A sperat până în ultimul moment. Ivana Knoll, adio de la EURO 2024: mesajul transmis pe rețelele sociale
profimedia-0884931996
Antrenorul care nu a fost impresionat de calificarea României în optimile EURO 2024: ”Nunțile nu prea îmi plac”
240622 EURO2024 BELGIUM VS ROMANIA Koen Casteels (1) of Belgium battles for the ball with Dennis Man (20) of Romania dur
Exclusiv Dennis Man semnează! Giovanni Becali a făcut anunțul. ”M-am întâlnit și cu cei de la Dortmund, 15-16 milioane”
LIVE Stirile Digi Sport

Croația - Albania 2-2. Meci ”nebun” la EURO 2024. Cele două echipe speră în continuare la calificarea în optimi

19.06.2024, 17:33

Croația  și Albania au remizat, scor 2-2, într-un meci nebun din etapa a 2-a a grupelor EURO 2024, disputat pe Volksparkstadion din Hamburg.

Germany: Croatia vs Albania (Euro2024)
Meciul dintre Croația și Albania / Foto: Profimedia
  • Media: Liga Digisport, vineri, 19:00, DGS 1

• Media: Digi Sport Special, vineri, 21:00, DGS 1

Golurile acestei partide au fost marcate de Andrej Kramaric (minutul 74) și Klaus Gjasula (minutul 76) pentru dalmați, respectiv Qazim Laci (minutul 11) și Klaus Gjasula (minutul 90+5) pentru albanezi.

În urma acestui rezultat, Croația și Albania au câte un punct după două etape ”scurse” din grupele EURO 2024 și speră în continuare la calificarea în optimile competiției.

Croația - Albania 2-2

În prima repriză, albanezii au fost mai periculoși, după ce au avut mai multe contraatacuri ”tăioase” spre poarta lui Livakovic. Însă, acestea au venit după ce trupa pregătită de Silvinho (50 de ani) au decis scorul în minutul 11 prin Qazim Laci.

În repriza a doua, albanezii s-au retras mai mult în propriul careu, iar de acest lucru au profitat croatții, care au reușit să întoarcă scorul în doar două minute, după golul marcat de Andrej Kramaric în minutul 74 și autogolul lui Klaus Gjasula din minutul 76. În final, albanezii au lovit din nou prin Gjasula, care și-a reparat eroarea din defensivă cu un gol egalizator.

În cele din urmă, partida s-a încheiat cu scorul de 2-2 și ambele echipe păstrează în continuare șanse de calificare în optimile EURO 2024.

Clasamentul Grupei B de la EURO 2024

croatia
Clasamentul Grupei B de la EURO 2024 / Foto: Digi Sport

Min. 90+8: Final de meci!

Min. 90+7: Ocazie Croația! Dalmații au scăpat pe contraatac prin Baturina, care a șutat din marginea careului de 16 metri, însă șutul său a fost blocat de Strakosha.

Min. 90+5: Gool Albania! Mitaj a depășit mai mulți adversari în flancul stâng și i-a pasat în fața porții lui Gjasula, care l-a învins pe Livakovic cu un șut pe jos.

Min. 90: Ocazie Albania! Hoxha a depășit mai mulți adversari și, ajuns la marginea careului de 16 metri, a șutat puternic spre poarta adversă, însă Livakovic a respins balonul în față. Ulterior, Bajrami a încercat să reia mingea în plasă, însă a trimis mult peste buturile dalmate

Min. 88: Ocazie Croația! Modric a șutat de la mare distanță, însă mingea s-a dus pe lângă poartă.

Min. 76: Gool Croația! Budimir s-a infiltrat în careul advers și a pasat mingea în fața porții lui Sucic, care a sutat spre plasă. Însă, mingea trimisă de croat a fost deviată în proprie poartă de Gjasula.

Min. 74: Gool Croația! Kramaric a primit mingea în interiorul careului, a șutat pe jos la colțul scurt, și l-a învins pe Strakosha.

Min. 69: Ocazie Croația! Perisic i-a centrat în careu lui Pasalic, care a trimis puțin pe lângă poartă cu o lovitură de cap.

Min. 61: Ocazie Croația! Perisic a șutat de la peste 25 de metri, dar portarul Albaniei a prins mingea fără probleme.

Min. 50: Ocazie Croația! Sucic a șutat din interiorul careului, dar Strakosha a respins mingea în lateral.

Min. 46: A început repriza a doua!

Min. 45+2: Pauză!

Min. 45+1: Ocazie Albania! Manaj a lovit mingea cu capul din apropierea porții, dar Livakovic a prins balonul.

Min. 31: Ocazie Albania! Asani i-a pasat pe culoar lui Asilani care, din poziție de 1 la 1 cu portarul advers, a șutat în blocajul lui Livakovic.

Min. 27: Ocazie Croația! Majer a centrat în careul de 6 metri, dar Petkovic a trimis mingea cu capul peste poartă.

Min. 15: Ocazie Albania! Bajrami a șutat la colțul scurt, însă Livakovic a respins balonul în corner.

Min. 11: Gool Albania! Hysaj a centrat în careu din flancul drept pentru Laci, iar acesta îl învinge pe Livakovic cu o lovitură de cap.

