gigi
Gigi Becali n-are dubii, după România - Lituania 3-1: jucătorul care ”a câștigat meciul”
gertmonas
Video Portarul lituanian al lui ”U” Cluj a avut un ”client” la flash-interviu, după ce a luat trei goluri de la României
birligea4
Exclusiv ”E capul de afiș”. Gigi Becali a plătit 2.000.000€ pe final de mercato și a rezolvat o problemă la FCSB
LIVE Stirile Digi Sport

România U19 - Slovacia U19 0-1. ”Tricolorii” au ratat prezența la barajul pentru Cupa Mondială U20, după ce au luat gol în minutul 90+5

24.06.2022, 20:30

Naționala de juniori U19 a României a pierdut cu reprezentativa similară a Slovaciei, scor 0-1, într-o partidă din Grupa A a Campionatului European U19 care s-a disputat chiar în Slovacia.

romaniau19
Botond Gergely (al treilea de la stânga la dreapta, pe rândul de sus), la naționala României U19 / Foto: frf.ro
  • Liga Națiunilor: Olanda - Germania, marți, 21:45, DGS 1

• Liga Națiunilor: Anglia - Finlanda, marți, 21:45, DGS 2

Meciul nu mai avea o miză anume pentru competiția actuală, dar a reprezentat primul pas către calificarea la Cupa Mondială U20 din Indonezia, care va avea loc anul viitor.

România a ratat meciul de baraj pentru Cupa Mondială U20

România a primit gol în minutul 90+5 și astfel a ratat șansa de a mai juca un meci de baraj, peste patru zile, care i-ar fi putut aduce calificarea la Cupa Mondială U20.

”Tricolorii” lui Adi Vasâi au evoluat mai bine în prima repriză, când Rareș Ilie și Doru Andrei au fost cei mai periculoși oameni la poarta adversă. Cei doi nu au profitat de șansele avute, iar după 45 de minute scorul a fost 0-0.

Repriza a doua a fost una mai mult pe contre. ”Tricolorii” au încercat să-și securizeze rezultatul de 0-0, dar lovitura a venit chiar în prelungirile partidei.

La o neatenție în careul României, Slovacia a profitat și a marcat din șase metri în poarta lui Robert Popa. Griger a punctat în minutul 90+5, iar ”tricolorii” nu mai au nicio șansă de a mai disputa barajul pentru Cupa Mondială U20.

România mergea la baraj cu o victorie sau un rezultat de egalitate.

România U19 - Slovacia U19 0-1, la EURO 2022.

Min 90+8: Arbitrul pune capăt partidei. FINAL DE MECI.

Min 90+5: Slovacia înscrie, după o eroare în careul României.

Min 90: Arbitrul a arătat cinci minute de prelungire.

Min 69: Slovacia a trimis din nou mingea periculos spre poarta României, dar Robert Popa a fost din nou la post și a trimis mingea în corner.

Min 58: Robert Popa, intevenție salvatoare. Acesta a blocat în ultimul moment o acțiune a slovacilor.

Min 57: Dănuleasa trimite din interiorul careului mare, dar portarul advers a reținut mingea fără probleme.

Min 46: A început repriza a doua. A ieșit de pe teren Andreas Chirițoiu și a intrat Luca Andronache.

Min 45+4: FINAL DE REPRIZĂ

Min 45+3: Corner pentru România. Execută Rareș Ilie, dar fără țintă.

Min 45: Slovacia a trecut pe lângă deschiderea scorului. ”Tricolorii” au greșit în apărare, dar jucătorii slovaciei au trimis mingea pe lângă poarta lui Robert Popa.

Min 40: Doru Andrei a șutat din afara careului mare, dar mingea expediată de acesta a fost reținută în doi timpi de portar.

Min 38: Slovacii au cerut lovitură de la 11 metri, dar arbitrul i-a acordat cartonașul galben pentru simulare lui Oravec.

Min 33: Andreas Chirițoiu s-a trezit cu mingea la picior în interiorul careului. Acesta a șutat ”moale”, iar mingea a fost reținută fără probleme de portarul advers.

Min 30: Corner obținut de Rareș Ilie. Lovitura de la colț a fost executată tot de acesta, însă, din nou, fără o țintă exactă.

Min 25: Rareș Ilie a avut primul șut trimis pe spațiul porții. Acesta a trimis mingea din marginea careului mare, însă portarul slovac a fost la post și a reținut balonul.

Min 15: Lovitură liberă pentru România. A executat Rareș Ilie, însă centrarea de pe partea dreaptă nu a adus nimic bun.

Min 12: România putea deschide scorul. Rareș Ilie și Andreas Chirițoiu au combinat în careul slovacilor, însă arbitrul de margine a ridicat fanionul pentru poziție de offside.

Min 1: Slovacii au început partida în ofensivă și au avut primul șut spre poarta României. Acesta a fost deviat, însă cornerul nu a adus niciun plus pentru slovaci.

Min 1: A început partida. Slovacii au avut lovitura de start.

Update 17:28: Echipele de start

România U19: Robert Popa - Andrei Coubiș, Botond Gergely, Gabriel Dănuleasă, Sergiu Pîrvulescu - Andrei Pandele, Aurelian Ciuciulete, Doru Andrei, Eduard Radaslavescu, Rareș Ilie - Andreas Chirițoiu

Rezerve: Borbei, Pantea, Popescu, Radu, Sîrbu, Sali, Tănasă, Bodișteanu, Andronache

Antrenor: Adi Vasâi

Slovacia: Hrdina - Micuda, Kosa, Ujlaky, Kopasek - Halabrin, Oravec, Holly - Gazi, Jambor, Sliacky

Rezerve:Balasz, Gajdos, Griger, Luka, Misovic, Sauer, Sikula, Snajder, Szolgai

Antrenor: Rusnak A.

