leverkusen
Ce nebunie! Leverkusen a egalat în minutul 90+7 și a stabilit un record absolut de invincibilitate
profimedia-0735775905
Atalanta - Marseille 3-0, Leverkusen - AS Roma 2-2, în semifinalele Europa League! Echipele gazdă vor juca finala
Collage Maker-22-Mar-2023-07-04-PM-3494
Exclusiv ”Cu mine vorbești cu 'domnul Rotaru', Iliuță!”. Mihai Rotaru, reacție arogantă la adresa lui Ilie Dumitrescu

Hajduk Split - FCSB 0-0. Moruţan, ocazie mare la ultima fază a meciului. Bălgrădean, erou în prelungiri

09.08.2018, 20:30

FCSB a încheiat la egalitate în deplasare cu echipa croată Hajduk Split, scor 0-0, în meciul disputat joi pe stadionul Poljud, în manşa întâi a turului al treilea preliminar al Europa League.

Dominată în prima repriză, dar cu o evoluţie în creştere după minutul 46, FCSB a obţinut un rezultat promiţător, în faţa unui adversar agresiv, pe un gazon foarte prost şi pe o temperatură ridicată.

Hajduk a început meciul cu intervenţii dure, iar FCSB a replicat printr-o intervenţie tare a lui Gnohere. Gazdele au fost destul de periculoase în minutul 8, la o ezitare a lui Bălgrădean. Ocazii clare au avut Fomitschow (min. 12), Juranovic (13) şi Vucur (22). După o perioadă mai calmă, Ivanovski s-a remarcat cu o lovitură de cap (36).

Bucureştenii nu au avut nicio fază notabilă în prima repriză. Momcilovic a fost înlocuit în min. 45, după ce a suferit o întindere. Dennis Man, cu o evoluţie ştearsă, a fost schimbat la pauză de Jakolis.

Teixeira a şutat de la distanţă în debutul reprizei secunde, deşi ar fi putut pasa (48). Echipa lui Dică a avut o acţiune bună în min. 53, dar mingea nu a ajuns la Gnohere. Hajduk, în criză de idei, a fost rareori periculoasă în a doua jumătate a meciului, în condiţiile suprafeţei de joc execrabile. Bălaşa a avut o intervenţie bună la una din rarele faze importante ale croaţilor din actul secund.

Bălgrădean a avut o paradă de excepţie la cea mai mare ocazie a meciului, la lovitura de cap a lui Said din ultimul minut al timpului regulamentar, iar după un minut s-a remarcat din nou. FCSB a avut primul şut pe poartă la singura sa mare ocazie, prin Moruţan, în al cincilea minut de prelungire, portarul apărând execuţia venită după un un-doi cu Teixeira.

Românul Steliano Filip nu a fost în lotul lui Hajduk pentru această partidă. Antonio Jakolis, fotbalistul croat al lui FCSB, a trecut pe la Hajduk, în timp ce Mirko Ivanovski, jucătorul macedonean al echipei din Split, a evoluat în Liga I la Astra Giurgiu şi CFR Cluj.

Returul va avea loc joi, 16 august, pe Arena Naţională din Bucureşti.

Hajduk a întâlnit de cinci ori echipe româneşti în cupele europene şi a obţinut de fiecare dată calificarea.

În turul 2 preliminar, FCSB a eliminat-o pe Rudar Velenje (Slovenia) după două victorii, 2-0 în deplasare şi 4-0 acasă.

Dacă va trece de Hajduk, FCSB va întâlni în play-off-ul competiţiei învingătoarea dintre Rapid Viena şi Slovan Bratislava.

hajduk fcsb
Sursa: Twitter Hajduk Split
  • La Liga: Real Madrid - Alaves, marți, 22:30, DGS 2

• Premier League: Tottenham - Manchester City, marți, 22:00, DGS 1

Min. 90+5: FINAL DE MECI. FCSB obţine o remiză albă după o partidă în care a avut singura ocazie, la ultima fază a meciului.

Min. 90+4: Ocazie mare pentru FCSB. Combinaţie superbă între Teixeira şi Moruţan, ultimul trage, dar portarul croaţilor intervine salvator. A fost primul şut al elevilor lui Dică.

Min. 90+1: Încă o intervenţie fantastică a lui Bălgrădean. FCSB tremură în acest final de meci.

Min. 90: Cea mai mare ocazie a meciului. Bălgrădean are o intervenţie fantastică la lovitura de cap lui Said. Portarul FCSB a deviat mingea în bară.

