England v Switzerland - UEFA Euro 2024 Quarter-Finals, Germany, Dusseldorf - 06 Jul 2024
Reacția lui Alexander-Arnold, după ce a calificat-o pe Anglia în semifinalele EURO 2024
England v Switzerland - UEFA Euro 2024 - Quarter Final - Dusseldorf Arena
Foto O sticlă de apă ”a calificat-o” pe Anglia în semifinalele EURO 2024
slobozia
Exclusiv Unirea Slobozia, alegere surpriză! Pe ce stadion va juca meciurile de acasă din SuperLiga
LIVE Stirile Digi Sport

Croația - Albania 2-2. Meci ”nebun” la EURO 2024. Cele două echipe speră în continuare la calificarea în optimi

19.06.2024, 17:33

Croația  și Albania au remizat, scor 2-2, într-un meci nebun din etapa a 2-a a grupelor EURO 2024, disputat pe Volksparkstadion din Hamburg.

Germany: Croatia vs Albania (Euro2024)
Meciul dintre Croația și Albania / Foto: Profimedia
  • Media: Digi Sport Special, duminică, 19:00, DGS 1

• Media: Fotbal European, duminică, 21:00, DGS 1

Golurile acestei partide au fost marcate de Andrej Kramaric (minutul 74) și Klaus Gjasula (minutul 76) pentru dalmați, respectiv Qazim Laci (minutul 11) și Klaus Gjasula (minutul 90+5) pentru albanezi.

În urma acestui rezultat, Croația și Albania au câte un punct după două etape ”scurse” din grupele EURO 2024 și speră în continuare la calificarea în optimile competiției.

Croația - Albania 2-2

În prima repriză, albanezii au fost mai periculoși, după ce au avut mai multe contraatacuri ”tăioase” spre poarta lui Livakovic. Însă, acestea au venit după ce trupa pregătită de Silvinho (50 de ani) au decis scorul în minutul 11 prin Qazim Laci.

În repriza a doua, albanezii s-au retras mai mult în propriul careu, iar de acest lucru au profitat croatții, care au reușit să întoarcă scorul în doar două minute, după golul marcat de Andrej Kramaric în minutul 74 și autogolul lui Klaus Gjasula din minutul 76. În final, albanezii au lovit din nou prin Gjasula, care și-a reparat eroarea din defensivă cu un gol egalizator.

În cele din urmă, partida s-a încheiat cu scorul de 2-2 și ambele echipe păstrează în continuare șanse de calificare în optimile EURO 2024.

Clasamentul Grupei B de la EURO 2024

croatia
Clasamentul Grupei B de la EURO 2024 / Foto: Digi Sport

Min. 90+8: Final de meci!

Min. 90+7: Ocazie Croația! Dalmații au scăpat pe contraatac prin Baturina, care a șutat din marginea careului de 16 metri, însă șutul său a fost blocat de Strakosha.

Min. 90+5: Gool Albania! Mitaj a depășit mai mulți adversari în flancul stâng și i-a pasat în fața porții lui Gjasula, care l-a învins pe Livakovic cu un șut pe jos.

Min. 90: Ocazie Albania! Hoxha a depășit mai mulți adversari și, ajuns la marginea careului de 16 metri, a șutat puternic spre poarta adversă, însă Livakovic a respins balonul în față. Ulterior, Bajrami a încercat să reia mingea în plasă, însă a trimis mult peste buturile dalmate

Min. 88: Ocazie Croația! Modric a șutat de la mare distanță, însă mingea s-a dus pe lângă poartă.

Min. 76: Gool Croația! Budimir s-a infiltrat în careul advers și a pasat mingea în fața porții lui Sucic, care a sutat spre plasă. Însă, mingea trimisă de croat a fost deviată în proprie poartă de Gjasula.

Min. 74: Gool Croația! Kramaric a primit mingea în interiorul careului, a șutat pe jos la colțul scurt, și l-a învins pe Strakosha.

Min. 69: Ocazie Croația! Perisic i-a centrat în careu lui Pasalic, care a trimis puțin pe lângă poartă cu o lovitură de cap.

Min. 61: Ocazie Croația! Perisic a șutat de la peste 25 de metri, dar portarul Albaniei a prins mingea fără probleme.

Min. 50: Ocazie Croația! Sucic a șutat din interiorul careului, dar Strakosha a respins mingea în lateral.

Min. 46: A început repriza a doua!

Min. 45+2: Pauză!

Min. 45+1: Ocazie Albania! Manaj a lovit mingea cu capul din apropierea porții, dar Livakovic a prins balonul.

Min. 31: Ocazie Albania! Asani i-a pasat pe culoar lui Asilani care, din poziție de 1 la 1 cu portarul advers, a șutat în blocajul lui Livakovic.

Min. 27: Ocazie Croația! Majer a centrat în careul de 6 metri, dar Petkovic a trimis mingea cu capul peste poartă.

Min. 15: Ocazie Albania! Bajrami a șutat la colțul scurt, însă Livakovic a respins balonul în corner.

Min. 11: Gool Albania! Hysaj a centrat în careu din flancul drept pentru Laci, iar acesta îl învinge pe Livakovic cu o lovitură de cap.

Min. 1: A început partida!

