Barcelona, din nou sub lupa FIFA. Anchetă pentru transferul lui Neymar
17.10.2015, 13:01Sesizată de FC Santos în cazul transferului lui Neymar la Barcelona, FIFA a demarat o anchetă pentru a clarifica modul în care campioana Spaniei a negociat mutarea brazilianului.
![neymar barcelona-1](https://s.iw.ro/gateway/g/ZmlsZVNvdXJjZT1odHRwJTNBJTJGJTJG/c3RvcmFnZTAxdHJhbnNjb2Rlci5yY3Mt/cmRzLnJvJTJGc3RvcmFnZSUyRjIwMTUl/MkYxMCUyRjE3JTJGNTE2MzUzXzUxNjM1/M19uZXltYXJfYmFyY2Vsb25hLmpwZyZ3/PTEwNjAmaD02MzYmaGFzaD0yMDdhMGU4/YWVmY2NiYTAxMDc5MzdhZjRkOWZkMjI5Yg==.thumb.jpg)
SuperLiga: Poli Iași - CFR Cluj, duminică, 16:00, DGS 1
SuperLiga: Gloria Buzău - FCSB, duminică, 20:45, DGS 1
Santos a precizat, într-un comunicat, că a cerut în luna mai Federaţiei internaţionale de fotbal să clarifice existenţa unor posibile încălcări contractuale în transferul lui Neymar la Barça, dar a dezminţit că ar fi solicitat sancţiuni împotriva vedetei braziliene.
Forul mondial a deschis acum o anchetă și speră să descopere cu exactitate suma plătită de Barcelona în schimbul transferului și dacă gruparea catalană a evitat să plătească taxele aferente.
În apărarea sa, Neymar susține că are un document semnat de președintele lui Santos în anul 2011, prin care clubul sud-american îi permitea să discute direct cu cluburile interesate de transferul său.
Neymar a fost unul dintre cei mai importanţi jucători ai Barcelonei în sezonul precedent, atunci când catalanii au făcut tripla campionat - Cupa Spaniei - UEFA Champions League. Acesta a marcat 39 de goluri şi a oferit 11 assist-uri, în 51 de partide.
Etichete: neymar santos , neymar barcelona , neymar fifa , fifa neymar santos barcelona , fifa neymar barcelona , fifa neymar santos
Urmărește știrile digisport.ro și pe Google News
![Prima apariție a lui Iohannis după demisie. Unde a fost văzut fostul președinte](https://s.iw.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.thumb.jpg)
Klaus Iohannis și-a făcut prima apariție în spațiul public după ce și-a dat demisia din funcția de...