Min. 89: Centrare greşită a lui Gnohere.

Min. 86: Ultima schimbare la FCSB. A ieşit Florin Tănase, a intrat Olimpiu Moruţan.

Min. 80: FCSB nu a tras niciun şut pe poartă, până în acest moment.

Min. 75: Schimbare la Hajduk. A ieşit Barry, a intrat Futacs.

Min. 74: Hamza Barry primeşte cartonaşul galben după ce l-a ţinut pe Teixeira.

Min. 69: Junior Morais a primit cartonaşul galben după un fault asupra lui Sego.

Min. 68: Emoţii pentru Dică. Bălaşa primeşte îngrijiri medicale după ce s-a lovit după un duel cu Said.

Min. 64: Încă o schimbare la Hajduk. A ieşit Ivanovski, a intrat Said.

Min. 60: Jakolis a intrat bine în joc. Mijlocaşul FCSB a reuşit o nouă centrare bună dintr-o poziţie incomodă.

Min. 56: Schimbare la Hajduk. A ieşit  Gyurcso, a intrat Sego.

Min. 53: Acţiune periculoasă a celor de la FCSB. Jakolis a centrat de pe partea dreaptă, Teixeira a retrimis în centrul careului către Gnohere, însă mingea nu a ajuns la golgheterul roş-albaştrilor.

Min. 52: Benzar şutează de la 30 de metri, mingea trece mult peste poarta lui Posavec.

Min. 48: Filipe Teixeira a încercat să îl surprindă pe portarul lui Hajduk cu un şut de la 30 de metri.

Min. 47: Planic a primit cartonaşul galben după ce a comis un henţ.

Min. 46: A început a doua repriză. Nicolae Dică a efectuat a doua schimbare. A ieşit Dennis Man, a intrat Jakolis.

Min 45+4: Final de primă repriză. Gazdele au dominat autoritar partida.

Min. 45: Gnohere a primit cartonașul galben.

Min. 42: Momcilovic s-a accidentat şi a fost înlocuit cu Junior Morais.

Min. 37: Florin Tănase primeşte cartonaşul galben după un fault asupra lui Juranovic.

Min. 36: Man primeşte mingea în careu, însă "perla" lui Becali reia slab din poziţie favorabilă.

Min. 35: Ocazie pentru Hajduk. Ivanovski reia cu capul de lângă Bălaşa, mingea trece de puţin pe lângă poarta lui Bălgrădean.

Min. 31: Juric încearcă vigilenţa lui Bălgrădean, dar şutul acestuia de la 23 de metri trece pe lângă poarta.

Min. 28: Elevii lui Dică au echilibrat partida în ultimele minute.

Min. 23: Teixeira este blocat în careu de Vukur.

Min. 22: Continuă presiunea la poarta lui Bălgrădean. Lopez centrează de pe partea stângă, mingea ajunge la Vukur, care reia cu capul, însă mingea trece pe lângă poarta roş-albaştrilor.

Min. 19: Gazdele continuă se atace, defensiva lui Dică rezistă presiunii.

Min. 12: Încă o ocazie pentru Hajduk. Juranovic trage de la marginea careului, minge se scurge pe lângă poarta lui Bălgrădean.

Min. 11: Ocazie mare la poarta lui Bălgrădean. Centrare de pe partea dreaptă a croaţilor, mingea a ajuns la Fomitschow, dar şutul acestuia a fost respins de portarul roş-albaştrilor. La aceeaşi fază, Borja Lopez primeşte cartonaşul galben.

Min. 8: Bălgrădean a ieşit greşit la o centrare din corner a celor de la, dar atacanţii lui Hajduk nu au profitat.

Min. 7: Florin Tănase trage, slab, de 30 de metri. Nicio emoţie pentru Posavec.

Min 6: O primă acţiune a roş-albaştrilor. Mingea ajunge în careul lui Hajduk, la Gnohere, însă apărarea croaţilor reuşeşte să respingă.

Min. 1: Emoţii pentru Dică. Planic s-a resimţit după un duel cu un adversar.

Min. 1: A început partida.

Nicolae Dică a decis să meargă pe mâna experimentatului Filipe Teixeira în partida cu Hajduk.