Echipele de start:

Croația (4-3-3): Livakovic - Juranovic, Sutalo, Gvardiol, Perisic - Modric, Brozovic, Kovacic - Majer, Petkovic, Kramaric

Albania (4-3-3): Strakosha - Hysaj, Djimsiti, Ajeti, Mitaj - Asslani, Ramadani, Laci - Asani, Manaj, Bajrami

WhatsApp Image 2024-06-19 at 14.55.04
Echipele de start ale partidei Croația - Albania / Foto: Sofa Score

Croația, locul 10 în clasamentul FIFA, a pierdut de o manieră categorică primul meci de la EURO 2024, scor 0-3 împotriva Spaniei. Alvaro Morata, Fabian Ruiz și Dani Carvajal au stabilit rezultatul încă de la pauză, întrucât naționala lui Zlatko Dalic a irosit mai multe situații de a marca, printre care și un penalty, ratat de Petkovic în minutul 80.

Deoarece are și un golaveraj negativ de -3, Croația se află într-o situația dificilă, întrucât are mare nevoie de victorie împotriva Albaniei, având în vedere că în ultima etapă se va duela cu Italia.

De partea cealaltă, Albania a pierdut și ea meciul de debut la EURO 2024, scor 1-2 cu Italia. Albanezii se află doar la a doua participare la turneele finale, după cea din 2016, când s-au aflat în aceeași grupă cu România.

Naționala pregătită de Sylvinho a deschis scorul în partida cu Italia încă din minutul 1, prin Bajrami, însă nu a reușit să obțină niciun punct. Bastoni și Barella, în minutele 11, respectiv 16, au întors rezultatul pentru ”Squadra Azzurra”.

Croația și Albania nu s-au mai întâlnit niciodată, astfel că va fi prima confruntare dintre cele două. Luka Modric&CO sunt văzuți drept mari favoriți, dar acest turneu final ne-a oferit deja destul de multe surprize.

Etichete: croatia , albania , euro 2024 , grupe euro 2024 , croatia - albania

Un tsunami uriaș s-ar putea produce în Marea Mediterană până în 2030. Experții au avertizat ce țări sunt în pericol

Experții avertizează că un tsunami s-ar putea produce în următorii 30 de ani în Marea Mediterană...

cfr
MERCATO 2024 | Toate transferurile verii sunt AICI. CFR Cluj, al optulea transfer: un fundaș brazilian

MERCATO 2024 | Fereastra de transferuri din vara acestui an, în care se desfășoară și EURO 2024, se...

Decizia luată de UEFA în privința lui Felix Zwayer, arbitrul de la România - Olanda
Munich, Germany. 02nd July, 2024. MUNICH, GERMANY - JULY 2: Referee Felix Zwayer shows a yellow card due to argument to Nicolae Stanciu of Romania during the Round of 16 - UEFA EURO 2024 match between Romania and Netherlands at Munich Football Arena on Ju
E gata! UEFA a luat decizia în cazul lui Istvan Kovacs la EURO 2024, după ce românul a intrat în istorie
profimedia-0883299053
Edi Iordănescu le-a dat răspunsul final arabilor, la 3 zile după eliminarea de la EURO 2024
Tot ce trebuie să știi despre EURO 2024: grupele, programul complet, stadioanele și premiile în bani
Munich, Bavaria, Germany - 13 May 2024: Themed picture Football EURO 2024: Henri Delaunay Cup of UEFA EURO, EM, Europame
slobozia

Căpitanul Turciei a izbucnit în lacrimi după eliminarea de la EURO 2024: ”Am făcut un turneu excelent!”
Netherlands v Turkiye: Quarter-Final - UEFA EURO 2024
Anunțul făcut de Giovanni Becali despre viitorul lui Olimpiu Moruțan și Alex Cicâldău la Galatasaray
Turkish Super League derby match between Besiktas and Galatasaray at Vodafone Park in Istanbul , Turkey on October 25 , 2021.
Jude Bellingham, discurs de lider adevărat după calificarea Angliei în semifinalele EURO 2024
Match de l'Euro 2024 Angleterre / Suisse (1-1 tab 5-3) au stade Esprit Arena à Dusseldorf
Nicușor Dan a văzut meciurile României de la EURO și a spus care este ”Tricolorul” favorit: ”Îl apreciez”
nicusor-dan
Reese Witherspoon, sportivă în fustă mini și cu abdomenul la vedere, de Ziua Americii. „Arăți minunat!”
Rapidistul Mircea Geoană intervine în războiul FCSB - CSA Steaua: „Au suporteri cât casa!”
Fața nevăzută a unuia dintre cei mai buni tricolori. Ce au făcut el și soția sa, fără ca lumea să știe
Mark Wahlberg, declarații inedite despre Halle Berry, alături de care joacă în „The Union: Cred că este „fantezia oricărui tip”
Ana Baniciu, în costum de baie, la o lună de când a născut. E la fel ca înainte de sarcină: "Sunt o norocoasă pentru cum arăt acum"
Dacă Franța va intra în blocaj, șocul va fi resimțit din România până în SUA. „Avem două scenarii în turul 2, în ambele va fi rău"
VIDEO Tancul Bizonul, mândria Armatei, dezvoltat dupã Primăvara de la Praga. Ce performanțe are?
Portar din Liga 1, după gratii la doar 32 de ani. Revolta soției: „Legea nu este egală pentru toți"
Sute de suporteri i-au așteptat pe jucătorii echipei naționale, la revenirea în țară VIDEO
Foto Turcii nu s-au ferit de cuvinte: ”decizie scandaloasă” în meciul cu Olanda, care i-a eliminat de la EURO