro în vară pentru fotbalistul care a mai trecut și pe la AS Monaco și suma a fost una care l-a adus pe jucător și în atenția lui PSG. În cele din urmă, Pep Guardiola a reușit să-l convingă pe Silva să mai rămână la City, cel puțin până la următoarea perioadă de transferuri.
Xavi, egalul lui Zidane! Barcelona, 17 jocuri fără eșec în deplasare, în La Liga
![](https://s.iw.ro/gateway/g/ZmlsZVNvdXJjZT1odHRwcyUzQSUyRiUy/RnN0b3JhZ2UwMWRpZ2lzLnJjcy1yZHMu/cm8lMkZzdG9yYWdlJTJGMjAyNCUyRjAy/JTJGMTklMkYxOTA2ODgyXzE5MDY4ODJf/ZGlnaXNwb3J0LXdoYXRzYXBwLmpwZyZo/YXNoPTlmMDRmYWU3ZWMyYWQxMjEyMDczYWNmMWNkYTQ4ZDk5.jpg)
Barcelona s-a impus fără drept de apel, 4-0, contra celor de la Cadiz, iar Xavi Hernandez (42 de ani), antrenor catalanilor, a egalat o performanță impresionantă reușită de Zinedine Zidane în 2016, pe banca lui Real Madrid. Barcelona, cu Xavi la cârmă, a ajuns la al 17-lea meci consecutiv fără înfrângere în deplasare.
Recordul absolut la acest capitol este deținut de către Barcelona, care nu a pierdut 23 de meciuri la rând, în deplasare, în perioada lui Guardiola (14 februarie 2010 - 30 aprilie 2011).
Desigur, deocamdată, Xavi nu se poate compara cu Zidane la numărul de trofee câștigate. Așadar, Barcelona nu a pierdut niciun meci în deplasare în perioada noiembrie 2021 - septembrie 2022 și a reușit 12 victorii și cinci rezultate de egalitate.
Grație succesului de la Cadiz, Barcelona a urcat, cel puțin provizoriu, în fotoliul de lider în La Liga, cu 13 puncte. Real Madrid, dar și Villarreal, ar putea-o depăși pe Barca, în cazul unor victorii duminică.
De partea cealaltă, Cadiz rămâne fără niciun punct și niciun gol marcat în acest sezon.
VIDEO REZUMAT Cadiz - Barcelona 0-4
Etichete: barcelona , transfer , xavi , bernardo silva
Urmărește știrile digisport.ro și pe Google News
![Prima apariție a lui Iohannis după demisie. Unde a fost văzut fostul președinte](https://s.iw.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.thumb.jpg)
Klaus Iohannis și-a făcut prima apariție în spațiul public după ce și-a dat demisia din funcția de...