Ambele formații au fost învinse în primele două confruntări ale grupei, în fața Italiei și Franței, așa că nu mai există șanse de calificare în faza superioară a competiției.

România a pierdut ambele partide cu același scor 1-2, în timp ce Slovacia a cedat în fața Italiei, scor 0-1, și a fost surclasată de Franța, scor 0-5.

Așadar, România are o șansă importantă de a se califica la Cupa Mondială U20 din Indonezia 2023. Până acolo, mai are doi pași de realizat. Primul, să nu piardă contra Slovaciei, adică să termine Grupa A pe locul 3.

Apoi, va disputa o partidă de baraj contra locului 3 din Grupa B. În această grupă, lupta rămâne deschisă: Israel - 4 puncte, Serbia - 1 punct, Austria - 0 puncte. Oricare dintre aceste trei formații poate încheia grupa pe locul 3, în funcție de rezultatele din ultima etapă

• Israel - Anglia, sâmbătă, 25 iunie, ora 21:00
  • Serbia - Austria, sâmbătă, 25 iunie, ora 21:00

Vreau să câștigăm neapărat. Un egal nu mi se pare ok. Vreau să câștigăm. Bine că nu o să jucăm cu Anglia sau Serbia, care sunt, după mine, cele mai bune, dar oricum o să fie greu în play-off. Calificarea ar fi ceva extraordinar, am fi văzuți de toată lumea și cred că ar fi foarte frumos”, a declarat Andrei Coubiș pentru FRF TV.

Etichete: campionatul european , romania u19 , campionatul mondial u20 , live text digisport , slovacia u19

Un elev s-a aruncat de la etajul al treilea al unui liceu din Bacău. A lăsat un bilet de adio în ghiozdan

Un tânăr de 18 ani s-a aruncat, marţi, de la etajul al treilea al unui liceu din Bacău, unde era...

alex cicaldau
MERCATO 2024 | Toate transferurile verii sunt AICI. Alex Cicâldău a semnat cu Universitatea Craiova

MERCATO 2024 | Fereastra de transferuri din vara acestui an a fost una electrizantă.

Presa din Lituania i-a caracterizat pe români în două cuvinte, înaintea meciului de la București
FOTBAL:SLOVACIA-ROMANIA, EURO 2024 (26.06.2024)
Cum l-a numit selecționerul Lituaniei pe Mircea Lucescu, în fața jurnaliștilor
lucescu jankauskas
L-a interzis pe Ion Țiriac fără să stea pe gânduri! ”I-am spus că e handicapat”
irina-deleanu
România - Lituania 3-1. Două din două pentru Mircea Lucescu! "Tricolorii", punctaj maxim în Liga Națiunilor
FOTBAL:ROMANIA-LITUANIA, LIGA NATIUNILOR (9.09.2024)
birligea4

Mihai Rotaru: ”E transfer definitiv!”. Suma imensă pe care o plătește Craiova pentru Alex Cicâldău
alexandru cicaldau
Fotbalistul care a vrut să-și rupă contractul după doar o zi la Manchester United
Manchester United v Wolverhampton Wanderers - Premier League
Două meciuri au fost de ajuns! Cum îi spun jucătorii naționalei lui Mircea Lucescu
9 september 2024, UEFA Nations League, League phase, Matchday 2,League CGroup C2, Romania vs Lituania, Stadionul Steaua
Comunicatul dat de Rapid, după ce Gabriel Gheorghe a fost exclus de la tineret! Reproș pentru FRF: ”Dezamăgitor”
gabriel gheorghe rapid
Mircea Lucescu le-a ținut morală juniorilor de la România U16: "E posibil așa ceva?"
Head coach Mircea Lucescu, first official training, Romanian National Football Team, Bucharest, Romania - 01 Sep 2024
Demi Moore, fabuloasă la 61 de ani, într-o rochie cu spatele gol: „Trăiesc cea mai frumoasă etapă din viața mea!”
„Meciul din Kosovo a fost ultimul al lui Pușcaș la echipa națională!”. Pe cine va convoca Mircea Lucescu
Alexandru Cicâldău revine la Universitatea Craiova! Mihai Rotaru s-a înţeles cu Galatasaray: detaliile afacerii
Orlando Bloom, transformare fizică grea pentru "The Cut". A trăit cu ton și castraveți pentru a slăbi, apoi s-a îngrășat rapid 15 kg
CRBL și-a asumat relația cu iubita care are jumătate din vârsta lui. Cum se înțelege cu fiica lui, după divorț: "Încercăm, comunicăm"
Sinner, regele dopat. Italianul s-a impus la US Open, dar victoria sa este contestată vehement de un fost lider mondial
Un mecanic „dibaci” poate crește prețul reparației la mașină și cu 50%. Cum și pe cine poate păcăli
A murit Sonia Iovan, prima gimnastă din România care a obținut o medalie olimpică
Acuzații dure ale selecționerului Lituaniei, după cele două decizii VAR din meciul cu România: ”Sunteți puternici, puteți să vă rezolvați meciul fără ajutor”
Gigi Becali l-ar lua la Barcelona sau Real Madrid pe jucătorul pe care l-a făcut ”maimuțoi”
GIGI BECALI RADE

De ce doarme un japonez doar 30 de minute pe noapte. Face acest lucru de 12 ani încoace
Împerecherea unor elefanți, surprinsă de un fotograf. Momentul rar i-a fascinat pe internauți