Real Madrid CF v Villarreal CF - LaLiga Santander, Spain - 08 Apr 2023
Real Madrid, gata să-l transfere pe fotbalistul bătut de Fede Valverde
Frenkie de Jong a răbufnit: ”Nu câștig 37 de milioane de euro pe an la Barcelona”
Screenshot 2024-10-05 235544
Video Într-o română aproape perfectă, croatul Diego Zivulic a dat declarația serii, după Oțelul - Universitatea Craiova
LIVE Moto: Marele Premiu al Japoniei
Moto 2-Cursa

Foto Spania - Germania 2-1. Spaniolii s-au calificat semifinalele EURO 2024 grație golului marcat în prelungiri

05.07.2024, 21:38

SpaniaGermania s-a încheiat cu scorul de 2-1, iar spaniolii s-au calificat în semifinalele EURO 2024.

Spain v Germany - UEFA Euro 2024 - Quarter Final - Stuttgart Arena
Mikel Merino a înscris golul decisiv în Spania - Germania 1-1 (2-1 d.p.) / Foto: Profimedia
  • SuperLiga: FC Botoșani - Rapid, duminică, 18:15, DGS 1

• SuperLiga: FCSB - FC Buzău, duminică, 21:00, DGS 1

Partida s-a jucat pe ”MHP Arena”, din Stuttgart și a putut fi urmărită în format LIVE TEXT pe site-ul digisport.ro.

Spania - Germania 2-1. Nemții au fost eliminați din competiție

Spaniolii au început tare meciul de pe ”MHP Arena”, când în minutul 2, Pedri a șutat din voleu de la marginea careului. Neuer a fost sigur pe el și i-a refuzat golul spaniolului.

Primul sfert de oră le-a aparținut spaniolilor, care au încercat să puncteze și prin Yamal, însă șutul trimis de fotbalist a trecut alături.

Până la pauză, Havertz a încercat să îl surprindă pe portarul Spaniei, însă Simon a intervenit prompt.

Repriza a doua a fost mult mai animată. În minutul 52, Dani Olmo a fost găsit perfect în careu de către Yamal, iar Olmo a șutat plasat. Neuer nu a avut nicio șansă la șutul expediat de spaniol, iar ibericii deschideau scorul.

Până la finalul reprizei, nemții au alergat după egalare. Andrich, Fullkrug și Havertz au încercat pe rând să restabilească egalitatea pe tabela de marcaj, însă nu au avut sorți de izbândă.

În minutul 89, Kimmich i-a pasat lui Wirtz în careu, iar jucătorul care aparține de Leverkusen a punctat din interiorul careului. Spania - Germania a devenit 1-1, iar nemții au trimis meciul în prelungiri.

În extra-time, ambele echipe au căutat golul decisiv. Au fost ocazii mari de ambele de părți, dar lovitura decisivă a fost dată de Merino, în minutul 119! Jucătorul de la Real Sociedad a punctat din pasa lui Dani Olmo și i-a trimis pe spanioli în semifinale.

Minutul 120+8: Final de meci! Spania - Germania 2-1.

Minutul 120+6: Carvajal a văzut al doilea cartonaș galben și a fost eliminat.

Minutul 120+2: Ocazie Germania! Fullkrug a trimis mingea cu capul, pe lângă poartă.

Minutul 119: GOOOL Spania! Mikel Merino a readus-o pe Spania în avantaj!

Minutul 106: Nemții au cerut penalty după ce mingea l-a lovit în mână pe Cucurella. Arbitrul a lăsat jocul să continue.

Minutul 104: Ocazie Spania! Oyarzabal a încercat să îl surprindă pe Neuer, dar mingea șutată de spaniol a trecut alături.

Minutul 90+4: Arbitrul a fluierat finalul reprizei secunde. Spania - Germania 1-1. Meciul a intrat în prelungiri.

Statistica-rep2
Statistica reprizei secunde din Spania - Germania 1-1 / Foto: Profimedia

Minutul 89: GOOOL Germania! Kimmich i-a pasat lui Wirtz, iar jucătorul care aparține de Leverkusen a punctat din interiorul careului. Spania - Germania 1-1.

Minutul 82: Ocazie Germania! Havertz a încercat să îl lobeze spectaculos pe Simon. Mingea a trecut cu mult peste.

Minutul 77: Bară Germania! Fullkrug a trimis mingea în bară după o pasă venită de la Wirtz.

Minutul 69: Ocazie Germania! Andrich a șutat puternic și l-a ”întins” pe Simon. Portarul Spaniei a reușit să respingă mingea în lateral.

Minutul 52: GOOOL Spania! Yamal l-a găsit foarte bine pe Dani Olmo în careul advers, iar Olmo a punctat pentru 1-0, după un șut plasat.

Minutul 45+2: Pauză! Spania - Germania 0-0.

Statistica-repriza 1
Statistica meciului Spania - Germania, după prima repriză / Foto: Sofascore

Minutul 35: Ocazie Germania! Havertz a încercat să îl surprindă pe portarul Spaniei, însă Simon a intervenit prompt.

Minutul 15: Ocazie Spania! Yamal a fost aproape de deschiderea scorului. Spaniolul a executat o lovitură liberă și a tras puțin pe lângă poartă.