ECHIPA DE START A FCSB

FCSB (4-2-3-1): 34. Bălgrădean - 20. R. Benzar, 16. B. Planic, 4. M. Bălasa, 15 M. Momcilovic - 5. Pintilii, 8. Filip - 98. D. Man, 10. Fl. Tănase, 80. Teixeira - 9. H. Gnohere

Rezerve: 99. A. Vlad - 6. Nedelcu, 7. Fl. Coman, 11. Moruţan

, 13. Junior Morais, 17. Jakolis, 24. Rusescu

Antrenor:  N. Dică

Hajduk Split (5-3-2): 70. Posavec - 17. Juranovic, 4. Mikulic, 29. Vukur, 3. Lopez, 31. Fomitschow - 24. Juric, 5. Barry, 10 Caktas - 8. Ivanovski, 7. Gyurcso

Rezerve: 40. Ljubic - 9. Futacs,  34. Ismajli, 15. Palaversa, 22. Said, 11. Sego, 32. Tudor

Antrenor: Z. Kopic

Etichete: live fcsb , fcsb europa league , fcsb live text , hajduk split fcsb , hajduk fcsb live text

De ce a fost descalificat reprezentantul Olandei înaintea finalei Eurovision 2024

Olanda a dezvăluit noi informații despre incidentul care a dus la descalificarea lui Joost Klein de...

charalambous
”Mândră de tine”. A venit din Cipru pentru Elias Charalambous și a întors toate privirile în Capitală

Se știu meciurile de baraj! Când se vor disputa partidele de menținere/promovare
liga 2
Dinamo a prins ”barajul”! Voluntari și FCU Craiova au retrogradat în Liga 2. Botoșani va merge și ea la meciurile de menținere/retrogradare
E gata! Tottenham a spus ”DA” și fundașul central va pleca la vară
London, England, 2nd April 2024. Ange Postecoglou, Manager of Tottenham Hotspur talks to TNT Sports during the Premier L
Exclus! Verdict categoric despre transferul de 46.000.000€ al lui Radu Drăgușin
dragusin

Exclusiv Primul transfer la FCSB după câștigarea titlului. Cine e fotbalistul și când va semna
g3
Gică Hagi a găsit vinovatul principal pentru care Farul a fost egalată de Universitatea Craiova după ce a condus cu 3-0
Gheorghe Hagi la conferinta de presa de dupa meciul de fotbal dintre Farul Constanta si FC Hermannstadt, contand pentru
”Patronul FCSB te vrea. Unde pleci?”. Louis Munteanu, răspuns pentru interesul lui Gigi Becali, în direct
Reacție dură după ce Istvan Kovacs a fost delegat să arbitreze finala Europa League: ”Mă ascund într-o peșteră”
Milan, Italy, 20th February 2024. The Referee Istvan Kovacs of Romania reacts during the UEFA Champions League match at
News Alert Istvan Kovacs va arbitra finala Europa League
profimedia-0865581110
Irina Shayk, apariție surprinzătoare după ce a făcut furori la MET Gala 2024. Cum a fost fotografiată pe străzile din New York
Se pregătește un Dinamo uriaș: planul pus la cale de Nicolae Badea! „S-a bătut palma cu Țiriac, Borcea și Niro"
Ultrașii radicali din Peluza Sud ’97, derapaj morbid împotriva lui Adrian Mititelu, după ce FC U a retrogradat
Cameron Diaz și Keanu Reeves, din nou împreună într-un film, după 28 de ani. Cum au fost surprinși pe platourile de la „Outcome”, pelicula regizată de Jonah Hill
Fosta lui Dorian Popa, fana ținutelor care-i arată formele voluptoase și bronzul. Babs, în fustă minusculă sau rochie cu spatele gol
De ce se albește părul și ce putem face pentru a stopa procesul, dacă nu avem o vârstă înaintată
VIDEO Bulgaria ia avioane F-16 cu 60.000.000$. De ce România plătește de 3 ori mai mult pentru F-35?
Cel mai periculos lucru de pe Pământ: dacă stai lângă el 5 minute, te omoară în 2 zile și este foarte aproape de România
WTA Roma: cum s-a terminat disputa dintre Danielle Collins și Irina Begu, după ce românca a salvat cinci mingi de meci
Reacția lui Xabi Alonso, după calificarea lui Bayer Leverkusen în finala Europa League

Misterul locului în care a fost pictată Mona Lisa a fost rezolvat. Indiciile care au dus la poziționarea exactă a capodoperei lui Da Vinci
Reacția unui câine atunci când își vede stăpânii sărutându-se. Imaginile sunt virale: ”Când realizezi că ești a cincea roată la căruță”