Min. 1: A început partida!

Echipele de start:

Croația (4-3-3): Livakovic - Juranovic, Sutalo, Gvardiol, Perisic - Modric, Brozovic, Kovacic - Majer, Petkovic, Kramaric

Albania (4-3-3): Strakosha - Hysaj, Djimsiti, Ajeti, Mitaj - Asslani, Ramadani, Laci - Asani, Manaj, Bajrami

WhatsApp Image 2024-06-19 at 14.55.04
Echipele de start ale partidei Croația - Albania / Foto: Sofa Score

Croația, locul 10 în clasamentul FIFA, a pierdut de o manieră categorică primul meci de la EURO 2024, scor 0-3 împotriva Spaniei. Alvaro Morata, Fabian Ruiz și Dani Carvajal au stabilit rezultatul încă de la pauză, întrucât naționala lui Zlatko Dalic a irosit mai multe situații de a marca, printre care și un penalty, ratat de Petkovic în minutul 80.

Deoarece are și un golaveraj negativ de -3, Croația se află într-o situația dificilă, întrucât are mare nevoie de victorie împotriva Albaniei, având în vedere că în ultima etapă se va duela cu Italia.

De partea cealaltă, Albania a pierdut și ea meciul de debut la EURO 2024, scor 1-2 cu Italia. Albanezii se află doar la a doua participare la turneele finale, după cea din 2016, când s-au aflat în aceeași grupă cu România.

Naționala pregătită de Sylvinho a deschis scorul în partida cu Italia încă din minutul 1, prin Bajrami, însă nu a reușit să obțină niciun punct. Bastoni și Barella, în minutele 11, respectiv 16, au întors rezultatul pentru ”Squadra Azzurra”.

Croația și Albania nu s-au mai întâlnit niciodată, astfel că va fi prima confruntare dintre cele două. Luka Modric&CO sunt văzuți drept mari favoriți, dar acest turneu final ne-a oferit deja destul de multe surprize.

Etichete: croatia , albania , euro 2024 , grupe euro 2024 , croatia - albania

Crima de la hotel. Bărbatul a fost surprins de camerele de supraveghere când a ieșit să cumpere cuțitul cu care și-a ucis iubita

Apar informații noi în cazul crimei urmate de sinucidere la un hotel din București. O fată de 17...

FOTBAL:SLOVACIA-ROMANIA, EURO 2024 (26.06.2024)
Belgienii i-au descris într-un singur cuvânt pe români, după ce au văzut ce au făcut la EURO

Au apărut imaginile: Andrei Rațiu, din nou viral! Ce făcea când Răzvan Marin bătea penalty-ul decisiv cu Slovacia
Screenshot 2024-06-27 at 16.28.27
Ianis Hagi a fost întrebat ce face cu nunta programată în ziua finalei EURO 2024. A răspuns și a izbucnit în râs
hagi4
Supercomputerul Opta a anunțat ce șanse are România în fața Olandei, în optimile de la EURO 2024
26.06.2024, xpsx, UEFA EURO, EM, Europameisterschaft,Fussball 2024 Vorrunde, Slowakei - Rumänien v.l. jubel nach dem Spi
Nemții au văzut ce s-a întâmplat după Slovacia - România și s-au convins! Au folosit doar CINCI cuvinte
edi-iordanescu

Exclusiv ”M-am săturat și nu mai vreau să văd!” Semnal de alarmă înainte de România - Olanda
Slovakia vs Romania - Uefa Euro 2024, Germany, Frankfurt - 26 Jun 2024
Cele trei echipe favorite să câștige EURO 2024 după faza grupelor + Surpriza imensă de pe locul 2
Brazil. 11th Oct, 2021. In this photo illustration the UEFA Euro 2024 logo seen displayed on a smartphone. Credit: SOPA Images Limited/Alamy Live News
SuperLiga se apropie! Când va fi stabilit programul sezonului 2024 / 2025
Tânără de 28 de ani, criticată dur pe internet după ce a pozat într-o ținută indecentă la Marele Budha: „Ești lipsită de respect!”
Dramă în familia selecționerului Edi Iordănescu. A murit după meciul România – Slovacia!
Rapid îl vinde pe Albion Rrahmani: clubul care e la un pas să îl cumpere și suma pe care o primește Dan Șucu
Zoe Saldana și-a etalat flexibilitatea într-o bustieră și pantaloni scurți. „Dacă încercam asta îmi rupeam piciorul”, a comentat un fan
Babs continuă aparițiile provocatoare. Internauții nu au mai gustat imaginile: "Cine poartă așa ceva?", "Exagerezi cu bronzul"
Olanda, fragilă la Euro 2024: marea slăbiciune de care poate profita România în optimi
Casa de Pensii anunță câți bani trebuie să depui, lunar, ca să nu rămâi fără pensie. Suma e uriașă
Noi reguli pentru utilizarea telefoanelor mobile la școală: Ce riscă elevii, cum le pot fi confiscate dispozitivele
Prezentarea Olandei, adversara României în optimile EURO. Cel mai periculos atacant al "Portocalei Mecanice" nu are echipă în acest moment