Minutul 2: Ocazie Spania! Spaniolii au început tare meciul cu Germania. Pedri a șutat de la marginea careului, dar Neuer a respins balonul.

UPDATE: A început meciul!

Echipele de start:

• Spania: Simon - Carvajal, Le Normand, Laporte, Cucurella - Rodri, Ruiz - Yamal, Pedri, Williams - Morata

Rezerve: Baena, Fernandes, Grimaldo, Joselu, Lopez, Merino, Navas, Oyarzabal, Perez, Raya, Remiro, Torres, Vivian, Zubimendi

• Germania: Neuer - Kimmich, Rudiger, Tah, Raum - Can, Kroos - Musiala, Gundogan, Sane - Havertz

Rezerve: Andrich, Anton, Baumann, Beier, Fuhrich, Fullkrug, Gross, Heinrichs, Koch, Mittelstadt, Muller, Schloterbeck, Ter Stegen, Undav, Wirtz.

Pentru a ajunge în ”sferturi”, Germania a câștigat Grupa A, iar mai apoi a trecut de Danemarca în ”optimi”, scor 2-0.

De cealaltă parte, ”Furia Roja” a câștigat Grupa B a turneului final, iar în următoarea fază a trecut fără probleme de Georgia, scor 3-1.

Cele două formații se luptă pentru un loc în semifinalele competiției, iar cea care se impune va juca împotriva câștigătoarei dintre Portugalia și Franța.

Spania și Germania s-au întâlnit ultima dată la Cupa Mondială din 2022, atunci când au terminat la egalitate meciul al doilea din grupă, scor 1-1. Alvaro Morata a deschis scorul pentru iberici, în timp ce nemții au egalat prin Niclas Fullkrug.

Spania - Germania, LIVE TEXT, de la 19:00 pe digisport.ro. Echipele probabile

Spania (4-3-3): Unai Simon; Carvajal, Le Normand, Laporte, Cucurella; Pedri, Rodri, Fabian Ruiz; Yamal, Morata, Williams.

• Selecțioer: Oscar De La Fuente.

Germania (4-2-3-1): Neuer; Kimmich, Rüdiger, Tah, Mittelstädt; Andrich, Kroos; Musiala, Gündoğan, Wirtz; Havertz

• Selecționer: Julian Nagelsmann

Etichete: spania , campionatul european , germania , euro , spania germania , euro 2024

CCR: Diana Șoșoacă nu poate candida la alegerile prezidențiale. Reacții din lumea politică

Judecătorii Curții Constituționale au respins, sâmbătă, candidatura Dianei Șoșoacă la alegerile...

Michael Schumacher Of Ferrari Races Eurofighter Typhoon Aircraft
A rupt tăcerea, după ”prima apariție publică” a lui Michael Schumacher. Cum ”comunică” germanul, la 11 ani de la accident

Au început negocierile: Cristiano Ronaldo se pregătește să semneze contractul cu ”ultimul club din cariera sa”
Al-Rayyan v Al-Nassr - AFC Champions League
Federația a amânat toate meciurile de fotbal: s-a declarat stare de catastrofă naturală
Heavy rains, landslides claim 17 lives in Bosnia-Herzegovina
N-au stat la discuții și i-au luat Emmei Răducanu ”bijuteria” de 150.000 de euro. Englezii au descris totul într-un cuvânt
Screenshot 2024-10-05 at 17.34.57
Florin Niță, erou în Arabia Saudită: atacantul advers s-a prăbușit pe teren, iar românul nu a stat pe gânduri
florin nita

Fără milă! Ce a spus Dorinel Munteanu despre Universitatea Craiova, după egalul de la Galați
Screenshot 2024-10-06 at 00.14.38
Exclusiv Faza din SuperLigă care l-a făcut pe Ilie Dumitrescu să exclame în direct: ”De Champions League! Senzațional”
ilie
Dan Petrescu a făcut un ”pariu nebun”, imediat după CFR - Poli Iași 2-1
Screenshot 2024-10-05 at 22.15.20
Gigi Becali, detalii de la negocierile pentru vânzarea FCSB-ului: "Mi-am mușcat limba"
FCSB vrea să transfere noua senzație a Superligii. Cum arată planul de achiziție al echipei lui Gigi Becali
Cu tocuri are 1.75 m, dar tot pare o minionă pe lângă fiul de 17 ani. Naomi Watts, mai mândră ca oricând, la braț cu liceanul preferat
Fiica lui R. Kelly, distrusă de faptele blamabile ale tatălui ei: "Era totul pentru mine. Nu-mi duc fiul să-l vadă în închisoare"
David Popovici a renunțat la Facultatea de Psihologie. Ce domeniu a ales să studieze campionul olimpic
Ziua când pensia intră pe card în octombrie s-a schimbat. 2.300.000 pensionari sunt vizați
Primul român cu Tesla Cybertruck: Ce a putut să facă prima dată după ce a adus-o în România
Probleme serioase pentru Novak Djokovic, la Shanghai. Cum s-a terminat meciul cu Alex Michelsen
Reacția scurtă a lui Jurgen Klopp, întrebat despre preluarea naționalei Germaniei